Rząd USA dodaje DJI do czarnej listy

Rząd USA dodaje DJI do czarnej listy

Rząd USA dodaje DJI do czarnej listy

Możliwość komentowania Rząd USA dodaje DJI do czarnej listy została wyłączona

Ostatnio przyzwyczailiśmy się do tego, że chińskie firmy mają w USA nieco jak kasyno bez depozytu w Polsce. Co chwilę słyszymy o nowym banie dla danej marki z Państwa Środka. Wcześniej głośno było o Huawei, a teraz spore kłopoty ma DJI. Co z tego wszystkiego wyniknie?

Amerykańskie firmy z zakazem współpracy z DJI

2020 rok w branży elektronicznej stał między innymi pod znakiem bana, jaki nałożył na Huawei prezydent Donald Trump. Chiński gigant telekomunikacyjny musiał zmierzyć się z zakazem dla amerykańskich firm, które nie mogły już dostarczać mu swoich komponentów, technologii. Tyczyło się to między innymi Google’a, przez co nowe smartfony chińskiej marki pozbawione zostały wielu usług amerykańskiego giganta. Huawei mimo trudnej sytuacji przetrwał ten trudny okres. Teraz być może ciężkie czasy nadchodzą dla DJI. Jest to najbardziej ceniony na świecie producent dronów, z których także korzysta wielu Polaków.

DJI została w połowie grudnia dodana do listy zakazanych podmiotów stworzonej przez Departament Handlu USA. Jak w przypadku Huawei rząd USA zakazał firmom z USA eksportu technologii do Chin dla DJI. Ponieważ chiński producent już od lat korzysta z części lub komponentów pochodzących z USA, może to oznaczać spore kłopoty, jak i sprawi, że łańcuch dostaw firmy ulegnie zahamowaniu. Aktualny zakaz może również utrudniać amerykańskim sklepom bezpośrednią sprzedaż produktów DJI lub dokonywanie transakcji z producentem.

Powodem firmy jest to, że swoimi technologiami wspiera łamanie praw człowieka w Chinach. Tamtejszy rząd bowiem poprzez drony DJI dokonuje nadmiernego gromadzenia i analizowania danych dotyczących obywateli. Jest to w najbardziej prawdopodobnym ujęciu odniesienie do dostarczania dronów chińskiemu rządowi, który wykorzystuje je następnie do nadzorowania obozów zatrzymań w prowincji Xinjiang. To jednak nie wszystko, albowiem wyszczególnione zostały również inne działania przeciwko chińskiej firmie. Mówi się między innymi o powiązaniach między firmą a chińskim wojskiem.

Amerykański Departament Spraw Wewnętrznych ogłosił plany uziemienia swojej floty dronów, gdyż mogą one być podatne na szpiegostwo czy też cyberataki. Ponieważ amerykańskie firmy w dziedzinie małych dronów dopiero się rozwijają, w wielu sferach gospodarki i wojskowości korzystano z produktów DJI. Departament Sprawiedliwości zakazał w związku z tym kupowania dronów wyprodukowanych za granicą. Stworzyło to szansę dla firm Parrot i Skydio na otrzymanie rządowych kontraktów.

Ban dla DJI jest jedną z ostatnich decyzji kończącego swoją kadencję Donalda Trumpa. To on w pewnym sensie wywołał handlową i technologiczną wojnę z Chinami. Udało mu się osłabić Huaweia, jednak w przypadku TikToka jego działania okazały się raczej porażką. Tym bardziej że za USA podążyły co najwyżej Indie i kilka innych krajów, zaś Europa nie zdecydowała się na wprowadzenia restrykcji. Wedle założeń 20 stycznia Joe Biden ma objąć urząd i wtedy okaże się, jaka będzie jego polityka wobec Chin i tamtejszych firm.

Dobry czas na taniego drona

Oczywiście ban w USA nie ma aktualnie znaczenia dla naszego kraju. Koniec 2020 roku jest świetną okazją do kupna taniego i sprawnego drona. W listopadzie bowiem swoją premierę miał Mavic Mini 2. Dzięki temu automatycznie cena pierwszego Mavica Mini została obniżona. W sklepie można go kupić za 1500-1600 złotych w podstawowej wersji, zaś na aukcji czy OLX używanego nawet za 1000. To znakomity dron na początek, dzięki któremu można kręcić świetne filmy czy wykonywać zdjęcia z wysokości ponad 100 metrów.

1002 / zawsz

 

podobne wpisy

Automaty, na których najłatwiej jest wygrać

Możliwość komentowania Automaty, na których najłatwiej jest wygrać została wyłączona

Jakie miasta Europy cieszą się największą popularnością wśród graczy hazardowych?

Możliwość komentowania Jakie miasta Europy cieszą się największą popularnością wśród graczy hazardowych? została wyłączona

Najbardziej hazardowe miasto w Polsce

Możliwość komentowania Najbardziej hazardowe miasto w Polsce została wyłączona

Dlaczego Las Vegas jest tak popularne na wesela?

Możliwość komentowania Dlaczego Las Vegas jest tak popularne na wesela? została wyłączona

Co może obejmować ubezpieczenie motoryzacyjne?

Możliwość komentowania Co może obejmować ubezpieczenie motoryzacyjne? została wyłączona

Najdroższe apartamenty na świecie — Top 5

Możliwość komentowania Najdroższe apartamenty na świecie — Top 5 została wyłączona

Karykaturzysta na event – jak załatwić?

Możliwość komentowania Karykaturzysta na event – jak załatwić? została wyłączona

Najdziwniejsze zakłady bukmacherskie

Możliwość komentowania Najdziwniejsze zakłady bukmacherskie została wyłączona

Ubezpieczenie na wakacje w Grecji – jak wybrać najlepszą polisę?

Możliwość komentowania Ubezpieczenie na wakacje w Grecji – jak wybrać najlepszą polisę? została wyłączona

Tradycyjne tureckie przysmaki

Możliwość komentowania Tradycyjne tureckie przysmaki została wyłączona

Status przepisów dotyczących kasyn internetowych w Polsce

Możliwość komentowania Status przepisów dotyczących kasyn internetowych w Polsce została wyłączona

Wyprawa przez kraje kontrastów: Egipt i Cypr pod lupą

Możliwość komentowania Wyprawa przez kraje kontrastów: Egipt i Cypr pod lupą została wyłączona

Create AccountLog In Your Account