Skąd się wzięła popularność Harry’ego Pottera?

Skąd się wzięła popularność Harry’ego Pottera?

Skąd się wzięła popularność Harry’ego Pottera?

Możliwość komentowania Skąd się wzięła popularność Harry’ego Pottera? została wyłączona

Są takie historie opisane w książkach, które zostają z nami na całe życie. Są też takie postaci, do których lubimy wracać, bo dają nam to, czego pragnie głęboko nasze serce. Niektórym wystarczą gry hazardowe za darmo automaty, gdy innym potrzeba czegoś więcej do życia np. dobrej literatury, przygody i magii. Zobaczmy więc, skąd taka popularność serii o Harrym Potterze, w której te elementy znajdziemy? Harry Potter i jego tajemnica

Harry Potter – uniwersalne przesłanie i wartości

Saga o osieroconym chłopcu, który na początku nie ma nikogo bliskiego, sprawiła, że ogromna rzesza osób zechciała podążać jego śladem i wspólnie przeżywać przygody. Fenomen Harry’ego Pottera, to głównie uniwersalność postaci, w której wielu z nas może się przejrzeć i znaleźć kawałek siebie. Emocje, które towarzyszą każdej z postaci, czy to Harry’ego, jego przyjaciół czy wrogów, sprawiają, że każda z części jest bardzo autentyczna. Powoduje to specyficzny klimat, w którym ważne są również uniwersalne wartości, jak miłość, przyjaźń, braterstwo, solidarność, sprawiedliwość, uczciwość.

Dla samej autorki było to ważne przesłanie, które chciała posłać w świat, że nieważne skąd pochodzisz, ile w życiu przeszedłeś, ile posiadasz, tylko kim jesteś w środku dla siebie i dla innych. Dzięki temu, że Harry był inny niż pozostali (choć tak naprawdę każdy z nas się różni), wielokrotnie wytykany i nieakceptowany od najmłodszych lat, to dzięki swojej wrażliwości i powstałym ranom, stał się tak bliski wielu ludziom na świecie. Mimo że to postać książkowa, to przesłanie, które niesie ze sobą, przemówiło do tak licznych – zarówno młodszych i starszych. Saga o młodym czarodzieju, daje nadzieję, że po burzy przychodzi słońce, że znajdą się ludzie otwarci na nas, którzy nas przyjmą takimi jakimi jesteśmy, że pomimo przeciwności można pozostać wiernym sobie i przyjaciołom.

Magiczny świat, choć tak podobny do naszego

W świecie, gdzie mieszka Harry, wiele niezwykłych rzeczy może się wydarzyć ot tak. Można dostać się do magicznej szkoły, która kształci przyszłych czarodziejów, można spotkać smoki, jednorożce i wilkołaki. Ponadto, jednym machnięciem różdżki można wyczarować światło, unieść przedmioty lub stworzyć ochronnego “Patronusa”. A mimo to, w świecie magów trzeba chodzić do pracy, istnieje Ministerstwo regulujące pożądane postawy i prawa dla wszystkich magicznych istot. Są zwyczajne dni nauki i obowiązków, ferie świąteczne, zabawy na śniegu i rozterki dorastania. Do tego istnieje dobro i zło oraz ich wyznawcy, którzy nieraz potrafią skłonić siebie i innych do czynów wzniosłych lub haniebnych.

W świat fantazji i wyobraźni można zagłębiać się już od dziecka. Często to jedyne schronienie dla tych, którzy doświadczają rozmaitych trudności. W tym świecie bohater jest dobry i prawy, walczy ze złem używając wszystkich swoich mocy, tych czarodziejskich i tych ludzkich, dzięki którym rośnie w siłę, bo odczuwa i przeżywa całym sobą. Fani Harry’ego Pottera mają to wszystko od pierwszej części po ostatnią. Mogą rozgościć się w tym fantastycznym świecie, gdzie wszystko jest możliwe, by znaleźć choć odrobinę tej magii w sobie.

Dojrzewanie wraz ze swoim bohaterem

Wielu fanów podkreśla, że istotnym atutem jest to, że poznajemy Harry’ego jako chłopca i możemy towarzyszyć mu w jego przemianie. Bohaterowie dojrzewali zarówno w książce, jak również na ekranie, a ich wewnętrzne zmiany były podyktowane przeżyciami, relacjami z bliskimi ludźmi czy magicznymi stworzeniami. Tak jak postaci z książki nie byli samotni, bo znaleźli wiernych przyjaciół, tak i my śmiertelnicy nie jesteśmy dryfującymi samotnie łodziami. Do swojego wzrostu często bowiem potrzebujemy innych ludzi, którzy znacząco wpłyną na nasz los i osobowość. Czasem też uczymy się, że nie wszystko jest takie, jak na pierwszy rzut oka wygląda, co mogliśmy zaobserwować w książce na przykładzie profesora Snape’a. Harry mimo swojego talentu, umiejętności i odwagi, miał wiele pokory i szacunku do życia i innych, co oczywiście przyszło wraz z jego wewnętrznym dojrzewaniem.

zawsz / 1140 / Harry Potter

podobne wpisy

Plaże dla naturystów w Polsce

Możliwość komentowania Plaże dla naturystów w Polsce została wyłączona

Wpływ technologii cyfrowych na zakłady sportowe

Możliwość komentowania Wpływ technologii cyfrowych na zakłady sportowe została wyłączona

Tenis 2022: Nick Kyrgios dostał pozew sądowy, finał Wimbledonu

Możliwość komentowania Tenis 2022: Nick Kyrgios dostał pozew sądowy, finał Wimbledonu została wyłączona

Najdroższe apartamenty na świecie — Top 5

Możliwość komentowania Najdroższe apartamenty na świecie — Top 5 została wyłączona

Acer Chromebook Spin 713 – czy warto kupić?

Możliwość komentowania Acer Chromebook Spin 713 – czy warto kupić? została wyłączona

Najlepsze zestawy do samodzielnego farbowania włosów w domu

Możliwość komentowania Najlepsze zestawy do samodzielnego farbowania włosów w domu została wyłączona

Legalne kasyna internetowe

Możliwość komentowania Legalne kasyna internetowe została wyłączona

Jazda na skuterach śnieżnych w Zakopanem

Możliwość komentowania Jazda na skuterach śnieżnych w Zakopanem została wyłączona

Wakacje w przyczepie kempingowej – czy warto?

Możliwość komentowania Wakacje w przyczepie kempingowej – czy warto? została wyłączona

Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Możliwość komentowania Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale została wyłączona

10 informacji i ciekawostek o Krakowie

Możliwość komentowania 10 informacji i ciekawostek o Krakowie została wyłączona

Polskie kasyna internetowe i dźwięk

Możliwość komentowania Polskie kasyna internetowe i dźwięk została wyłączona

Create AccountLog In Your Account