Polskie miasta – interesujące fakty. Niezwykłe ciekawostki o polskich miastach, które powinieneś poznać
Polskie miasta ciekawostki
1) W Bydgoszczy jest dwa razy więcej sklepów z alkoholem niż w całej Norwegii.
2) W Polsce jest 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców bez czynnego połączenia kolejowego.
3) Na terenie Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim znajdują się dużych rozmiarów… buty Stalina. Jest to kopia fragmentu pomnika Józefa Stalina ze stali i betonu z 1956 roku, który stał na Węgrzech, zanim został zburzony.

4) Herb Giżycka, to trzy leszcze na niebieskiej tarczy. Jest z tym związana legenda o księciu pruskim, który zatrzymał się w tutejszej karczmie i zamówił trzy leszcze, które podano na błękitnym talerzu.
5) Tarnów znany jest w Polsce pod nazwą Polski Biegun Ciepła. W tym mieście odnotowano najwyższą roczną średnią temperaturę powietrza.

Interesujące fakty o miastach w Polsce
6) Według rankingu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, 6 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce. Są to: Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice.
7) Radom, choć ma 10 razy mniej mieszkańców niż Paryż, ma powierzchnię większą niż Paryż.
8) W Wałbrzychu uczczono legendarnego kierowcę Formuły 1 Ayrtona Sennę, trzykrotnego mistrza świata, który umarł 1 maja 1994 r. po wypadku podczas Grand Prix San Marino. Jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic miasta.
9) Najkrótszym kursem komunikacji miejskiej w Polsce może poszczycić się MKS Krosno. Pokonanie całej trasy linii D trwa 3 minuty.
10) Według pomiarów ruchu drogowego w Warszawie, ulicą przez którą przejeżdża najwięcej samochodów, jest Aleja Prymasa Tysiąclecia na Woli. W 2015 r. przejechało nią 38,7 mln aut. Mniej samochodów przejeżdża Doliną Służewiecką, Wisłostradą, Aleją Krakowską i Aleją Jana Pawła II.
> Ciekawostki o ulicach Warszawy

Ciekawostki o polskich miastach
11) Gdy Rzeczpospolita przestała istnieć, a Lublin znalazł się pod rosyjskim zaborem, koronę znajdującą się nad głową kozła z herbu Lublina, zastąpiła korona carska.
> Ciekawostki o herbie Lublina
12) W Poznaniu, na rogu ulic: Półwiejskiej i Strzeleckiej znajduje się Figura Starego Marycha. Postać mężczyzny z rowerem nawiązuje do fikcyjnej postaci występującej przed laty w radiowej audycji poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia.

13) W ratuszu stojącym na rynku Ząbkowic Śląskich (woj. dolnośląskie) znajduje się obraz barokowego malarza Michała Willmana z ok. 1678 roku. Płótno zostało odnalezione na strychu, podczas remontu w 1993 roku.
14) Wzgórza Tumskie, to najstarsza część Płocka. Stoi tu zbudowana w XII wieku Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, najcenniejszy zabytek miasta. Obok jest też Zamek książęcy z XIV wieku, najstarszy zamek na Mazowszu.
Ciekawostki o polskich miastach i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Krótkie fragmenty tekstów opublikowanych wcześniej w naszym portalu
Na górnym zdjęciu: ruiny zamku w Świeciu
Zobacz też:
>
>