City break – daleki wyjazd na weekend

City break

Krótkie, najczęściej weekendowe wypady do europejskich miast od kilku lat cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Do tzw. city breaków zachęcają tanie połączenia lotnicze i perspektywa choćby chwilowego oderwania się od codzienności podczas zwiedzania, zabawy na koncercie czy spotkania ze znajomymi z zagranicy

Jak wynika z badania CBOS, jedna trzecia Polaków wyjeżdżających w celach turystycznych lub wypoczynkowych, udaje się za granicę. Coraz więcej osób wybiera się na krótkie wyjazdy, trwające mniej niż 7 dni. Z tej formy wypoczynku korzystają przede wszystkim zapracowani Polacy, którzy nie mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop lub miłośnicy weekendowych wypadów do najpiękniejszych europejskich miast.

Co to jest city break?

Zjawisko tzw. city breaków, czyli 2-4 dniowych miejskich wypadów turystycznych, od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością. Wpływa na to przede wszystkim rozwój tanich linii lotniczych, które pozwalają na szybkie dotarcie do wybranego miasta nawet przy ograniczonym budżecie, oraz Internetu, będącego źródłem szybkiej informacji turystycznej oraz platformą do rezerwacji i płatności za podróż czy pobyt.

City break, to wyjazd skrojony do własnych preferencji, bez potrzeby podporządkowywania się terminom i programowi biura podróży. Pozwala nie tylko pozwiedzać, ale także pójść do galerii sztuki, teatru czy na koncert. To także okazja, by zrobić zakupy czy spotkać się z mieszkającymi za granicą znajomymi. Polacy szybko nauczyli się samodzielnie organizować podróż, od najbardziej korzystnych cenowo połączeń lotniczych, przez hotele, komunikację i wyżywienie na miejscu – wyjaśnia Piotr Macierzyński, Prezes START Parking.

Gdzie szybki wyjazd?

Na weekendowy wypoczynek Polacy najchętniej wybierają Londyn, Paryż, Rzym i Barcelonę. Popularna jest również Lizbona, Amsterdam, czeska Praga czy Budapeszt. Ponad 40 proc. pasażerów lecących z Warszawy do stolicy Wielkiej Brytanii zostaje tam tylko na 2-3 dni. Podobnie jest w przypadku Paryża. Na 3 dniowy city break w Rzymie wybiera się 30 proc. pasażerów lecących z Warszawy. Do stolicy Katalonii Polacy wylatują zarówno na weekendy, a niektórzy zostają tam nawet do tygodnia. Więcej dni, od 4 do 7, dają sobie również w takich destynacjach, jak Lizbona, Ateny, Malaga, Mediolan czy Dubrownik. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też kraje skandynawskie, jak Dania, Norwegia i Szwecja.

A co z noclegami?

Dla turystów chcących maksymalnie ograniczyć wydatki na nocleg, rozwiązaniem może być tzw. couchsurfing, czyli społeczność ludzi oferujących darmowe noclegi we własnym domu czy mieszkaniu. Daje to również możliwość poznania miasta przez pryzmat jego mieszkańców.

City break zaplanuj z wyprzedzeniem

City break zazwyczaj organizowany jest w ostatniej chwili. Warto jednak pomyśleć o zaplanowaniu takiego wyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż wiele dostępnych na rynku ofert nosi cechy tzw. first minute – im wcześniej tym taniej.

Z niedużym bagażem na city break

City break ma jednak swoje ograniczenia, które należy brać pod uwagę. Chcąc podróżować jak najtaniej, trzeba liczyć się z możliwością zabrania jedynie niewielkiej ilości bagażu. Zazwyczaj tanie linie lotnicze wymagają dodatkowych opłat za tzw. bagaż rejestrowany. W ramach biletu pasażer może jednak zabrać na pokład bagaż podręczny o wadze od 8 do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm. Warto uprzednio dokładnie przemyśleć ile i jakie ubrania będą potrzebne na miejscu i zabrać tylko niezbędne rzeczy.

Aby dokładnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ubrania można zwijać w ruloniki i układać ściśle obok siebie. Jeśli kierunek podróży wiąże się ze zmiennymi temperaturami, część potrzebnej garderoby, jak kurtka czy swetry, można ubrać warstwowo na siebie, na czas lotu. W przypadku kosmetyków warto zwrócić uwagę na sprzedawane w drogeriach małe pojemniki, do których można przełożyć dozwoloną ilość pasty do zębów czy kremu. Przedmioty podlegające kontroli, czyli kosmetyki i urządzenia elektroniczne, jak laptop czy tablet, należy umieścić na wierzchu torby.

City break w SuperPolonia.info
Na zdjęciu: Paryż

Zobacz też:
> Linie lotnicze, lotniska – ciekawostki
> Jak kupić tani bilet lotniczy

podobne wpisy

Konkurs na plakat Instytutu Polskiego w Wiedniu

Możliwość komentowania Konkurs na plakat Instytutu Polskiego w Wiedniu została wyłączona

Jak nie pójść do piekła? Historia grzeszenia

Możliwość komentowania Jak nie pójść do piekła? Historia grzeszenia została wyłączona

Gry online – historia i współczesność

Możliwość komentowania Gry online – historia i współczesność została wyłączona

Herbata – napój cesarza. Ciekawostki o herbacie

Możliwość komentowania Herbata – napój cesarza. Ciekawostki o herbacie została wyłączona

Najpopularniejsze hobby 2022

Możliwość komentowania Najpopularniejsze hobby 2022 została wyłączona

Podręczna apteczka na wyjazd. Co powinna zawierać?

Możliwość komentowania Podręczna apteczka na wyjazd. Co powinna zawierać? została wyłączona

Manufaktura Satyry w Żyrardowie – konkurs satyryczny

Możliwość komentowania Manufaktura Satyry w Żyrardowie – konkurs satyryczny została wyłączona

Tysiąc informacji od SuperPolonia.info

Możliwość komentowania Tysiąc informacji od SuperPolonia.info została wyłączona

Karykaturzysta na imprezie – dobry pomysł?

Możliwość komentowania Karykaturzysta na imprezie – dobry pomysł? została wyłączona

Zima – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Zima – 10 ciekawostek została wyłączona

Zadziwiająca historia kiszenia ogórków

Możliwość komentowania Zadziwiająca historia kiszenia ogórków została wyłączona

Jak znaleźć dobre oferty pracy za granicą?

Możliwość komentowania Jak znaleźć dobre oferty pracy za granicą? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account