Dolny Śląsk to kraina znana z miejscowości uzdrowiskowych, w których można popracować nad swoją formą i skorzystać z mocy leczniczych wód. Obok tak znanych miejscowości, jak Cieplice Śląskie czy Kudowa-Zdrój, czekają na nas kameralne uzdrowiska, które czasy świetności mają już za sobą. W wielu z nich wciąż można nacieszyć się wypoczynkiem na wysokim poziomie, a przy okazji miło spędzić czas. Jednym z takich kurortów jest Jedlina-Zdrój — kameralna miejscowość uzdrowiskowa w pobliżu Wałbrzycha
Jakie atrakcje czekają w Jedlinie-Zdroju?
Jedlina-Zdrój, to ok. 5-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Prawa miejskie uzyskała w 1967 roku.
Jako kurort zaczęła rozwijać się około 300 lat temu. Do dziś prowadzona jest tu działalność uzdrowiskowa w oparciu o miejscowe wody, do dziś są tu ośrodki wypoczynkowe i sanatoria. Miasto jest też atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego, kto chce miło spędzić czas w pięknej scenerii. Na mapie tego kurortu ważne miejsce zajmuje Plac Zdrojowy, w pobliżu którego znajduje się Dom Zdrojowy i pijalnia wód. Na uwagę zasługuje tu również ławeczka, na której przysiadła Charlotta Maximiliana — kobieta, która w historii Dolnego Śląska zapisała się jako żona austriackiego feldmarszałka Hansa Christopha von Seherr-Thoss oraz inicjatorka założenia uzdrowiska. Warto tu zaznaczyć, iż Jedlina-Zdrój początkowo była znana jako Charlottenbrunn — właśnie na cześć Charlotty.
Jedlina-Zdrój i okolice. Co zobaczyć?
Co jeszcze warto zobaczyć w Jedlinie? Wille i okazałe kamienice, wzniesione w czasach świetności uzdrowiska (czyli pod koniec XIX wieku). Hotel Charlotta (Villa Schachtel), Villa Johanna czy remiza strażacka z końca XIX stulecia — te obiekty warto zobaczyć w Jedlinie-Zdroju.
W okolicy miasta jest atrakcja, chętnie odwiedzana przez osoby zainteresowane historią II wojny światowej. To pałac Jedlinka, którego właścicielem był m.in. wspomniany już austriacki feldmarszałek Hans Christoph von Seherr-Thoss. W XIX wieku pałac należał m.in. do wałbrzyskiego przemysłowca, Carla Franza Kristera — człowieka, dzięki któremu Wałbrzych stał się miastem znanym z produkcji wyrobów z porcelany.
Dla turystów, którzy w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku odwiedzają Jedlinkę, miejscowy pałac jest przede wszystkim miejscem związanym z wojennymi tajemnicami. Dlaczego? Bo to tu miała swą siedzibę Organizacja Todt, odpowiedzialna między innymi za budowę kompleksu Riese. Dodatkową atrakcją na terenie kompleksu pałacowego w Jedlince jest replika wagonu sztabowego pociągu „Amerika”, którym podróżowali najwyżsi członkowie dowództwa III Rzeszy, a także browar, w którym można spróbować regionalnych trunków.
Jedlina-Zdrój jest też doskonałym miejscem dla tych, którym marzą się aktywne wczasy w górach. Można się stąd wybrać na wędrówkę w Góry Złote lub Góry Wałbrzyskie, oraz korzystać z coraz lepiej utrzymanej sieci ścieżek rowerowych.
Jedlina-Zdrój ciekawostki: (c) SuperPolonia.info / GT
Zdjęcie: Adam Chamczyk / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Karpacz
> Kudowa-Zdrój