Jak powstała słynna powieść Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”?
W chwili rozpoczęcia pisania powieści „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz uchodził za jednego z najpopularniejszych pisarzy świata. Miał za sobą 40 lat doświadczeń z pracy literackiej, jego powieści przetłumaczono na 30 języków i drukowano je w rekordowych wówczas nakładach. Poszukiwał nowego wyzwania i kolejnego sukcesu. Pragnął napisać coś, co spodoba się i starszym i młodszym czytelnikom. Był zafascynowany książką i sukcesem znanej wtedy „Księgi dżungli” autorstwa Rudyard Kipling.
Początkowo (rok 1910) W pustyni i w puszczy było drukowana w prasie. W „Kurierze Warszawskim” (pierwszy odcinek: 27 października 1909), nieco później także w „Dzienniku Poznańskim”, „Słowie Polskim” oraz w ukazującym się w USA „Dzienniku Chicagowskim”. Pierwsze egzemplarze książki „W pustyni i w puszczy” ukazały się przed wigilią, w grudniu 1911 roku i momentalnie stały się hitem jako prezent kupowany pod choinkę.
Sienkiewicz i Afryka
Sienkiewicz odwiedził Afrykę jesienią 1890 r. i był tu przez rok. Pracował wówczas w redakcji gazety „Słowa”, która zaproponowała mu wyjazd w celu napisania reportaży. W Afryce pisarz odwiedził m.in. Kair (był tu przez kilka tygodni), Port Said i Suez. W el-Fajum brał udział w polowaniach, podczas tej podróży nabawił się febry (to doświadczenie opisze potem w powieści). Podczas podróży napisał „Listy z Afryki„, choć dużą ich część napisał już po powrocie do Polski. Sienkiewicz był zafascynowany Afryką. Przez kolejne dwie dekady dojrzewała w nim myśl, aby akcja jednej z jego powieści toczyła się na „czarnym lądzie„.
Pomysł i praca nad powieścią
W głowie Sienkiewicza już w Afryce zrodził się pomysł na książkę, której bohaterami będą chłopiec Polak i dziewczynka Angielka. W której będą Beduini, Arabowie, Murzyni – ludożercy, także słonie, krokodyle, lwy i hipopotamy. Zanim napisał „W pustyni i w puszczy”, musiało upłynąć kolejnych 20 lat.
Roboczym tytułem powieści podróżniczo-przygodowej Sienkiewicza były „Przygody dwojga dzieci w środkowej Afryce”. Na szczęście potem powstał łatwiejszy do zapamiętania tytuł: „W pustyni i w puszczy”.
Henryk Sienkiewicz swoją powieść pisał w wielu miejscach, nie tylko w Polsce. Pisał ją w uzdrowisku Baden pod Zurychem w Szwajcarii, gdzie leczył się z nabytej w Afryce malarii, w Oblęgorku, w Warszawie i w Krakowie. Pisał w miastach Włoch, po których podróżował, w Wiedniu i w Paryżu.
„W pustyni i w puszczy”, powieść literacko bardzo udana i wielki sukces literacki oraz wydawniczo-marketingowy, zamknęła literacką karierę Sienkiewicza. Nie napisał już znaczących powieści; 2 lata później ukazały się „Legiony”. Zmarł 5 lat po wydaniu „W pustyni i w puszczy”.