Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Możliwość komentowania Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale została wyłączona

Osoby, które grają w kasynach w darmowa kasa za rejestrację bez depozytu, doskonale zdają sobie sprawę, że wszelkie restrykcje krajowe czy bany są w stanie utrudnić legalną grę. Podobnie jest w przypadku dziś międzynarodowych biznesów, gdzie decyzje poszczególnych krajów mogą znacząco wpłynąć na kondycję finansową firmy. Świetnym tego przykładem jest Huawei. Tylko w pierwszym kwartale tego roku chiński gigant mocno odczuł zakazy technologiczne.

Ban w USA

Trudne czasy dla chińskiego giganta zaczęły się już na przełomie 2019 i 2020 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, dokonał wpisania Huawei na czarną listę organizacji w USA. Stało się tak w związku z oskarżeniami marki o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu. Sam ban okazał się niezwykle dotkliwy dla Huawei, gdyż oznaczał zakaz współpracy amerykańskich firm technologicznych z Chińczykami. Korporacja utraciła wtedy wiele podzespołów do smartfonów, a w szczególności dotkliwe były zakończenie współpracy z Google. W nowszych telefonach choć był obecny Android, to jednak nie można było korzystać z Google Play, jak i najważniejszych usług: map, przeglądarki, nawigacji, zdjęć. Mimo wszystko Huawei jakoś sobie poradziło na rynku, głównie dzięki azjatyckiemu rynkowi, jak i opracowaniu własnych systemów i podzespołów. Marka jednak wiele na tym straciła, gdyż choćby w Polsce mnóstwo osób zrezygnowało z telefonów z powodu braku Google’a.

Spadek w I kwartale 2021

Według ostatniego raportu przychody chińskiego giganta w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadły o 16,5% w porównaniu do danych z 2020 roku. To tylko dowodzi wyraźnego wpływu zakazów korzystania z jego technologii w krajowych infrastrukturach krajów na całym świecie. Oskarżenia o szpiegostwo sprawiły przecież, że Huawei utraciło kontrakty na tworzenie sieci i usług telekomunikacyjnych, jak i spadła sama sprzedaż sprzętu. W pierwszym kwartale zakończonym 31 marca 2021 roku ten gigant technologii komunikacyjnych osiągnął przychody w wysokości 152,2 mld CNY. Mówi się jednak, że spory spadek wynika przede wszystkim z powodu sprzedaży w listopadzie 2020 marki Honor, która przynosiła przecież korporacji spore zyski.

Ogólna marża zysku netto Huawei wzrosła o 3,8 punktu procentowego rok do roku i wyniosła 11,1%, co, jak twierdzi firma, jest wynikiem ciągłych wysiłków na rzecz poprawy jakości operacji i efektywności zarządzania, jak i również dochodu z opłat licencyjnych w wysokości 600 mln USD. Zdaniem dyrekcji firmy w obecnym roku zacznie nabierać kształtu przyszła strategia rozwoju firmy. Huawei przyznało jednak, że czeka ich trudny rok.

Zakazy dla firmy

Wspominaliśmy o decyzji Stanów Zjednoczonych. Jednak nie był to jedyny kraj, który zaczął rezygnować z Huawei. Już w lipcu 2020 roku rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do ustalenia harmonogramu usunięcia sprzętu Huawei z rosnącej infrastruktury komunikacyjnej 5G w kraju do 2027 roku. W dalszym toku rząd Wielkiej Brytanii zakazał brytyjskim operatorom telekomunikacyjnym kupowania sprzętu sieciowego 5G Huawei od końca poprzedniego roku. Ponadto lokalni operatorzy muszą zaprzestać instalowania jakiegokolwiek sprzętu Huawei w sieciach 5G od końca września tego roku. Również w Polsce doszło do kontrowersji związanych z Huawei, a podobne sytuacje miały i dalej mają miejsce także w innych krajach.

Wydaje się, że chiński gigant musi po prostu przetrwać kolejny rok. Na chwilę obecną jest on liderem rozwiązań w zakresie 5G, a w tym roku planuje zacząć testy 6G! Wszystko to pokazuje, że poza zbanowanymi krajami może liczyć na spory udział w tworzeniu nowej infrastruktury 5G, co wiązać się będzie oczywiście ze sporymi dochodami.

1002 / zawsz

podobne wpisy

Gry dla miłośników czołgów

Możliwość komentowania Gry dla miłośników czołgów została wyłączona

Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Możliwość komentowania Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać? została wyłączona

OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca?

Możliwość komentowania OC i AC w pakiecie – czy to się opłaca? została wyłączona

Misje kosmiczne w 2021 – co nas czeka?

Możliwość komentowania Misje kosmiczne w 2021 – co nas czeka? została wyłączona

Fotobudka na wesele – atrakcja czy nie?

Możliwość komentowania Fotobudka na wesele – atrakcja czy nie? została wyłączona

Windows 7 wciąż działa na ponad 100 mln komputerów

Możliwość komentowania Windows 7 wciąż działa na ponad 100 mln komputerów została wyłączona

Najlepsze kamerki sportowe do 500 złotych

Możliwość komentowania Najlepsze kamerki sportowe do 500 złotych została wyłączona

HMS Diamond w Gdyni

Możliwość komentowania HMS Diamond w Gdyni została wyłączona

Piłka nożna. Najnowsze doniesienia z rynku transferowego

Możliwość komentowania Piłka nożna. Najnowsze doniesienia z rynku transferowego została wyłączona

Zupa pomidorowa – Polacy ją lubią!

Możliwość komentowania Zupa pomidorowa – Polacy ją lubią! została wyłączona

Tysiąc informacji od SuperPolonia.info

Możliwość komentowania Tysiąc informacji od SuperPolonia.info została wyłączona

Polskie produkty w Singapurze

Możliwość komentowania Polskie produkty w Singapurze została wyłączona

Create AccountLog In Your Account