Elbląg ciekawostki
Stare Miasto w Elblągu
1) Stare miasto w Elblągu zachowało średniowieczny układ zabudowy. Kamienice są jednak jakieś dziwnie współczesne, kolorowe, jakby zostały zbudowane w ostatnich latach. I tak w istocie jest. Od 1980 r. prowadzone są tu prace archeologiczne, a na obrysach fundamentów średniowiecznych kamienic wznoszone są nowy budynki, wyglądem nawiązujące do kamienic średniowiecznych.
2) Nad Starym Miastem Elbląga góruje 97-metrowej wysokości wieża katedry św. Mikołaja. Ta gotycka świątynia powstała w XIV wieku. Wewnątrz jest m.in. chrzcielnica z brązu z 1387 roku oraz drewniane, gotyckie figury apostołów. Z wieży, z wysokości 68 metrów (wejście schodami zajmuje ok. 20 minut) między 15 kwietnia a 15 października można podziwiać panoramę miasta. Przy dobrej pogodzie widać zamek w Malborku i Mierzeję Wiślaną.
3) Blisko katedry stoi gmach ratusza. Wewnątrz jest m.in. punkt Informacji Turystycznej.
4) Brama Targowa kiedyś przylegała do murów miejskich. Obecnie nie pełni już funkcji obronnych, a jedynie funkcję punktu widokowego (czynnego od maja do września). Jej dolna część pamięta jeszcze rok 1319.
Elbląg ciekawostki
5) Tuż przy Bramie Targowej stoi posąg elbląskiego Piekarczyka. Jak głosi legenda, młodzieniec uratował miasto przed najazdem Krzyżaków, przecinając swoją piekarską łopatą liny mocujące wrota do miasta. Wmontowane w pobliżu tory tramwajowe, to wspomnienie po przebiegającej tu kiedyś linii tramwajowej.
6) Ciekawym miejscem starego miasta jest Ścieżka kościelna. Wąskie, ok. 3-metrowej szerokości przejście między kamienicami, to fragment dawnego traktu łączącego wszystkie kościoły Starego Miasta. Obecnie istnieje tylko fragment tego przejścia.
7) Obecne Centrum Sztuki Galeria EL przy ul. Kuśnierskiej 6, mieści się w dawnym kościele dominikańskim z XIII wieku. Przykuwa wzrok swym gotyckim wyglądem.
8) Na starym mieście w sąsiedztwie rzeki Elbląg znajduje się Muzeum archeologiczno-historyczne. Wizyta w nim przybliża zwiedzającym dzieje Elbląga i jego mieszkańców.
9) Na ul. Bulwar Augusta znajdują się mosty zwodzone po rzece Elbląg. Podnosząc się, przepuszczają płynące statki.
10) Będąc w Elblągu można odbyć podróż statkiem po Kanale Elbląskim. Ten unikalny, XIX-wieczny szlak wodny został uznany za Pomnik Historii i jeden z Siedmiu Cudów Polski. Na odległości 9,6 km statek pokonuje stumetrową różnicą poziomów wody.
Elbląg ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info