Z czego słynie stolica Wielkopolski, jedno z największych miast w Polsce. Ciekawostki Poznań – interesujące fakty warte poznania i zapamiętania
Poznań – fakty
1) Poznań leży na Pojezierzu Wielkopolskim, u zbiegu rzek Warty i Cybiny.
2) Jest to piąte pod względem ludności (ponad 550 tys. mieszkańców) miasto w Polsce.
3) Miasto jest dużym ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym. Także gospodarczym; w Poznaniu znajdują się Międzynarodowe Targi Poznańskie, będące największym i najstarszym centrum wystawienniczym kraju. Jest też ośrodkiem turystycznym.
4) Poznań był jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI wieku.
5) Jest jedynym z najstarszych lokowanych miast w Polsce – w 1253 r. Poznaniowi nadano prawa miejskie.
Interesujące ciekawostki Poznań
6) W 2012 roku Poznań był jednym z miast-gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.
7) Na rogu ul. 27 Grudnia i ul. Mielżyńskiego stoi budynek zwany Okrąglakiem. Ten wybudowany w 1954 r. budynek w kształcie walca, to symbol poznańskiego modernizmu. Wewnątrz warto zobaczyć unikalny system klatek schodowych.
8) Od 1952 r. istnieje Jezioro Maltańskie, popularne miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Poznania. Ma powierzchnię 64 ha i powstało przez spiętrzenia wód rzeki Cybiny. Odbywają się tu również regaty kajakowe i wioślarskie.
9) Na narożniku ulic Masztalarskiej i Wronieckiej w Poznaniu, blisko Starego Rynku, stoi kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych i Klasztor Salezjanów, zwany Kościołem Katarzynek. Stanął w pierwszej połowie XIV wieku, w pobliżu murów obronnych miasta.
Atrakcje Poznania – poznańskie ciekawostki
10) Przy ul. Półwiejskiej 42 w centrum Poznania znajduje się Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar. Nowoczesny budynek nawiązuje do stojącego tu w XIX wieku browaru Huggera.
11) Od 1952 r. istnieje Jezioro Maltańskie, popularne miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Poznania. Ma powierzchnię 64 ha i powstało przez spiętrzenia wód rzeki Cybiny. Odbywają się tu również regaty kajakowe i wioślarskie.
12) Na Placu Kolegiackim nieopodal wejścia do Urzędu Miasta stoi pomnik koziołków, nawiązujący do słynnych koziołków z wieży poznańskiego ratusza.
13) Na rogu ulic: Półwiejskiej i Strzeleckiej znajduje się Figura Starego Marycha. Postać mężczyzny z rowerem nawiązuje do fikcyjnej postaci występującej przed laty w radiowej audycji poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia.
14) Przy ul. Franciszkańskiej 2 można zobaczyć Makietę Dawnego Poznania z XVIII wieku oraz Makietę Grodu Pierwszych Piastów. Tak naprawdę to widowisko z dźwiękiem i laserami, trwające 27 minut.
Poznań fakty, które warto znać
15) Na rogu ul. 27 Grudnia i ul. Mielżyńskiego stoi budynek zwany Okrąglakiem. Ten wybudowany w 1954 r. budynek w kształcie walca, to symbol poznańskiego modernizmu. Wewnątrz warto zobaczyć unikalny system klatek schodowych.
16) Przy ul.Gdańskiej 2 znajduje się Brama Poznania ICHOT. Wewnątrz jest interaktywna ekspozycja o początkach polskiej państwowości i Ostrowie Tumskim.
17) Przy Pl. Wolności 19 stoi klasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskich. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku.
18) Neoklasycystyczny gmach Teatru Wielkiego / Opery znajduje się przy ul. Fredry 9. Na szczycie trójkątnego przyczółka podtrzymywanego przez sześć wielkich kolumn, znajduje się postać mitycznego pegaza.
19) Przy ul. Dąbrowskiego 165 w Poznaniu jest Ogród Botaniczny. Na powierzchni 22 ha rośnie ponad 7 tys. gatunków i odmian roślin.
20) INEA Stadion, to stadion drużyny Lech Poznań. Chętni mogą tu odbyć wycieczkę po obiekcie i zobaczyć w miejsca zazwyczaj niedostępne.
21) W Poznaniu są dwa ogrody zoologiczne. Stare ZOO (założone w 1874 r.) mieści się przy ul. Zwierzynieckiej 19. Są tu m.in. różne gatunki małp i waran z Komodo. Nowe ZOO mieści się przy ul. Krańcowej 81. Ma powierzchnię 116 ha, a zwierzęta przebywają tu w warunkach zbliżonych do naturalnych.
Ciekawostki Poznań i zdjęcia: SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: kościół Katarzynek
Zobacz też:
>
>