Graz. Szwajcarskie miasto inne, niż wszystkie

Graz ciekawostki, atrakcje. Poznaj to szwajcarskie miasto

W południowo-wschodniej Austrii, nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich, leży Graz – drugie co do wielkości miasto kraju. Architektoniczny patchwork, harmonijnie łączący w sobie historyczną i futurystyczną zabudowę. Europejska Stolica Kultury Roku 2003 roku, która wydała na świat aktora-gubernatora Arnolda Schwarzeneggera, a jednocześnie barwne miasteczko studenckie, gdzie w środkach komunikacji miejskiej nie uświadczysz osób rozmawiających przez telefon. Co sprawia, że Graz jest miejscem wyjątkowym, prawdziwym must see Austrii?

Diabelski rekord Guinnessa

Schlossberg – wzgórze o wysokości 473 metrów, z którego roztacza się zachwycający widok na panoramę miasta. Według legendy, powstało w wyniku nieudanej transakcji pomiędzy diabłem a mieszkańcami Grazu. Szatan zobowiązał się, że powiększy lokalny pagórek za pomocą głazu narzutowego rodem z Afryki, w zamian za duszę pierwszego człowieka, który się nań wdrapie. Jak to zwykle w legendach bywa, interes nie został ubity i wściekły czort zrzucił miasto głaz, który pękł na dwie części. Jedna z nich, to właśnie Schlossberg.

biblioteka uniwersytet Graz ciekawostki Szwajcaria
Biblioteka uniwersytetu w Graz

Diabelskie pochodzenie przysłużyło się Schlossbergowi – wybudowanej na nim fortecy nie udało się zdobyć ani Węgrom, ani Turkom Osmańskim, ani Napoleonowi. Cesarz Francuzów, który nie zwykł łatwo rezygnować, teraz również ostatecznie postawił na swoim – fortyfikacje Schlossbergu zostały zburzone po klęsce Austriaków w 1809 roku. Jednak do dziś forteca figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej “niezdobywalna” twierdza.

Obecnie na wzgórzu znajduje się publiczny park, ruiny zamku, a także symbol miasta – XIX-wieczna Wieża Zegarowa, na której dłuższa wskazówka wskazuje godziny, a krótsza minuty. Na wzgórze można się dostać kolejką szynową lub szklaną windą. Można także wejść piechotą – to tylko 260 drewnianych, chybotliwych stopni.

wieża zegarowa Szwajcaria
Wieża zegarowa w Graz, Szwajcaria

Marzenie współczesnego rycerza

Landeszeughaus, czyli słynna styryjska zbrojownia, to cztery piętra rarytasów z historii wojskowości. Można tu podziwiać aż 32 tysiące eksponatów w postaci broni i uzbrojenia z okresu od XV do XIX wieku. Jest to największa zbrojownia historyczna na świecie. Militaria gromadzono w niej, począwszy od 1642 roku, kiedy to miasto zmagało się z ekspansją ze strony Turcji. Broń magazynowano na wypadek oblężenia, a gdy zagrożenie minęło…magazynowano ją dalej, argumentując, że zbiory Landeszeughausu dają świadectwo niezwykłej odwadze Styryjczyków. Z czasem idea muzeum objęła nie tylko sprzęt zwykłych żołnierzy, ale również paradne uzbrojenie wysoko urodzonych, zbroję dla koni i około 50 ciężkich dział, zlokalizowanych na najniższym poziomie zbrojowni. Działa te jednak usunięto na wieść o wojskach Napoleona podchodzących pod miasto. Ostatecznie nie należy kusić losu.

zamek Graz ciekawostki Szwajcaria
Fasada zamku w Graz

“Przyjazny kosmita”, czyli jak być Obcym na starówce

Wygląda jak kosmiczny zeppelin zacumowany pomiędzy pokrytymi czerwoną dachówką kamieniczkami. Niektórym kojarzy się z nadmuchaną do maksimum rękawiczką, innym z ogromną gąsienicą. Kunsthaus Graz, bo o nim mowa, to dzieło dwóch Anglików, Petera Cooka i Colina Fourniera, laureatów konkursu na projekt rewitalizacyjny zabytkowego Eisernes Haus. Panowie podeszli do sprawy nowatorsko – dobudowali do XIX-wiecznej konstrukcji biomorficzny obiekt, który określili mianem “przyjaznego kosmity”. Kosmiczny jeżozwierz wykonany jest z żelbetu i barwionych na niebiesko paneli z pleksiglasu. Inteligentna fasada budowli kryje w sobie 900 lamp neonowych, przesyłających w nocy sygnały świetlne i wiadomości tekstowe na drugą stronę rzeki Mury. Kunsthaus nie ma stałej wystawy, urządzane są tam ekspozycje czasowe, jednak tylko te, które prezentują sztukę z ostatnich czterech dekad.

ratusz Graz ciekawostki Szwajcaria
Ratusz. Szwajcarskie miasto Graz ciekawostki

Wyspa, która łączy

Murinsel, czyli w luźnym tłumaczeniu “Wyspa na Murze”, to projekt, który sprawił, że mieszkańcy Grazu na nowo zakochali się w swojej rzece. Obiekt nazywany jest “wyspą” lub “łodzią”, chociaż w założeniu swego twórcy, amerykańskiego architekta Vito Acconci, miał przypominać półotwartą muszlę. Stalowa konstrukcja łączy się z oboma brzegami rzeki za pomocą mostków, a żeby ją dodatkowo ustabilizować zacumowano całość na kotwicy. W środku znajduje się amfiteatr, nowoczesna kawiarnia oraz przestrzeń rozrywkową dla dzieci. Murinsel powstała w 2003 roku, z okazji uzyskania przez Graz tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W następnym roku miała zostać odsprzedana, ale mieszkańcy pokochali muszlopodobną strukturę tak gorąco, że ostatecznie została na Murze. Podobno kawa na środku rzeki smakuje wspaniale.

Graz ciekawostki (c): Super Polonia, we współpracy z Gethome.pl
Foto na górze: Mirunsel w Graz

podobne wpisy

Z czego słynie Szwecja? Zaskakujące ciekawostki o Szwecji

Możliwość komentowania Z czego słynie Szwecja? Zaskakujące ciekawostki o Szwecji została wyłączona

Z czego słynie Støren w Norwegii?

Możliwość komentowania Z czego słynie Støren w Norwegii? została wyłączona

Murale w Tiranie, stolicy Albanii

Możliwość komentowania Murale w Tiranie, stolicy Albanii została wyłączona

Miasto Chamonix i góra Mont-Blanc we Francji

Możliwość komentowania Miasto Chamonix i góra Mont-Blanc we Francji została wyłączona

Niedoceniane atrakcje turystyczne w Unii Europejskiej

Możliwość komentowania Niedoceniane atrakcje turystyczne w Unii Europejskiej została wyłączona

Europa. Ile za taksówkę z lotniska do miasta?

Możliwość komentowania Europa. Ile za taksówkę z lotniska do miasta? została wyłączona

Chorwacja. Czas na zwiedzanie Makarskiej

Możliwość komentowania Chorwacja. Czas na zwiedzanie Makarskiej została wyłączona

Zamek Kronborg na wyspie między Danią i Szwecją

Możliwość komentowania Zamek Kronborg na wyspie między Danią i Szwecją została wyłączona

Polscy turyści odwiedzają szwedzkie Ystad

Możliwość komentowania Polscy turyści odwiedzają szwedzkie Ystad została wyłączona

Miasto Berat, Albania

Możliwość komentowania Miasto Berat, Albania została wyłączona

Frankfurt nad Menem – ciekawostki

Możliwość komentowania Frankfurt nad Menem – ciekawostki została wyłączona

Melrose Abbey, Szkocja

Możliwość komentowania Melrose Abbey, Szkocja została wyłączona

Create AccountLog In Your Account