Popularna miejscowość letniskowa na cyplu Mierzei Helskiej. Z czego słynie Hel ciekawostki i fakty
Hel – to warto wiedzieć
To popularne wśród głównie polskich turystów miasto, liczy tylko 3700 mieszkańców. W sezonie letnim turystów jest mnóstwo; zapełniają plażę, spacerują po deptaku, a władze miasta oraz przedsiębiorczy mieszkańcy dbają, aby czui się tu jak najlepiej.
Pierwsza wzmianka o kaszubskiej wsi Gellen pochodzi z 1198 roku. Prawa miejskie Helowi zostały nadane w 1266 roku przez księcia Świętopełka II, a akt lokacyjny potwierdzili Krzyżacy w 1378 roku, po opanowaniu Pomorza. Trudno dziś w to uwierzyć, ale w XIII wieku Hel rywalizował ekonomicznie z Gdańskiem, będąc centrum handlowym. Później Hel nie miał sprzyjających warunków do rozwoju. W 1872 r. rząd państwa niemieckiego zniósł prawa miejskie, przyznane Helowi sześć wieków wcześniej. Po wybudowaniu portu rybackiego w 1893 r., Hel stał się miejscowością chętnie odwiedzaną przez turystów, a 3 lata później uzyskał status uzdrowiska. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę (1918 r.) Hel stał się ważnym punktem strategicznym; w 1931 roku otwarto tu port wojenny.
Hel ciekawostki
• W Helu znajduje się prezydencki ośrodek wypoczynkowy. Spędzali tu wakacje m.in. prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Część mediów mylnie informuje, że ośrodek ten znajduje się w Juracie.
• Jedną z atrakcji miasta jest Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w którym turyści mogą oglądać foki.
• W Helu jest też latarnia morska z 1942 roku, udostępniona dla turystów.
Ulica Wiejska – popularny deptak w środku miasta Hel
Ulica Wiejska jest reprezentacyjnym deptakiem o długości około 900 metrów, który znajduje się w centrum Helu. W okresie letnim, gdy jest dużo turystów, jest otwartych wiele restauracji, lodziarni, sklepików oraz sezonowe stragany. Przy tej ulicy znajdują się m.in. ratusz, poczta i zabytkowa Maszoperia. Niedaleko od ul. Wiejskiej jest Bulwar Nadmorski imienia profesora Kazimierza Demela. W słoneczne, wakacyjne dni również i tu spaceruje wielu turystów. Dodamy, że w latach 1945-1990 ulica nosiła nazwę generała Waltera.
Muzeum Rybołówstwa
Znajduje się w samym centrum miasta i jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Istnieje od 1972 roku. Tu, gdzie jest Muzeum Rybołówstwa, wcześniej był XV-wieczny kościół ewangelicki. Prezentowane są tu wystawy związane z rybołówstwem, historią Bałtyku i Półwyspu Helskiego, a także wystawy o tematyce współczesnej.
Miasto Hel ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>