Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
17 listopada 2013 r. wystawa rysunków Szczepana Sadurskiego w Kapsztadzie (Cape Town), Republika Południowej Afryki
Pierwsza ekspozycja polskiego humoru rysunkowego w RPA rozpocznie się 17 listopada (niedziela) w Nazareth House o godz. 12.45, a jego odbiorcami będzie głównie tutejsza Polonia. Na ekspozycji można będzie zobaczyć 40 rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego (10 plansz umieszczonych na stojakach) oraz 12 plansz przedstawiających polskie stroje ludowe na wesoło, również autorstwa Sadurskiego. Jest już wydrukowany folder informacyjny, który otrzymają uczestnicy wernisażu. Folder oraz obejrzenie wystawy będą bezpłatne, tym bardziej autor oraz organizatorzy wystawy zapraszają wszystkich zainteresowanych do przybycia i spędzenia czasu w wesołej atmosferze.
Zaproszenia na wystawę już zaczęły trafiać do Polaków mieszkających w Kapsztadzie i jego okolicach, a jako ciekawostkę odnotujemy, że jest na nich pierwszy, jeszcze nigdzie nie publikowany rysunek Sadurskiego, na temat wznoszącej się nad Kapsztadem Góry Stołowej.
Ekspozycję przygotował Adam Ciesielski – polski lekarz pracujący w Mowbray Maternity Hospital, w RPA mieszkający od lat, autor interesujących tekstów o zabarwieniu satyryczno-filozoficznym. Ich głównym bohaterem jest przeżywający wiele rozterek, mieszkający daleko od kraju, Grzesio Polak.
Podczas spotkania można będzie się też dowiedzieć czym są wesołe wieżowce Partii Dobrego Humoru i w jakich miejscach świata już stanęły. Można też będzie otrzymać legitymację Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) – międzynarodowej, apolitycznej organizacji powstałej w Polsce w 2001 roku. Ma 3,5 tysiąca członków w wielu krajach, a jej składka członkowska wynosi… trzy uśmiechy dziennie. Adam Ciesielski od niedawna pełni funkcję ambasadora Partii Dobrego Humoru w RPA. Jej profil na Facebooku: facebook.com/PDH.RPA.
W trakcie otwarcia wystawy do stałej ekspozycji w bibliotece polskiej zostaną uroczyście przekazanych 12 plansz Szczepana Sadurskiego w ramkach, przedstawiających polskie stroje ludowe na wesoło.
Autor wystawy oraz Adam Ciesielski dziękują Stowarzyszeniu Polskiemu w Kapsztadzie za udostępnienie lokalu oraz pomoc w organizacji wystawy.
Na ilustracji: fragment folderu wystawy
Zobacz też:
• Grzesio Polak – przeczytaj teksty na GrzesioPolak.com