Gry online – historia i współczesność

Gry online – historia i współczesność

Gry online – historia i współczesność

Globalna sieć Internet powstała pod koniec XX wieku i szybko stała się popularnym medium. Szukamy w niej informacji przydatnych w codziennym życiu, robimy zakupy, poznajemy nowych znajomych dzięki mediom społecznościowym. Szukamy tu również rozrywki będącej formą ciekawego spędzenia czasu. Wiele osób wybiera gry online, cieszące się popularnością głównie wśród osób młodych.

Pierwsze gry komputerowe

W te najstarsze gry graliśmy, gdy zdecydowanej większości obecnych graczy nie było jeszcze na świecie, ponad 40 lat temu. Początkowo były banalnie nieskomplikowane. Nie były tak atrakcyjne wizualnie jak teraz, gdy w sieci są dostępne https://polskakasyno.com/darmowe-gry-hazardowe/, bo możliwości sprzętowe były wtedy znacznie słabsze.

Obecnie w sieci dostępne są prehistoryczne już gry komputerowe, począwszy od Space Inviders (rok 1987), Galaxian (1979) – słynnej strzelanki do wrogich statków kosmicznych. W roku 1980 pojawiła się gra Centipede, wyprodukowana przez Atari (wielu młodych chyba nie kojarzy już tej nazwy). Cztery dekady temu, w 1991 roku pojawił się słynny PAC MAN, aw 1982 r. Pole Position, chyba pierwsza gra w której można było ścigać się niczym kierowcy bolidów Formuły I.

W połowie roku 1984 rosyjski programista Aleksiej Pażytnow stworzył grę Tetris, która wkrótce stała się hitem na całym świecie. Dziś nie ma chyba osoby, która choć kilka razy nie układałaby siedmiu klocków, zwanych tetrimino.

Współczesne gry

Dziś w dużej mierze gry komputerowe przeniosły się do Internetu. Można grać wspólnie z innymi osobami podłączonymi do sieci, których nigdy nie poznało się osobiście, bo mieszkają w innym mieście lub na drugim końcu świata. Można też grać, korzystając z internetowych serwisów, udostępniających różne gry. Ci, którzy szukają dodatkowych wrażeń, grają w darmowe gry hazardowe. Darmowe, bo nie wymagają uruchomienia własnych finansów, więc nie można przegrać. Równocześnie dają możliwość wygrania realnych pieniędzy, które można potem wykorzystać na przykład robiąc zakupy.

Nic dziwnego, że portale internetowe udostępniające takie gry, nazywane są wirtualnymi kasynami. Bo nie trzeba wychodzić z domu i specjalnie jechać do kasyna. I nie trzeba lecieć samolotem do Las Vegas, Atlantic City, Monte Carlo czy chińskiego Makau.

Rozrywka XXI wieku

Obecnie gry, to duża gałąź przemysłu w szeregu krajów świata. Najwięksi producenci zarabiają wielkie pieniądze, a ich firmy notowane są na giełdach. Bo dla gier komputerowych nie istnieją granice, a język jakim na co dzień posługują się gracze, jest mało istotny.

W Stanach Zjednoczonych produkcja gier komputerowych, to tysiące miejsc pracy, to obroty liczone w miliardach dolarów. Wartość tego sektora gospodarki na świecie co roku wzrasta średnio o 8% i przekroczyła 100 miliardów dolarów w skali roku. Na świecie liczba osób grających również wzrasta. Najwyższe wzrosty odnotowuje sektor gier mobilnych czyli tych, w które można grać trzymając swojego smartfona w ręku.

Słynna miejska gra Pokémon Go zadebiutowała w lipcu 2016 roku i wykorzystano do niej technologię GPS. Była połączeniem gry i poszukiwania wymyślonych stworów w realnej rzeczywistości. Grających było tylu, że serwery w kilku krajach wyraźnie to odczuły. Gra w łapanie pokémonów zmusiła graczy do wyjścia na ulice i wreszcie nie musieli siedzieć w domach. Akcje producenta gry, notowanej na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółki Nintendo, w krótkim czasie wzrosły o kilkanaście procent.

Polskie sukcesy

Sukcesy na rynku gier odnoszą także polskie firmy. Słynny Wiedźmin, postać z powieści fantasy Andrzeja Sapkowskiego, zdobył serca graczy w wielu krajach oraz niemal setkę nagród i wyróżnień w różnych zestawieniach. Ta fabularna gra akcji zadebiutowała w 2007 roku i jest grą dla jednej osoby. Do połowy 2011 roku sprzedano 2 miliony egzemplarzy i nie był to komercyjny koniec sukcesów tej gry.

Gry online – tekst: (c) SuperPolonia.info

podobne wpisy

Słynne zabawki: Monopoly

Możliwość komentowania Słynne zabawki: Monopoly została wyłączona

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

Możliwość komentowania 10 informacji i ciekawostek o Krakowie została wyłączona

Satyra „W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

Możliwość komentowania Satyra „W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” została wyłączona

Burak – ciekawostki

Możliwość komentowania Burak – ciekawostki została wyłączona

Herbata Earl Grey – ciekawostki

Możliwość komentowania Herbata Earl Grey – ciekawostki została wyłączona

Konkurs rysunku satyrycznego – temat: Wielokulturowość

Możliwość komentowania Konkurs rysunku satyrycznego – temat: Wielokulturowość została wyłączona

Na weekend do Kolbuszowej czy Rymanowa Zdroju?

Możliwość komentowania Na weekend do Kolbuszowej czy Rymanowa Zdroju? została wyłączona

Podczas powodzi pamiętaj o zwierzętach. Jeże

Możliwość komentowania Podczas powodzi pamiętaj o zwierzętach. Jeże została wyłączona

Czy muzyka w sklepach przeszkadza?

Możliwość komentowania Czy muzyka w sklepach przeszkadza? została wyłączona

Bezpieczny urlop na stoku pod koniec sezonu narciarskiego

Możliwość komentowania Bezpieczny urlop na stoku pod koniec sezonu narciarskiego została wyłączona

10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne

Możliwość komentowania 10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne została wyłączona

Czy brać wesele wiosną? Poradnik

Możliwość komentowania Czy brać wesele wiosną? Poradnik została wyłączona

Create AccountLog In Your Account