Griffith Observatory – niezwykłe ciekawostki, historia, co warto o nim wiedzieć
Budynek obserwatorium usytuowany jest na południowym stoku góry Hollywood, w parku Griffith, w Los Angeles. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Griffith. Przedstawiamy historię tego miejsca i ciekawostki z nim związane
Testament przemysłowca
Griffith Jenkins Griffith (1850-1919) – walijsko-amerykański przemysłowiec i filantrop, 16 grudnia 1896 r. przekazał miastu Los Angeles 3,015 akrów (12,20 km kwadratowych) ziemi otaczającej obecne obserwatorium. W swoim testamencie przekazał również fundusze na budowę obserwatorium, hali wystawowej oraz planetarium. Celem Griffitha było stworzenie szerokiego dostępu do astronomii dla całego społeczeństwa, w przeciwieństwie do dominującej idei, że obserwatoria powinny być zlokalizowane na odległych szczytach gór i ograniczone dla badań naukowców.
Jak wygląda obserwatorium Griffitha
Miejsce to jest bardzo ciekawe, do tego przy dobrej pogodzie widać stąd całe miasto. We wnętrzu obiektu znajduje się muzeum astronomii oraz olbrzymi teleskop, przez który można zobaczyć między innymi kamienie na powierzchni księżyca. Świetnie przygotowany park naukowy przystępny dla dorosłych i dla dzieci, bardzo ciekawe opisy i pokazy, mnóstwo wystaw, a także możliwość brania udziału w doświadczeniach. To wszystko sprawia, że miejsce to każdego tygodnia przyciąga tysiące zwiedzających.
Wspaniały widok ze wzgórza
Jest tu także restauracja i kawiarnia, z widokiem na całe Los Angeles oraz na wzgórze Holywood. Można stąd podziwiać słynny napis “Hollywood”, centrum Los Angeles, dzielnicę Hollywood oraz tysiące samochodów, domów i ulic.
Hollywoodzkie widoki
Park wokół obserwatorium oferuje szlaki turystyczne, które zapewniają wspaniałe możliwości robienia zdjęć. Nic dziwnego, że miejsce to pojawiło się w wielu filmach i programach telewizyjnych, takich jak popularny film z 1955 roku „Buntownik bez powodu” z udziałem Jamesa Deana, czy najnowszy oscarowy hit „La La Land”.
Oglądając film „Terminator” można zauważyć, że Arnold Schwarzenegger przenosił się w czasie właśnie w tym miejscu. Również niektóre sceny z filmu „Powrót do przyszłości” (moment, w którym Marty próbuje odebrać Almanac młodemu Biffowi i jedzie na desce obok jego czarnego auta w tunelu) kręcone były właśnie tutaj.
Nie tylko gwiazdy i filmy
Podczas II wojny światowej planetarium służyło do szkolenia pilotów w nawigacji, a w latach 60-ych wykorzystano je w celach szkoleniowych dla przygotowanie astronautów z programu Apollo do pierwszych misji księżycowych.
Griffith Observatory – wyjątkowa atrakcja Kalifornii
Obserwatorium Griffith jest ikoną Los Angeles. Narodowym liderem publicznej astronomii, ulubionym miejscem spotkań mieszkańców oraz jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych południowej Kalifornii. Misją obserwatorium jest inspirowanie wszystkich do obserwowania, rozważania i zrozumienia nieba.
Na koniec nie sposób pominąć polskiego akcentu. Na postumencie na głównym placu przed wejściem do obserwatorium, razem z największymi astronomami w historii świata, stoi pomnik naszego rodaka, Mikołaja Kopernika.
Griffith Observatory dla (c) SuperPolonia.info: Agnieszka Liddle – polski przewodnik po Los Angeles i okolicach
Zobacz też:
> Aleja Gwiazd w Hollywood – niezwykłe ciekawostki