Ciekawostki Kraków
10 niezwykłych informacji i faktów na temat: z czego słynie Kraków. Niezwykłe zabytki Krakowa, historia, wyjątkowe atrakcje turystyczne. Fascynujące, krótkie ciekawostki o Krakowie dla dzieci i dorosłych
Kraków, miasto smoka
1) Z czego słynie Kraków? Co za pytanie! Każdy wie, że ze smoka wawelskiego. Wszyscy znają legendę o smoku i szewczyku Dratewce. Ale to przecież bajeczka. Przejdźmy zatem do faktów czyli kolejnych punktów naszego zestawienia.
Ciekawe fakty z przeszłości Krakowa
2) Kraków do połowy XVI wieku był stolicą Polski, dokładnie przez 499 lat. W 1568 r. król Zygmunt II August przeniósł ją do Warszawy. Teoretycznie, bo dwór i urzędy przeniesiono dopiero 28 lat później.
3) Hejnał Mariacki rozbrzmiewa codziennie z wieży Kościoła Mariackiego, stojącego przy krakowskim rynku. Wiadomo, że hejnał grany był z murów obronnych miasta już w 1392, choć jego melodia najprawdopodobniej była inna niż teraz. W jednym z krakowskich hoteli zatrzymał się pisarz Bolesław Prus. Napisał wtedy, że „jakiś wariat co godzinę grał z wieży na trąbie”.
4) Jednym z najstarszych uniwersytetów Europy jest Uniwersytet Jagielloński, założony w 1364 roku.

Niezwykłe zabytki i miejsca Krakowa
5) Zamek Królewski na Wawelu zbudowano na przełomie XI i XII, gdy Kraków był już stolicą Polski. To jeden z symboli Krakowa, który licznie odwiedzają turyści, gdyż jest w nim interesujące muzeum.
6) XV-wieczny Barbakan, to jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa. W Europie jest tylko kilka tego typu budowli.
7) Kopiec Kościuszki, to jeden z symboli Krakowa. Został usypany w 1823 r. i ma 30 metrów wysokości. To jeden z 4. kopców w Krakowie. Są też: Kopiec Wandy i Kraka, Kopiec Józefa Piłsudskiego i Kopiec Jana Pawła II, usypany w 1997 r.

Co zjeść w Krakowie
8) Będąc w Krakowie, należy zjeść obwarzanka krakowskiego. Ten lokalny specjał znany był już w XIV wieku. Jego przepis był pilnie strzeżony, a próba wypieku poza Krakowem groziła surową karą.
Ciekawostki Kraków: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>