Ogromne obszary ziemi trafiły na sprzedaż. Chcesz działki wielkości 1/3 powierzchni Polski? Ciekawostki o Australii
Australia na sprzedaż
Ponad 100 milionów hektarów – takie obszary można aktualnie (połowa 2015 r.) kupić w Australii. Początkową ceną sprzedaży jest 325 milionów USD. Działki (jest ich 20) sprzedaje firma założona w 1899 roku przez Sir Sidneya Kidmana (1857-1935). W młodości był ubogim poganiaczem owiec. Potem założył szybko powiększającą się firmę zajmującą się hodowlą bydła i sprzedażą mięsa, uzyskując przydomek „Króla Bydła”.
Działki są różnej powierzchni, znajdują się w centralnej Australii i są od siebie oddalone. Aby je wszystkie zobaczyć trzeba spędzić niemal tydzień, podróżując małym samolotem. Na ich terenie mieszka 150 osób, w większości hodowców bydła.
Do zakupu zgłosiło się trzydziestu chętnych, w tym połowa z Australii. Transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Australia ciekawostki geograficzne
1. Australia ma 4 tys. km kwadratowych szerokości, tyle co odległość między Londynem a Moskwą.
2. Najdłuższa rzeka Australii, to Murray River, długości 2 575 kilometrów.
3. Najwyższym szczytem kraju jest Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.).
4. Australia, to jedyny kontynent, na którym nie ma czynnego wulkanu.
5. W Australii jest ponad 10 tysięcy plaż. Gdyby odwiedzać jedną dziennie, odwiedzenie wszystkich zajęłoby prawie 30 lat.
6. Największa rafa koralowa świata znajduje się w Australii. Ma 2300 km długości i znajduje się w Queensland (północno-wchodnia Australia).
7. Największa farma w Australii – Anna Creek Station na 24 tys. km kwadratowych, czyli jest większa niż Izrael i niewiele mniejsza od Belgii.
8. W promieniu 320 km od Perth nie ma żadnego innego miasta.
9. Australia, to najbardziej suchy kontynent. Nie trzeba się więc dziwić, że 80% mieszkańców Australii mieszka w miastach na wybrzeżu kraju.
10. 90% ziemi w Australii nie nadaje się do uprawy czegokolwiek.

Jesteś kupa!
Gdy jesteś w Australii, nie wpadaj w zły humor, jeśli ktoś nazwie cię: Kupa. Dlaczego?
11) W języku polskim słowo „kupa” kojarzy się z jednym: z odchodami. Wiadomo – jest brązowa, w dodatku śmierdzi, krótko mówiąc, słowo to nie kojarzy się nam przyjemnie. Tymczasem w języku Aborygenów, rdzennego ludu zamieszkującego Australię, słowo kupa ma zupełnie inne znaczenie. Dlatego, gdy jesteś w Australii i jakiś Aborygen wskaże cię palcem i powie: „Kupa”, nie trzeba się na niego obrażać. Słowo to oznacza po prostu: „biały człowiek”.
Krótkie ciekawostki o Australii
12) Gdyby Australia była jednym miastem, byłaby na 7. miejscu listy największych (pod względem ilości mieszkańców) metropolii świata, po Tokio, Kantonie, Szanghaju, Dżakarcie, Seulu i Delhi.
13) Australijskie wydawnictwo Millennium House wydało 128-stronicowy atlas, wielkości 2,7 metra (wysokość) na 1,8 metra (szerokość). Wydano tylko 31 egzemplarzy i każdy kosztuje 100 tysięcy USD.
14) Dżdżownice australijskie osiągają nawet 3 metry długości. To oznacza, że są największymi robakami na świecie. O tym tym, że okaz znajduje się pod ziemią, dowiadujemy się z dźwięku, który dżdżownica wydaje. Przypomina bulgoczacą, spływającą wodę.
Ciekawostki o Australii: (c) Superpolonia.info
Na zdjęciu: kontynent australijski z kosmosu
Zobacz też:
> Ciekawostki o Melbourne
>