Wszystko o kamperach – fakty i ciekawostki

Kamper, to symbol podróży i przygody. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem pojazdu, czy też chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pojazd rekreacyjny zdołał kształtować społeczeństwo, historia kamperów zapewnia fascynujące, wyjątkowe spojrzenie na przeszłość. Ciekawostki o kamperach, modele kamperów

Ciekawostki o kamperach z historii

Jaki był pierwszy kamper w historii? Trudno powiedzieć, kiedy wynaleziono kampera lub kto go wymyślił. Wielu uważa, że wczesne kampery były inspirowane wędrownymi koczowniczymi karawanami Romów, które istniały w Europie w XIX wieku.

Pierwszy produkcyjny samochód kempingowy – Pierce-Arrow’s Touring Landau, zadebiutował w Madison Square Garden w 1910 roku. Chociaż wcześniej istniało kilka pojedynczych samochodów kempingowych i kamperów, Touring Landau jest uważany za moment, w którym pojazdy kempingowe weszły do głównego nurtu kultury. Wraz z telefonem i toaletą Touring Landau odzwierciedlał koncepcje luksusu oraz komfortu i był prawdziwą nowością tamtych czasów.

Pięć lat później Roland R. Conklin z Nowego Jorku trafił na pierwsze strony gazet. Zabrał swoją cygańską furgonetkę z 1915 roku, zbudowaną na zamówienie, aby pomieścić 11 osób, w tym prysznic i składaną toaletę – na rodzinną wycieczkę krajoznawczą do San Francisco. Cygański Van miał 25 stóp długości i ważył 8 ton.

Kiedy samochody kempingowe i kampery stały się popularne? Chociaż funkcja i dostępność się zmieniały, ich popularność nigdy nie zmalała. Amerykanie zawsze byli zafascynowani praktycznym i rekreacyjnym stylem życia, jaki oferują kampery. Później z takiego sposobu podróżowania zaczęli korzystać ludzie również na innych kontynentach, ze względu na praktyczny sposób podróżowania.

Nawet po wynalezieniu samochodu, a samochody stały się bardziej dostępne dla ogółu społeczeństwa, pokonywanie długich dystansów było bardzo trudne. Podróżni często zatrzymywali się przy drodze aby spać, jeśli nie było dostępnych hoteli. W wielu przypadkach, nawet jeśli hotele były możliwą opcją do wyboru, zdarzało się, że były za drogie. Początkowo niewiele było miejsc, w których można było się zatrzymać aby zatankować benzynę i coś przekąsić.

Kiedyś brakowało urządzeń GPS (bez których obecnie nie wyobrażamy sobie podróży samochodem) oraz informacyjnych znaków drogowych, więc łatwo było się zgubić. Dlatego wiele osób inwestowało w przyczepę turystyczną lub kamper z powodów praktycznych: aby łatwiej dostać się z punktu A do punktu B. Podróże służbowe stały się mniej kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem, a spotkania z przyjaciółmi mogły być częstsze. Praktyczność stała się jednym z powodów przemawiających za kamperami.

kampery ciekawostki o kamperach
Ciekawostki o kamperach pomagają poznać ten sposób podróżowania

Dzisiejsze kampery i ich modele

Obecnie nowoczesne kampery są podzielone na klasy, a przyczepy turystyczne są oddzielone przez funkcje, które oferują.

Klasa A

Samochody kempingowe klasy A to pojazdy kempingowe, które są duże, luksusowe i zaokrąglone. To kampery najczęściej używane przez celebrytów lub muzyków w trasie.

Klasa B

Pojazdy kempingowe klasy B są nazywane „samochodami kempingowymi” i „samochodami sypialnymi”, ponieważ są podobne do kamperów starej szkoły, które były wbudowane w pojazd. Te kampery są małe, ale wyposażone we wszystkie niezbędne rzeczy.

Klasa C

Samochody kempingowe klasy C to platformy, które zostały wbudowane w podwozie ciężarówki, zwykle oferując w rezultacie coś w rodzaju miejsca do spania lub przechowywania na poddaszu. Są większe niż pojazdy kempingowe klasy B, ale zazwyczaj są tańsze i łatwiejsze w obsłudze niż pojazdy klasy A.

Pop-up

To małe przyczepy turystyczne, które mają boki przypominające namiot, które składają się, gdy nie są używane, i wyskakują, aby uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania i spania po zaparkowaniu.

Wózek do przewozu zabawek

Przyczepa do przewozu zabawek to przyczepa podróżna z dużym, wbudowanym schowkiem na „zabawki”, takie jak rowery, kajaki lub inny sprzęt sportowy.

Przyczepa podróżna

Standardowe przyczepy turystyczne odnoszą się do każdej przyczepy, którą można ciągnąć za pojazdem i są dostępne w kilku rozmiarach, zastosowaniach i konstrukcjach.

Piąte koło

Piąte koło, to duży samochód kempingowy, który może być holowany tylko przez ciężką ciężarówkę. Piąte koła są często zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalną przestrzeń, co czyni je idealnymi dla osób podróżujących w pełnym wymiarze godzin.

kampery ciekawostki o kamperach
Kampery zaparkowane na parkingu. Ciekawostki o kamperach

Właściciele kamperów używają je do różnych celów

Jako domy

W ostatnich latach styl życia kamperów przeżywał kolejny boom: ludzie, którzy porzucają swoje domy z cegły i zaprawy murarskiej dla wolności na otwartej drodze. Ponad milion Amerykanów mieszka w swoich kamperach, a większość z nich robi to w pełnym wymiarze godzin.

Kemping

Według raportu kempingowego z 2019 r. biwakowanie jest bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz ze wzrostem popularności kempingów dla rozrywki utworzyło się tysiące nowych grup turystycznych, w tym docelowe kempingi, które oferują społecznościowe imprezy dla wczasowiczów, aby mogli cieszyć się razem.

Podróż

Popularność podróży samochodowych nie zmniejszyła się, podobnie jak rola kampera. Ponieważ ludzie nadal podróżują wiele kilometrów i szukają niedrogiego, wygodnego zakwaterowania, zapotrzebowanie na kampery będzie nadal rosło. Kampery i pola namiotowe oferują tańszą, wygodniejszą formę zakwaterowania i zapewniają udogodnienia na świeżym powietrzu, których większość hoteli nie może.

Autobusy wycieczkowe

Obecnie wiele zespołów i wykonawców grup podróżuje z miasta do miasta autobusem turystycznym lub luksusowym kamperem, zamiast przebywać w hotelach podczas trasy. Autobusy turystyczne to wygodny sposób na szybki i bezpieczny transport zarówno sprzętu, jak i wykonawców.

Wymagania prawne dla kamperów i ich wyposażenie

W Europie obowiązuje prawo do posiadania zestawu bezpieczeństwa, zawierającego następujące elementy:

  • Trójkąt ostrzegawczy.
  • Kamizelki odblaskowe – warto mieć jedną dla każdego stałego podróżnika.
  • Apteczka.
  • Gaśnica.
  • Konwertery reflektorów – mogą być wymagane w pojazdach zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii.
  • Kraj rejestracji naklejki (np. GB, D, DK).
  • W niektórych krajach łańcuchy śniegowe są obowiązkowe w zimie.
  • W niektórych krajach do przewożenia rowerów na tylnym bagażniku wymagana jest tablica sygnalizacyjna.
kampery ciekawostki o kamperach
Wakacyjna podróż kamperem, to brak zmartwień związanych z załatwieniem noclegu. Ciekawostki o kamperach

Podstawowe wymagania dla każdego kampera zawiera:

1) Wąż wodny. Jest to element często używany, więc zainwestuj z góry i kup dobrej jakości. Dobrym pomysłem jest również zakup takiego, który ma rozsądną długość, ponieważ dostęp do źródła wody nie zawsze jest blisko.

2) Przenośny pojemnik na wodę. W zależności od dostępnej przestrzeni lepszym pomysłem może być składany pojemnik na wodę. Jest to wymagane w sytuacjach, gdy możesz nie mieć łatwego dostępu do punktu wodnego, połączenie nie pasuje lub jeśli zapomniałeś zabrać ze sobą węża.

3) Lejek – pomaga to łatwo pobrać wodę z przenośnego pojemnika.

4) Kabel elektryczny – jest niezbędny, aby móc pobierać prąd ze źródła zasilania do kampera. Czasami skrzynki zasilające nie są blisko miejsca, w którym znajduje się samochód kempingowy więc wybierz odpowiednią długość.

5) Przejściówka do kabla zasilającego.

6) Kliny poziomujące. Rzadko można znaleźć idealnie płaskie miejsce do zaparkowania kampera. Posiadanie dobrej jakości podkładek poziomujących decyduje o tym, czy wino zsuwa się ze stołu, lub czy masz uczucie, że Twoja głowa spada gdy śpisz.

7) Lina holownicza.

8) Młotek awaryjny.

9) Uniwersalny zestaw żarówek.

10) Zapasowe bezpieczniki.

11) GPS – urządzenia GPS są obecnie tak niedrogie i zapewniają spokój wielu kierowcom i ich nawigatorom.

Także wiele innych przydatnych elementów, które mogą się przydać zależnie od miejsca podróży.

Wyposażenie wewnątrz kampera

Jeśli chodzi o konkretne wyposażenie meblowe i sprzętowe w kamperze, wiele zależy od jego modelu i typu. Zazwyczaj kamper zawiera łóżko, funkcje kuchenne, lodówkę, schowki w tym na sztućce i naczynia, kran, toaletę. W niektórych kamperach bardziej luksusowych znaleźć można pomieszczenie pełniące funkcję łazienki, ze składaną umywalką i prysznicem.

Ponadto zazwyczaj kamper wyposażony jest w kącik zwany salonem w zestawie. Warto zauważyć że kamper posiada amortyzatory które zapobiegają trzaskaniu i grzechotaniu różnych rzeczy podczas jazdy. Z technicznych spraw: kamper posiada w zestawie punkt ładowania USB czy wifi, klimatyzację, radio a czasami telewizję.

Wyposażenie zależy od tego, czy właściciel kampera chce podróżować daleko i w długie trasy czy raczej są to krótsze, rodzinne wycieczki. Zazwyczaj od trybu i stylu życia danych osób zależy to, czy wynajmują kampera czy kupują go na własność. Jeśli wycieczka jest jednorazowa lub tylko raz na jakiś czas, można wybrać opcję wynajmu. Jeśli jednak planujemy regularne wyjazdy, zdecydowanie lepszą i bardziej opłacalną opcją jest zakup kampera.

Warto zaznaczyć, że zanim zdecydujesz się na zakup – wypróbuj kamper na jednej wyprawie. Sprawdź, czy faktycznie odpowiada ci ta forma spędzania czasu i podróży.

Ciekawostki o kamperach: (c) SuperPolonia.info / GT

Zobacz też:
> Ciekawe miejsca w USA
> Ciekawostki o hotelach

podobne wpisy

10 ton petów z włoskich plaż

Możliwość komentowania 10 ton petów z włoskich plaż została wyłączona

Mobilne kasyna 2022 i zalety gry przez telefon

Możliwość komentowania Mobilne kasyna 2022 i zalety gry przez telefon została wyłączona

10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne

Możliwość komentowania 10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne została wyłączona

Jak człowiek ujarzmia przyrodę. Rzeki

Możliwość komentowania Jak człowiek ujarzmia przyrodę. Rzeki została wyłączona

Dobry Humor ma 20 lat

Możliwość komentowania Dobry Humor ma 20 lat została wyłączona

Uważaj na brudne banknoty

Możliwość komentowania Uważaj na brudne banknoty została wyłączona

Kasyno z bonusami za rejestrację i depozyt

Możliwość komentowania Kasyno z bonusami za rejestrację i depozyt została wyłączona

Słynne zabawki: Monopoly

Możliwość komentowania Słynne zabawki: Monopoly została wyłączona

Na weekend do Kolbuszowej czy Rymanowa Zdroju?

Możliwość komentowania Na weekend do Kolbuszowej czy Rymanowa Zdroju? została wyłączona

Tabletki na porost włosów – Co warto o nich wiedzieć?

Możliwość komentowania Tabletki na porost włosów – Co warto o nich wiedzieć? została wyłączona

Egzotyczne wyjazdy Polaków

Możliwość komentowania Egzotyczne wyjazdy Polaków została wyłączona

Wirtualne kasyna Rabona. Nowy wymiar rozrywki

Możliwość komentowania Wirtualne kasyna Rabona. Nowy wymiar rozrywki została wyłączona

Create AccountLog In Your Account