Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Na Ostrowie Tumskim wybudowano jeden z najstarszych polskich kościołów
Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, zwana popularnie katedrą, to jedna z najstarszych świątyń w Polsce. Była miejscem pochówku pierwszych władców Polski (m.in. króla Przemysła II) i nie wykluczone, że to właśnie tutaj chrzest przyjął Mieszko I.
Została zbudowana w 968 roku. W II połowie XI wieku została zastąpiona świątynią w stylu romańskim. W XIV i XV wieku była to gotycka świątynia, którą w 1622 r. zniszczył pożar. W 1772 r. odbudowano świątynię, w stylu neoklasycystycznym. W roku 1945 (II wojna światowa) świątynię zniszczono w 70 procentach, a po wojnie odbudowano ją, nadając jej gotycki wygląd.
Obecnie katedra ma 72 metry wysokości i 36 metrów szerokości. Duża część obecnego wyposażenia katedry pochodzi z kościołów Dolnego Śląska. Gotycki ołtarz główny pochodzi z Góry Śląskiej (początek XVI wieku). Główny korpus świątyni otoczony jest wieńcem 12 kaplic (te na szczęście nie odniosły dużych zniszczeń w 1945 roku). Najcenniejszą kaplicą jest Złota Kaplica, ufundowana w latach 30. XIX wieku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego.
Po poważnych zniszczeniach podczas II wojny światowej (rok 1945), odbudowa katedry trwała do 1956 roku. Dziesięć lat później świętowano tu tysiąclecie chrztu Polski, a w 1983 r. miejsce to odwiedził papież Jan Paweł II.
Na zdjęciach: katedra; wejście główne oraz widok od strony wschodniej
foto: SuperPolonia.info