Graz. Szwajcarskie miasto inne, niż wszystkie

Graz ciekawostki, atrakcje. Poznaj to szwajcarskie miasto

W południowo-wschodniej Austrii, nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich, leży Graz – drugie co do wielkości miasto kraju. Architektoniczny patchwork, harmonijnie łączący w sobie historyczną i futurystyczną zabudowę. Europejska Stolica Kultury Roku 2003 roku, która wydała na świat aktora-gubernatora Arnolda Schwarzeneggera, a jednocześnie barwne miasteczko studenckie, gdzie w środkach komunikacji miejskiej nie uświadczysz osób rozmawiających przez telefon. Co sprawia, że Graz jest miejscem wyjątkowym, prawdziwym must see Austrii?

Diabelski rekord Guinnessa

Schlossberg – wzgórze o wysokości 473 metrów, z którego roztacza się zachwycający widok na panoramę miasta. Według legendy, powstało w wyniku nieudanej transakcji pomiędzy diabłem a mieszkańcami Grazu. Szatan zobowiązał się, że powiększy lokalny pagórek za pomocą głazu narzutowego rodem z Afryki, w zamian za duszę pierwszego człowieka, który się nań wdrapie. Jak to zwykle w legendach bywa, interes nie został ubity i wściekły czort zrzucił miasto głaz, który pękł na dwie części. Jedna z nich, to właśnie Schlossberg.

biblioteka uniwersytet Graz ciekawostki Szwajcaria
Biblioteka uniwersytetu w Graz

Diabelskie pochodzenie przysłużyło się Schlossbergowi – wybudowanej na nim fortecy nie udało się zdobyć ani Węgrom, ani Turkom Osmańskim, ani Napoleonowi. Cesarz Francuzów, który nie zwykł łatwo rezygnować, teraz również ostatecznie postawił na swoim – fortyfikacje Schlossbergu zostały zburzone po klęsce Austriaków w 1809 roku. Jednak do dziś forteca figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej “niezdobywalna” twierdza.

Obecnie na wzgórzu znajduje się publiczny park, ruiny zamku, a także symbol miasta – XIX-wieczna Wieża Zegarowa, na której dłuższa wskazówka wskazuje godziny, a krótsza minuty. Na wzgórze można się dostać kolejką szynową lub szklaną windą. Można także wejść piechotą – to tylko 260 drewnianych, chybotliwych stopni.

wieża zegarowa Szwajcaria
Wieża zegarowa w Graz, Szwajcaria

Marzenie współczesnego rycerza

Landeszeughaus, czyli słynna styryjska zbrojownia, to cztery piętra rarytasów z historii wojskowości. Można tu podziwiać aż 32 tysiące eksponatów w postaci broni i uzbrojenia z okresu od XV do XIX wieku. Jest to największa zbrojownia historyczna na świecie. Militaria gromadzono w niej, począwszy od 1642 roku, kiedy to miasto zmagało się z ekspansją ze strony Turcji. Broń magazynowano na wypadek oblężenia, a gdy zagrożenie minęło…magazynowano ją dalej, argumentując, że zbiory Landeszeughausu dają świadectwo niezwykłej odwadze Styryjczyków. Z czasem idea muzeum objęła nie tylko sprzęt zwykłych żołnierzy, ale również paradne uzbrojenie wysoko urodzonych, zbroję dla koni i około 50 ciężkich dział, zlokalizowanych na najniższym poziomie zbrojowni. Działa te jednak usunięto na wieść o wojskach Napoleona podchodzących pod miasto. Ostatecznie nie należy kusić losu.

zamek Graz ciekawostki Szwajcaria
Fasada zamku w Graz

“Przyjazny kosmita”, czyli jak być Obcym na starówce

Wygląda jak kosmiczny zeppelin zacumowany pomiędzy pokrytymi czerwoną dachówką kamieniczkami. Niektórym kojarzy się z nadmuchaną do maksimum rękawiczką, innym z ogromną gąsienicą. Kunsthaus Graz, bo o nim mowa, to dzieło dwóch Anglików, Petera Cooka i Colina Fourniera, laureatów konkursu na projekt rewitalizacyjny zabytkowego Eisernes Haus. Panowie podeszli do sprawy nowatorsko – dobudowali do XIX-wiecznej konstrukcji biomorficzny obiekt, który określili mianem “przyjaznego kosmity”. Kosmiczny jeżozwierz wykonany jest z żelbetu i barwionych na niebiesko paneli z pleksiglasu. Inteligentna fasada budowli kryje w sobie 900 lamp neonowych, przesyłających w nocy sygnały świetlne i wiadomości tekstowe na drugą stronę rzeki Mury. Kunsthaus nie ma stałej wystawy, urządzane są tam ekspozycje czasowe, jednak tylko te, które prezentują sztukę z ostatnich czterech dekad.

ratusz Graz ciekawostki Szwajcaria
Ratusz. Szwajcarskie miasto Graz ciekawostki

Wyspa, która łączy

Murinsel, czyli w luźnym tłumaczeniu “Wyspa na Murze”, to projekt, który sprawił, że mieszkańcy Grazu na nowo zakochali się w swojej rzece. Obiekt nazywany jest “wyspą” lub “łodzią”, chociaż w założeniu swego twórcy, amerykańskiego architekta Vito Acconci, miał przypominać półotwartą muszlę. Stalowa konstrukcja łączy się z oboma brzegami rzeki za pomocą mostków, a żeby ją dodatkowo ustabilizować zacumowano całość na kotwicy. W środku znajduje się amfiteatr, nowoczesna kawiarnia oraz przestrzeń rozrywkową dla dzieci. Murinsel powstała w 2003 roku, z okazji uzyskania przez Graz tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W następnym roku miała zostać odsprzedana, ale mieszkańcy pokochali muszlopodobną strukturę tak gorąco, że ostatecznie została na Murze. Podobno kawa na środku rzeki smakuje wspaniale.

Graz ciekawostki (c): Super Polonia, we współpracy z Gethome.pl
Foto na górze: Mirunsel w Graz

podobne wpisy

Indie. Co warto zobaczyć?

Możliwość komentowania Indie. Co warto zobaczyć? została wyłączona

Malta ciekawostki, które warto znać

Możliwość komentowania Malta ciekawostki, które warto znać została wyłączona

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli

Możliwość komentowania Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli została wyłączona

Wakacje z rodziną na Litwie

Możliwość komentowania Wakacje z rodziną na Litwie została wyłączona

Królowie podróżują z fałszywymi paszportami

Możliwość komentowania Królowie podróżują z fałszywymi paszportami została wyłączona

Waszyngton. Pomnik Weteranów Wojny w Korei

Możliwość komentowania Waszyngton. Pomnik Weteranów Wojny w Korei została wyłączona

Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa

Możliwość komentowania Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa została wyłączona

Park Narodowy Yosemite – Kalifornia, USA

Możliwość komentowania Park Narodowy Yosemite – Kalifornia, USA została wyłączona

10 ciekawostek o Kolumbii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Kolumbii została wyłączona

Słynne rysunki z Nazca. Peru

Możliwość komentowania Słynne rysunki z Nazca. Peru została wyłączona

Segowia (Hiszpania) i jej słynny akwedukt

Możliwość komentowania Segowia (Hiszpania) i jej słynny akwedukt została wyłączona

Grobowce dynastii Ming, Chiny

Możliwość komentowania Grobowce dynastii Ming, Chiny została wyłączona

Create AccountLog In Your Account