blokady treści geoblokady
blokady treści geoblokady
w

Czym są geoblokady? Jaką rolę pełnią?

Osoby poruszające się w świecie internetowym, korzystające z zagranicznych serwisów streamingowych czy sklepów online na pewno nie raz spotkały się z brakiem możliwości skorzystania z usług czy nabyciem produktów oferowanych przez dostawców zagranicznych.

Pomimo życia w państwach rozwiniętych technologicznie jak i społecznie, w dalszym ciągu statystyczny klient może trafić na ograniczenia dostępu do pewnych treści. Czym charakteryzują się te ograniczenia i w jaki sposób dotykają osoby wyjeżdżające za granicę?

Czym są blokady regionalne treści w internecie?

Blokady regionalne są niczym innym jak ograniczeniem dostępu do usług użytkownikom mieszkającym lub chwilowo przebywającym w innym państwie niż określił to usługodawca. Geoblokady w internecie to przede wszystkim ograniczenie dostępu do treści, informacji oraz do oferty sklepów online. Przykładowo – bardzo popularną stroną internetową, którą często charakteryzuje stosowanie geoblokad jest serwis Youtube. Część materiałów umieszczanych w serwisie jest niedostępnych ze względu na kraj, w którym aktualnie przebywa oglądający. Użytkownik chcąc wyświetlić materiał wideo, może napotkać krótką informację o jego niedostępności.

Popularną formą geoblokady jest również ograniczenie zakupu towarów czy usługi w sklepach internetowych. Sprzedawca, może ograniczyć sprzedaż towaru czy usług tylko do kraju w którym prowadzi działalność, jak również automatycznie przekierować klienta do strony internetowej działającej w kraju, z którego klient składa zamówienie. Oprócz tego, cena towaru oraz warunki zawierania transakcji również mogły być odmienne ze względu na miejsce składania zamówienia. W takich sytuacjach, konsument nie może korzystać w pełni z dóbr dostępnych na zagranicznych serwisach internetowych.

Blokowanie treści – jawna dyskryminacja?

W wielu sytuacjach, różnica w dostępie do treści, możliwości zakupu towaru w odmiennych cenach czy na innych warunkach miała swoje uzasadnienie z punktu widzenia firm. W wielu przypadkach, przedsiębiorcy z różnych przyczyn ograniczają warunki sprzedaży swojego asortymentu poza kraj, w którym rzeczywiście funkcjonują. Jednak biorąc pod uwagę geoblokady mające na celu segmentację klientów na zagranicznych i krajowych, z korzyścią oczywiście dla tych drugich, geoblokadę można traktować jako przejaw pewnej dyskryminacji.

Do tego dochodzą jeszcze kwestie licencji. Dostęp do materiałów wideo jest bardzo mocno regulowany i ograniczany przez blokady regionalne. Zdarza się, że dany materiał jest dostępny na innych zasadach (lub całkowicie niedostępny) w poszczególnych krajach.

Zmiany

Kwestią blokad regionalnych zajęła się również Unia Europejska. Dzięki temu od 2018 roku Polacy podróżujący na krótki okres do krajów UE mają możliwość korzystania ze swoich kont w serwisach streamingowych. Nie jest to niestety rozwiązanie idealne – dotyczy wyłącznie tych usług, za które pobierane są opłaty. I obejmuje wyłącznie wyjazdy do krajów Unii. Jeśli więc użytkownik chce uzyskać dostęp do polskich treści podczas wyjazdu na stałe, to wciąż będzie musiał posiłkować się usługami takimi jak VPN w celu zmiany IP. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Oprócz tego, w związku ze stosowaniem geoblokad przez sklepy internetowe, Komisja Europejska z dniem 3 grudnia 2018 roku, wprowadziła nowe unijne regulacje. Przede wszystkim, nowe przepisy, zabraniają stosowania ograniczeń przez dostawców, którymi są m.in. różnicowanie cen towarów czy wprowadzanie ograniczeń dotyczących form płatności ze względu na kraj pochodzenia klienta. Wprowadzone ułatwienia dotyczą także nabywania usług drogą elektroniczną takich jak usługi w chmurze, czy hosting stron internetowych.

Co z treściami cyfrowymi?

Na ten moment Komisja Europejska nie wydała regulacji co do treści objętych prawami autorskimi. Muzyka do pobrania, gry internetowe czy książki elektroniczne w dalszym ciągu mogą stać się przedmiotem geoblokad. Ważną informacją jest jednak fakt, że Komisja Europejska jest zobligowana do wydania w ciągu dwóch lat, decyzji na temat zniesienia geoblokad w szerszym zakresie, niż obecnie wprowadzony.

Blokady treści – link zdjęty 21.02.2021. W przypadku chęci przedłużenia prosimy o kontakt.
https://www.dobry**n.pl

Zobacz też:
>
>

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Trondheim katedra Nidaros

Trondheim – dawna stolica Wikingów

ciekawostki Kraków atrakcje Polska turystyka promocja Polski zamek na Wawelu

Do Polski przyjedzie więcej obcokrajowców