Jeszywas Chachmej Lublin (Lubelska Szkoła Mędrców) stoi przy ul. Lubartowskiej 85. Gmach zbudowano w latach 1924-1930 r. i była to największa uczelnia talmudyczna (dla nieżonatych studentów) na świecie
Budowa i smutny koniec uczelni
Budowa jesziwy wymagała znacznych nakładów finansowych, dlatego wsparła ją społeczność żydowska z szeregu krajów – Europy i Ameryki Północnej. Założyciel uczelni, Rabin Majer Szapiro jeździł po świecie i zebrał blisko 12,5 tys. dolarów. Dzięki temu mogła powstać uczelnia. Obecnie nosi ona jego imię.
Nad portykiem jesziwy umieszczony był złoty napis po hebrajsku, w tłumaczeniu: „Pójdźcie synowie, słuchajcie się mnie! Nauczę was bojaźni Bożej!, Ps 34:12”. Od 1930 r. w budynku funkcjonowała mykwa (zbiornik z wodą), uważana ze jedną z najbardziej koszernych mykw świata. Na początku XXI w. została odremontowana.
Uczelnia została zlikwidowana 18 września 1939 roku, po wkroczeniu armii niemieckiej do miasta. Niemcy zniszczyli wielotysięczny księgozbiór, w tym cennych starodruków i rękopisów. Część zbiorów na szczęście przeniesiono do biblioteki miejskiej im. H. Łopacińskiego i do Muzeum Lubelskiego.
Jeszywas Chachmej po wojnie
Po wojnie budynek przejęła Akademia Medyczna w Lublinie, która urządziła w nim Collegium Maius. W 2003 r. gmach zwrócono Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W 2007 r. ponownie otwarto tu synagogę, a w sąsiadującej z nią salach jest ekspozycja przypominająca o przeszłości budynku oraz upamiętniająca jego założyciela. Jest tu również hotel, a jesziwę odwiedza coraz więcej osób pochodzenia żydowskiego.
Jesziwa sąsiaduje z dawnym Szpitalem Żydowskim (ul. Lubartowska 81), a na ul. Lubartowskiej funkcjonuje 10 domów modlitwy.
Jeszywas Chachmej tekst + foto: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o Lublinie
> Hrubieszów ciekawostki