Jak polepszyć pamięć i zwiększyć wydajność swojego mózgu

Jak polepszyć pamięć i zwiększyć wydajność swojego mózgu

Jak polepszyć pamięć i zwiększyć wydajność swojego mózgu

Możliwość komentowania Jak polepszyć pamięć i zwiększyć wydajność swojego mózgu została wyłączona

Pamięć, koncentracja i wydajna praca mózgu to bardzo istotne funkcje człowieka, dzięki którym nie tylko żyje się nam lepiej, ale pozwalają też na osiąganie różnego rodzaju sukcesów. Nie da się ukryć, że wydajnie funkcjonujący mózg jest dziś kluczem do tego, aby osiągać sukcesy np. na arenie biznesowej lub w zakresie hazardu przez internet, bo odwiedzając polskie kasyno online z mózgiem pracujących na wysokich obrotach, który zapewnia pamięć i koncentrację na najwyższym poziomie, można grać skuteczniej, a co za tym idzie — wygrywać więcej pieniędzy, czyli łatwiej się wzbogacać.

Otaczający nas współczesny świat nie jest jednak najlepszym środowiskiem do efektywnej pracy mózgu, bo z racji zabieganego trybu życia nie mamy dziś na nic czasu, a z pewnością nie na odpowiednią „konserwację” mózgu. To sprawia, że w dzisiejszych czasach wielu ludzi narzeka na problemy z pamięcią oraz koncentracją i nie ma pojęcia jak sobie z nimi poradzić. Co gorsza, wiele osób nawet nie próbuje nic z tym zrobić lub poddaje się już na starcie polepszania stanu swojego mózgu, bo twierdzi, że jest to zbyt skomplikowane.

Prawda jest jednak taka, że praca nad poprawą pamięci i zwiększeniem wydajności swojego mózgu nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się wydawać, bo istnieje wiele prostych strategii na to, aby odblokować jego pełny potencjał. Marnowanie czasu na kanapie, oglądając nic niewnoszące do życia programy telewizyjne czy scrollowanie z uporem maniaka mediów społecznościowe niestety nie pomogą w tym zakresie. Jak zatem trenować mózg? Wystarczy wdrożyć do swojego życia najskuteczniejsze sposoby na poprawę pamięci i zwiększenie mocy mózgu.

Zdrowy sen

Nie ma żadnych wątpliwości, że kluczową kwestią wpływającą na poprawę pracy mózgu jest odpowiednia ilość snu. Wiele osób bagatelizuje ten aspekt, bo uważa, że w sytuacji niewyspania się, zawsze można sięgnąć po łatwo dostępne lekarstwo — kawę. To oczywiście błąd, bo kawa daje tylko chwilowy boost energii po nieprzespanej nocy i nie ma żadnego pozytywnego wpływu na poprawę pamięci.

Poprawę w zakresie pamięci i koncentracji możemy za to zobaczyć, uzyskując stały sen wieczorny trwający 7-8 godzin. Wszystko za sprawą tego, że podczas fazy snu REM, w którą wchodzimy po około 90 minutach od zaśnięcia, mózg bardzo mocno wzmacnia przyswajanie niedawno nabytych informacji.

Ponadto, wydajność mózgu zwiększa się też podczas drzemek w ciągu dnia. Stosowanie tzw. power nap, czyli drzemki mocy, może być niezwykle pomocne np. w trakcie uczenia się czegoś nowego czy próby zapamiętywania materiału na egzamin. Warto jednak mieć na uwadze, że taka drzemka nie może być zbyt długa, bo powinna trwać maksymalnie 20-30 minut.

To wszystko sprawia, że sen jest kluczowy w kwestii osiągnięcia optymalnej wydajności pracy mózgu. Co więcej, regularne wysypianie się w nocy i drzemki w ciągu dnia wnoszą wiele dobrego nie tylko w zakresie polepszania pamięci, ale mają też pozytywny wpływ na nasze zdrowie ogólne, bo zapobiegają takim chorobom jak:

  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • depresja,
  • otyłość.

Aktywność fizyczna

Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale także na mózg, a przede wszystkim na jego efektywną pracę. Aktywność fizyczna pozwala bowiem lepiej dotlenić organizm, dzięki czemu poziom stresu zostaje zredukowany, a zwiększa się poziom endorfin, czyli popularnych hormonów szczęścia, które odpowiadają za poprawę nastroju. Zatem dzięki odpowiedniej ilości ruchu, mózg ma idealne warunki do wydajnej i bezproblemowej pracy, a co za tym idzie, zakres możliwości zapamiętywania i koncentracji jest w tym przypadku o wiele większy.

Co najlepsze, aby uzyskać widoczne rezultaty w poprawie pamięci i wydajniejszej pracy mózgu, wcale nie trzeba uprawiać jakiś zaawansowanych sportów. W tym zakresie wystarczy nawet zwykły spacer, szybki marsz, pływanie, pajacyki czy taniec w domu. Ważna jest tutaj przede wszystkim regularność wykonywania wybrania aktywności fizycznej, bo powinna się ona stać fundamentalnym elementem harmonogramu dnia osoby, która chce, aby jej mózg pracował na najwyższych obrotach. Dotyczy to szczególnie tych osób, które pracują za biurkiem i mają niewiele ruchu w ciągu dnia.

Zdrowe odżywianie

Mózg jest motorem napędowym naszego organizmu, przez co do sprawnego funkcjonowania potrzebuje paliwa w postaci jedzenia — i to nie byle jakiego, bo mózg jest dość wybredny. Jakość i ilość dostarczanego jedzenia ma w tej kwestii ogromne znaczenia, bo dieta, która jest źle zbilansowana i mało zróżnicowana, może narobić w naszym mózgu więcej szkód niż dobrego. Spożywając produkty wysoko przetworzone takie jak fast foody, słodycze, słodkie napoje, sól czy alkohol prosimy się o kłopoty, bo takie jedzenie może powodować stany zapalne w mózgu.

By poprawić pamięć i zapewnić mózgowi środowisko do wydajnej pracy, należy więc odżywiać się zdrowo i zbilansowanie. Produkty, które warto włączyć do diety, która ma na celu dać energetycznego kopa mózgowi to m.in. tłuste ryby, orzechy, jajka, kasze, kurkuma oraz warzywa i owoce. Warto też mieć na uwadze, że liczy się tu nie tylko jakość dostarczanego jedzenia, ale też jego ilość, bo przejadanie się może dać efekty odwrotne do zamierzonych.

1372 / zawsz / jak poprawić pamięć

podobne wpisy

Czy obstawianie zakładów sportowych daje jakieś korzyści?

Możliwość komentowania Czy obstawianie zakładów sportowych daje jakieś korzyści? została wyłączona

Rynek hazardowy online w Polsce – ciekawostki

Możliwość komentowania Rynek hazardowy online w Polsce – ciekawostki została wyłączona

Zakłady na żywo: Czy to sztuka czy nauka?

Możliwość komentowania Zakłady na żywo: Czy to sztuka czy nauka? została wyłączona

Wyprawa przez kraje kontrastów: Egipt i Cypr pod lupą

Możliwość komentowania Wyprawa przez kraje kontrastów: Egipt i Cypr pod lupą została wyłączona

Legalne kasyna internetowe

Możliwość komentowania Legalne kasyna internetowe została wyłączona

Niecodzienne atrakcje weselne

Możliwość komentowania Niecodzienne atrakcje weselne została wyłączona

Dlaczego Las Vegas nazywany jest miastem grzechu?

Możliwość komentowania Dlaczego Las Vegas nazywany jest miastem grzechu? została wyłączona

Ubezpieczenie domu – dlaczego opłaca się je mieć?

Możliwość komentowania Ubezpieczenie domu – dlaczego opłaca się je mieć? została wyłączona

Ile kosztuje karykaturzysta na wesele?

Możliwość komentowania Ile kosztuje karykaturzysta na wesele? została wyłączona

Las Vegas Strip i jego historia

Możliwość komentowania Las Vegas Strip i jego historia została wyłączona

Ciekawostki o Las Vegas, mieście grzechu

Możliwość komentowania Ciekawostki o Las Vegas, mieście grzechu została wyłączona

Marzysz o pięknych włosach? Na co zwrócić uwagę, by je mieć

Możliwość komentowania Marzysz o pięknych włosach? Na co zwrócić uwagę, by je mieć została wyłączona

Create AccountLog In Your Account