Kamienica Loitzów w Szczecinie – fakty i ciekawostki o zabytku i jego historii. Szczecińskie zabytki, które warto poznać
1) Kamienica Loitzów stoi w Szczecinie, przy ul. Kurkowej 1. To budynek późnogotycki / renesansowy, zbudowany w latach 1539-1547.
Historia kamienicy, w skrócie
2) Nazwa pochodzi od Hansa Loitza, pierwszego właściciela budynku. Loitzowie byli kupcami i prowadzili interesy w kilku krajach. Udzielali pożyczek na procenty, a jednym z pożyczkobiorców był król Zygmunt August. Gdy nie spłacił długu, Loitzowie omal nie zbankrutowali. Dodamy, że Michał Loitz był burmistrzem Szczecina.
3) W XVIII wieku właścicielami domu byli bracia Dubendorf. Mieli tu cukiernię, którą nazwali Dwór Szwajcarski. Potem budynek był kamienicą czynszową.
4) Po zniszczeniu podczas II wojny światowej (spalenie dachu i wnętrza), w 1955 r. budynek został odbudowany.
5) Obecnie w budynku mieści się liceum plastyczne (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusi).
Kamienica Loitzów ciekawostki
6) Coś, co wygląda jak wieża, jest klatką schodową. W jej ścianach są charakterystyczne, skośne okna kotarowe.
7) We wschodniej elewacji znajduje się płaskorzeźba Nawrócenie św. Pawła, z XVI wieku. Tak naprawdę jest to kopia, a oryginał znajduje się w muzeum w Szczecinie. Temat płaskorzeźby nawiązuje do przejścia Loitzów na luteranizm.
8) Zdobienie elewacji trochę przypomina zdobienia Zamku Książąt Pomorskich, który stoi nieopodal. Obie budowle powstały w tym samym czasie.
9) Elewację budynku na początku XXI wieku przemalowano na kolor pomarańczowy.
Kamienica Loitzów w Szczecinie: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Wały Chrobrego w Szczecinie – ciekawostki
> Rynek Sienny w Szczecinie