Cmentarz Powstańców Warszawy ciekawostki Warszawa Wola
Cmentarz Powstańców Warszawy ciekawostki Warszawa Wola
w ,

Warszawa. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli

Cmentarz Powstańców Warszawy ciekawostki i najważniejsze informacje w skrócie. Co tu się znajduje, co tu jest ciekawego

Cmentarz Powstańców Warszawy

1) Cmentarz Powstańców Warszawy znajduje się w dzielnicy Wola w Warszawie. Sąsiaduje z Parkiem Powstańców Warszawy i Cmentarzem Wolskim. Adres: ul. Wolska 174/176.

2) Jest to największy cmentarz wojenny w Polsce i jeden z największych w Europie. To nekropolia wojenna, więc jest pod opieką władz państwowych. Od 1995 r. ten cmentarz jest na liście zabytków.

3) Na powierzchni 1,5 hektara znajdują się prochy ponad 104 tys. mieszkańców Warszawy (dokładnie: 104.105 ludzi), którzy stracili życie podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku oraz innych (info niżej).

ulica Wolska wejście na cmentarz Warszawa Wola
Wejście na cmentarz od ul. Wolskiej. Na prawym słupie jest napis: Umarli, abyśmy mogli żyć wolni

4) Jest tu 177 pomników (zbiorowych grobów) z informacjami czyje prochy są tu pochowane. Są na nich wyryte imiona i nazwiska (oraz liczba lat w chwili śmierci), ale zdecydowanie więcej jest tu prochów ludzi o nieznanych nazwiskach. Część prochów znajduje się też w ziemi pod pomnikiem Polegli Niepokonani.

5) Spośród poległych których tu pochowano, 80% to ofiary cywilne. Pozostali, to zabici żołnierze Powstania Warszawskiego.

6) Prochy zmarłych, były tu po wojnie dostarczane sukcesywnie. Największy transport miał miejsce w 1946 r. W 117 trumnach przywieziono 5,5 ton prochów zmarłych. Były to prochy z mogił zmarłych, ekshumowanych z kilku miejsc Warszawy.

pomniki groby Cmentarz Powstańców Warszawy Warszawa Wola
Pomniki – symboliczne groby. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy są prochy ponad 100 tysięcy zmarłych

Cmentarz Powstańców Warszawy ciekawostki

7) Łącznie na Cmentarz Powstańców Warszawy dostarczono ok. 12 ton prochów zmarłych.

8) Pierwsze pochówki miały tu miejsce w listopadzie 1945 i trwały one do początku lat 50.

krzyż logo Polska Walcząca Powstanie Warszawskie Warszawa
Krzyż i logo Polski Walczącej, symbolu żołnierzy Powstania Warszawskiego. Za ogrodzeniem jest Cmentarz Wolski

9) Oprócz ofiar Powstania Warszawskiego, znajdują się tu również prochy ofiar kampanii wrześniowej w 1939 roku, więźniów Pawiaka i Żydów rozstrzelanych w latach 1940–1943 na stadionie Skry przy ul. Okopowej. Także zabitych podczas zdobywania Warszawy w 1945 roku.

10) Z powodów politycznych, władze komunistyczne nie wspominały głośno o istnieniu nekropolii, a na pamiątkowej tablicy napisano m.in.: „Cmentarz Powstańców Warszawy jest miejscem upamiętnienia walki i męczeństwa narodu polskiego”. W latach 60. teren uporządkowano. Dopiero w latach 90-ych miejsce stało się znane i zaczęto tu organizować uroczystości patriotyczne. Logo Polski Walczącej pojawiło się tu dopiero w 2001 roku.

pomnik Polegli Niepokorni Pomnik Matki Cmentarz Powstańców Warszawy ciekawostki
Pomnik Polegli Niepokorni i pomnik Matki na kurhanie, pod którym znajdują się prochy 50 tysięcy warszawiaków

Pomniki na Cmentarzu Powstańców Warszawy

11) Polegli Niepokorni, to pomnik autorstwa Gustawa Zemły, który stanął na kurhanie (usypanym wzniesieniu) w 1973 roku. Tablica informuje, że w tym miejscu są prochy 50 tys. osób poległych podczas Powstania Warszawskiego. Kostka brukowa którą tu wyłożono, wcześniej znajdowała się na warszawskich jezdniach.

Pomnik Matki w parku Warszawa Wola
Pomnik Matki w warszawskim parku na Woli

12) Pomnik Matki autorstwa Łukasza Krupskiego, stanął w 2017 roku. Można powiedzieć, że wraz z pomnikiem Polegli Niepokorni stanowi interesującą architektonicznie całość.

Cmentarz Powstańców Warszawy ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Park Skaryszewski
> Ciekawostki o ulicach Warszawy

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Uczeń Roku 2022 konkurs

Olek, zwycięzca konkursu Uczeń Roku 2022

Tum pod Łęczycą ciekawostki zabytkowa kolegiata

Tum koło Łęczycy. Słynna kolegiata i nie tylko