Fakty i ciekawostki o tortach, które warto poznać!
Torty ciekawostki
1) Słowo tort pochodzi od włoskiego słowa torta, czyli placek.
2) W Polsce torty pojawiły się po raz pierwszy na dworze królowej Bony. Nic dziwnego, bo ojczyzną Bony oraz tortów najprawdopodobniej są właśnie Włochy.
3) Pierwsze torty wyrabiano z ciasta chlebowego, ze słodkimi dodatkami, takimi jak: świeże lub suszone owoce, bakalie i miód.
4) Wiek XVII przyniósł światu m.in. obręcze, ułatwiające wypiek ciast. Odtąd torty były idealnie okrągłe i wyglądały jeszcze efektowniej.
5) Najwyższy tort w kształcie piramidy wyprodukowany w Polsce, powstał w 2011 roku. Miał 174,7 cm wysokości, a do jego powstania zużyto m.in. 3200 jajek, 200 kg czekolady i 100 kg cukru.
Niesamowite ciekawostki o tortach
6) Tort ślubny księżnej Diany i księcia Karola w 1981 r. podobno kosztował 40 tys. dolarów. Niektórzy swojego kawałka nie zjedli i te kawałki trafiły potem na różne aukcje, w cenie 2 tys. USD.
7) Tort Pavlova, to tort bezowy z bitą śmietaną i świeżymi owocami. Znany deser australijski i nowozelandzki, rodzaj torcika bezowego udekorowanego bitą śmietaną i świeżymi owocami. Nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej. Podobno pierwszy raz został przygotowany podczas pobytu tej tancerki w Perth w 1926 lub 1929 roku, przez szefa kuchni hotelu Esplanade. Do autorstwa deseru pretendują także Nowozelandczycy. Twierdzą, że ten tort przyrządzono w Wellington podczas tournée Pawłowej w 1926 roku.
8) Para Brytyjczyków w 1963 r. postanowiła nie skonsumować swojego tortu ślubnego, ale włożyć do lodówki i spożyć w 50. rocznicę ślubu. W 2013 roku właściciele tortu, w obecności gości wesela sprzed 50. lat wreszcie skonsumowali swój weselny tort.
9) Tort Sachera, to wiedeński tort czekoladowy, stworzony przez Franza Sachera w Wiedniu, w XIX wieku. W 1832 roku pod nieobecność szefa kuchni młodszy kucharz na dworze księcia Metternicha, Franz Sacher, otrzymał zadanie stworzenia nowego deseru dla księcia i jego gości. Opracował wówczas przepis na tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową, który obecnie wielu nazywa „królem deserów”.
10) Tort Dobosa, to tort węgierski przygotowywany z ciasta biszkoptowego, kremu czekoladowego i karmelu. Nazwa pochodzi od budapesztańskiego cukiernika Józefa Dobosa. W okresie największego rozkwitu Austro-Węgier był popularny w Wiedniu, Budapeszcie i w Galicji. Na tort Dobosa składa się ciasto biszkoptowe, przekładane kremem z dodatkiem masła, cukru, proszku kakaowego i jajek.
Ciekawostki o tortach (c): Sadurski.com + SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Popularne atrakcje weselne – za i przeciw
> Ciekawostki o lodach