Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Możliwość komentowania Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale została wyłączona

Osoby, które grają w kasynach w darmowa kasa za rejestrację bez depozytu, doskonale zdają sobie sprawę, że wszelkie restrykcje krajowe czy bany są w stanie utrudnić legalną grę. Podobnie jest w przypadku dziś międzynarodowych biznesów, gdzie decyzje poszczególnych krajów mogą znacząco wpłynąć na kondycję finansową firmy. Świetnym tego przykładem jest Huawei. Tylko w pierwszym kwartale tego roku chiński gigant mocno odczuł zakazy technologiczne.

Ban w USA

Trudne czasy dla chińskiego giganta zaczęły się już na przełomie 2019 i 2020 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, dokonał wpisania Huawei na czarną listę organizacji w USA. Stało się tak w związku z oskarżeniami marki o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu. Sam ban okazał się niezwykle dotkliwy dla Huawei, gdyż oznaczał zakaz współpracy amerykańskich firm technologicznych z Chińczykami. Korporacja utraciła wtedy wiele podzespołów do smartfonów, a w szczególności dotkliwe były zakończenie współpracy z Google. W nowszych telefonach choć był obecny Android, to jednak nie można było korzystać z Google Play, jak i najważniejszych usług: map, przeglądarki, nawigacji, zdjęć. Mimo wszystko Huawei jakoś sobie poradziło na rynku, głównie dzięki azjatyckiemu rynkowi, jak i opracowaniu własnych systemów i podzespołów. Marka jednak wiele na tym straciła, gdyż choćby w Polsce mnóstwo osób zrezygnowało z telefonów z powodu braku Google’a.

Spadek w I kwartale 2021

Według ostatniego raportu przychody chińskiego giganta w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadły o 16,5% w porównaniu do danych z 2020 roku. To tylko dowodzi wyraźnego wpływu zakazów korzystania z jego technologii w krajowych infrastrukturach krajów na całym świecie. Oskarżenia o szpiegostwo sprawiły przecież, że Huawei utraciło kontrakty na tworzenie sieci i usług telekomunikacyjnych, jak i spadła sama sprzedaż sprzętu. W pierwszym kwartale zakończonym 31 marca 2021 roku ten gigant technologii komunikacyjnych osiągnął przychody w wysokości 152,2 mld CNY. Mówi się jednak, że spory spadek wynika przede wszystkim z powodu sprzedaży w listopadzie 2020 marki Honor, która przynosiła przecież korporacji spore zyski.

Ogólna marża zysku netto Huawei wzrosła o 3,8 punktu procentowego rok do roku i wyniosła 11,1%, co, jak twierdzi firma, jest wynikiem ciągłych wysiłków na rzecz poprawy jakości operacji i efektywności zarządzania, jak i również dochodu z opłat licencyjnych w wysokości 600 mln USD. Zdaniem dyrekcji firmy w obecnym roku zacznie nabierać kształtu przyszła strategia rozwoju firmy. Huawei przyznało jednak, że czeka ich trudny rok.

Zakazy dla firmy

Wspominaliśmy o decyzji Stanów Zjednoczonych. Jednak nie był to jedyny kraj, który zaczął rezygnować z Huawei. Już w lipcu 2020 roku rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do ustalenia harmonogramu usunięcia sprzętu Huawei z rosnącej infrastruktury komunikacyjnej 5G w kraju do 2027 roku. W dalszym toku rząd Wielkiej Brytanii zakazał brytyjskim operatorom telekomunikacyjnym kupowania sprzętu sieciowego 5G Huawei od końca poprzedniego roku. Ponadto lokalni operatorzy muszą zaprzestać instalowania jakiegokolwiek sprzętu Huawei w sieciach 5G od końca września tego roku. Również w Polsce doszło do kontrowersji związanych z Huawei, a podobne sytuacje miały i dalej mają miejsce także w innych krajach.

Wydaje się, że chiński gigant musi po prostu przetrwać kolejny rok. Na chwilę obecną jest on liderem rozwiązań w zakresie 5G, a w tym roku planuje zacząć testy 6G! Wszystko to pokazuje, że poza zbanowanymi krajami może liczyć na spory udział w tworzeniu nowej infrastruktury 5G, co wiązać się będzie oczywiście ze sporymi dochodami.

1002 / zawsz

podobne wpisy

Najpopularniejsze metody płatności online w hazardowej rozrywce

Możliwość komentowania Najpopularniejsze metody płatności online w hazardowej rozrywce została wyłączona

10 ciekawostek o kasynach, o których nigdy nie słyszałeś

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o kasynach, o których nigdy nie słyszałeś została wyłączona

Jak technologia kształtuje sposób, w jaki oglądamy piłkę nożną

Możliwość komentowania Jak technologia kształtuje sposób, w jaki oglądamy piłkę nożną została wyłączona

Podróż do najbardziej hazardowych miast w Polsce

Możliwość komentowania Podróż do najbardziej hazardowych miast w Polsce została wyłączona

Skąd wzięły się te słowa?

Możliwość komentowania Skąd wzięły się te słowa? została wyłączona

Malt Whisky Trail

Możliwość komentowania Malt Whisky Trail została wyłączona

Planując wakacje odkrywaj Polskę! Mamy piękny kraj

Możliwość komentowania Planując wakacje odkrywaj Polskę! Mamy piękny kraj została wyłączona

Karykaturzysta na imprezie – dobry pomysł?

Możliwość komentowania Karykaturzysta na imprezie – dobry pomysł? została wyłączona

Nieudana wycieczka? Od teraz 3 lata na reklamację

Możliwość komentowania Nieudana wycieczka? Od teraz 3 lata na reklamację została wyłączona

Warunki pracy opiekunek seniora w Niemczech – co warto wiedzieć

Możliwość komentowania Warunki pracy opiekunek seniora w Niemczech – co warto wiedzieć została wyłączona

Wyjazd na narty z dziećmi. Gdzie jechać, o czym pamiętać?

Możliwość komentowania Wyjazd na narty z dziećmi. Gdzie jechać, o czym pamiętać? została wyłączona

Jak leczyć trądzik?

Możliwość komentowania Jak leczyć trądzik? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account