Uzdrowisko Jedlina-Zdrój i jego atrakcje

Dolny Śląsk to kraina znana z miejscowości uzdrowiskowych, w których można popracować nad swoją formą i skorzystać z mocy leczniczych wód. Obok tak znanych miejscowości, jak Cieplice Śląskie czy Kudowa-Zdrój, czekają na nas kameralne uzdrowiska, które czasy świetności mają już za sobą. W wielu z nich wciąż można nacieszyć się wypoczynkiem na wysokim poziomie, a przy okazji miło spędzić czas. Jednym z takich kurortów jest Jedlina-Zdrój — kameralna miejscowość uzdrowiskowa w pobliżu Wałbrzycha

Jakie atrakcje czekają w Jedlinie-Zdroju?

Jedlina-Zdrój, to ok. 5-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Prawa miejskie uzyskała w 1967 roku.

Jako kurort zaczęła rozwijać się około 300 lat temu. Do dziś prowadzona jest tu działalność uzdrowiskowa w oparciu o miejscowe wody, do dziś są tu ośrodki wypoczynkowe i sanatoria. Miasto jest też atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego, kto chce miło spędzić czas w pięknej scenerii. Na mapie tego kurortu ważne miejsce zajmuje Plac Zdrojowy, w pobliżu którego znajduje się Dom Zdrojowy i pijalnia wód. Na uwagę zasługuje tu również ławeczka, na której przysiadła Charlotta Maximiliana — kobieta, która w historii Dolnego Śląska zapisała się jako żona austriackiego feldmarszałka Hansa Christopha von Seherr-Thoss oraz inicjatorka założenia uzdrowiska. Warto tu zaznaczyć, iż Jedlina-Zdrój początkowo była znana jako Charlottenbrunn — właśnie na cześć Charlotty.

Jedlina-Zdrój i okolice. Co zobaczyć?

Co jeszcze warto zobaczyć w Jedlinie? Wille i okazałe kamienice, wzniesione w czasach świetności uzdrowiska (czyli pod koniec XIX wieku). Hotel Charlotta (Villa Schachtel), Villa Johanna czy remiza strażacka z końca XIX stulecia — te obiekty warto zobaczyć w Jedlinie-Zdroju.

W okolicy miasta jest atrakcja, chętnie odwiedzana przez osoby zainteresowane historią II wojny światowej. To pałac Jedlinka, którego właścicielem był m.in. wspomniany już austriacki feldmarszałek Hans Christoph von Seherr-Thoss. W XIX wieku pałac należał m.in. do wałbrzyskiego przemysłowca, Carla Franza Kristera — człowieka, dzięki któremu Wałbrzych stał się miastem znanym z produkcji wyrobów z porcelany.

Dla turystów, którzy w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku odwiedzają Jedlinkę, miejscowy pałac jest przede wszystkim miejscem związanym z wojennymi tajemnicami. Dlaczego? Bo to tu miała swą siedzibę Organizacja Todt, odpowiedzialna między innymi za budowę kompleksu Riese. Dodatkową atrakcją na terenie kompleksu pałacowego w Jedlince jest replika wagonu sztabowego pociągu „Amerika”, którym podróżowali najwyżsi członkowie dowództwa III Rzeszy, a także browar, w którym można spróbować regionalnych trunków.

Jedlina-Zdrój jest też doskonałym miejscem dla tych, którym marzą się aktywne wczasy w górach. Można się stąd wybrać na wędrówkę w Góry Złote lub Góry Wałbrzyskie, oraz korzystać z coraz lepiej utrzymanej sieci ścieżek rowerowych.

Jedlina-Zdrój ciekawostki: (c) SuperPolonia.info / GT
Zdjęcie: Adam Chamczyk / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Karpacz
> Kudowa-Zdrój

podobne wpisy

Polskie hotele w przewodniku Michelina

Możliwość komentowania Polskie hotele w przewodniku Michelina została wyłączona

Bieszczady. Co zobaczyć w rejonie Soliny?

Możliwość komentowania Bieszczady. Co zobaczyć w rejonie Soliny? została wyłączona

10 największych atrakcji turystycznych w Polsce

Możliwość komentowania 10 największych atrakcji turystycznych w Polsce została wyłączona

Zamek w Rydzynie, woj. wielkopolskie

Możliwość komentowania Zamek w Rydzynie, woj. wielkopolskie została wyłączona

Poznaj Mikołajki na Mazurach

Możliwość komentowania Poznaj Mikołajki na Mazurach została wyłączona

Warszawa. Muzeum Polskiej Wódki

Możliwość komentowania Warszawa. Muzeum Polskiej Wódki została wyłączona

Ciekawostki o Puławach, które warto poznać

Możliwość komentowania Ciekawostki o Puławach, które warto poznać została wyłączona

Zaskakujące ciekawostki o Bydgoszczy

Możliwość komentowania Zaskakujące ciekawostki o Bydgoszczy została wyłączona

Turystyka piwna w Polsce

Możliwość komentowania Turystyka piwna w Polsce została wyłączona

Polska w czołówce producentów kurzych jaj

Możliwość komentowania Polska w czołówce producentów kurzych jaj została wyłączona

Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie została wyłączona

Z czego słynie Kłobuck – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Z czego słynie Kłobuck – 10 ciekawostek została wyłączona

Create AccountLog In Your Account