Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Dębno Podhalańskie ciekawostki
Dębno Podhalańskie jest jedną z wsi w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego. Kto w czasie wycieczki po tej części Podhala zajrzy do Dębna, będzie mógł zobaczyć jeden z najcenniejszych skarbów drewnianej architektury na terenie Małopolski
Dębno Podhalańskie
Dębno Podhalańskie, to mniej niż 1-tysięczna wieś nad Dunajcem. Leży w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. Istniała w XVI wieku jako Dębno Spiskie, a pierwsze pisemne wzmianki o jej istnieniu pochodzą z XIII wieku.
Z uwagi na drewniany Kościół św. Michała Archanioła z XIV wieku (stoi przy ul. Kościelnej 39), miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół znajduje się na liście UNESCO.
Kościół w Dębnie Podhalańskim
Gotycki, drewniany kościół św. Michała Archanioła jest jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury w Polsce. Kościół przyciąga zainteresowanie zarówno swoją sylwetką, jak i wystrojem wnętrza.
Świątynia powstała z drewna modrzewiowego i jodłowego, a przy jej budowie nie użyto ani jednego gwoździa. Cechą charakterystyczną kościółka w Dębnie Podhalańskim są też solidne fundamenty, które wykonano z łamanego kamienia. Kościół ma gontowy dach oraz wieża z pięknie zdobioną izbicą.
Co jest we wnętrzu świątyni?
Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z końca XIV wieku. Wielkie wrażenie robią też gotycko-renesansowe polichromie, wykonane na przełomie XV i XVI stulecia. Zdaniem wielu ekspertów, polichromia w Dębnie jest najstarszą w całości zachowaną polichromią na drewnie w całej Europie.
W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki tryptyk z początku XVI wieku. W kościelnej jest też haftowana chorągiew wojenna z XVI wieku.
Dębno Podhalańskie ciekawostki: SuperPolonia.info / GT
Górne zdjęcie: Henryk Bielamowicz / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Inwałd
> Krynica-Zdrój