ciekawostki kulinarne polska kuchnia potrawy pierogi
ciekawostki kulinarne polska kuchnia potrawy pierogi
w

Ciekawostki kulinarne o kuchni polskiej

Kuchnia polska, to wspaniały smak potraw gotowanych, pieczonych, duszonych lub smażonych. Skąd wzięły się zwyczaje kulinarne królujące obecnie w naszej kuchni? Ciekawostki kulinarne, które warto znać

Pierwsze książki kucharskie

Pierwszą polską książką kulinarną jest „Zebranie potraw”. Napisał ja Stanisław Czerniecki pod koniec siedemnastego wieku. Sto lat później, w 1786, roku ukazała się inna książka kulinarna. Dzieło Wojciecha Wielądka nosi tytuł „Kucharz doskonały”. W tych książkach znalazło się wiele przepisów potraw, przygotowywanych wówczas w polskich domach.

Moda na inne smaki

W szesnastym wieku nastała moda na łączenie kuchni polskiej z kuchnią francuską i włoską. Do najstarszych polskich potraw podawanych na magnackich i szlacheckich dworach były wtedy: żurek, ryby, czernina, szary barszcz, rosół, polewka migdałowa, piwna polewka, duszony lub gotowany drób oraz mięso z dzikiego ptactwa i dziczyzna. Przyrządzano też desery, na przykład ulipki czyli rurki z bitą śmietaną.

Ciekawostki kulinarne: kuchnia żydowska

Kuchnia polska czerpała w przeszłości wiele przepisów kulinarnych od innych narodowości. Zwłaszcza od mieszkających w granicach naszego państwa. Z kuchni żydowskiej pokochaliśmy karpia po żydowsku, pulpety rybne, pastę z wątróbek, strudla, chałkę, macę i koszerną śliwowicę. Kuchnia żydowska charakteryzowała się przestrzeganiem koszerności czyli zdzieleniem pokarmów na „czyste” i „nieczyste”. Potrawy nieczyste były surowo zakazane, a szczególnie zakazana była konsumpcja mięsa wieprzowego.

Polskie zupy

Polacy od dawna uwielbiają jeść zupy. Pierwotnie przygotowywano je jako polewki. Najstarszą polską zupą znaną już w średniowiecznej Polsce jest polewka piwna. Już ponad pięćset lat temu wiedziano, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia powinno być śniadanie. Dlatego polewkę piwną najczęściej jadano właśnie na śniadanie. Uważano ją za pożywną, a przy tym zdrową. Pierwsza pisemna wzmianka o piwnej polewce pochodzi z końca czternastego wieku. Polewka piwna wchodziła wówczas w skład menu królewskiego.

Polewka piwna

Z czego przyrządzano tę staropolską polewkę? Aby ją ugotować należało przygotować białą kapustę, mleko, ser, pora i oczywiście piwo, które zastępowało wodę. Warto tu zaznaczyć, że piwo w zamierzchłych czasach bardzo różniło się od współczesnego. Dlatego do przygotowania piwnej polewki obecnie trzeba użyć piwa pszennego i niepasteryzowanego.

Obecnie kucharze coraz częściej sięgają po zapomniane, staropolskie receptury. W prestiżowych restauracjach serwowane są dania staropolskiej kuchni. Z takiej oferty kulinarnej chętnie korzystają goście, pragnący spróbować dań podawanych kilka wieków temu na dworach królewskich, magnackich i szlacheckich.

Ciekawostki kulinarne w SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Kotlet schabowy
> Kiszona kapusta
> Barszcz czerwony

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Kemer Riwiera Turecka atrakcje wakacje Turcja

Miasto Kemer – z wizytą w Riwierze Tureckiej

zamek Głogów ciekawostki atrakcje zabytki

Głogów, jedno z najstarszych polskich miast