Kcynia ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słynie, zabytki, co warto zobaczyć w Kcyni
Kcynia ciekawostki i fakty
1) Kcynia, to w województwie kujawsko-pomorskim, 40 km od Bydgoszczy. Mieszka tu ok. 5 tys. ludzi. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kcynia.
2) Kcynia ma oryginalną nazwę i istnieje szereg teorii, skąd ta nazwa się wzięła. Na przestrzeni wieków nazwa miasta się zmieniała.
3) Stojący przy ul. Szubińskiej 27 dąb Kcynek jest Pomnikiem Przyrody. Pomnikiem Przyrody jest też jesion stojący przy ul. Libelta 27.

4) Kcynia szczyci się tym, że w budynku miejscowej apteki przyszedł na świat Jan Czochralski (1885-1953) – chemik, wynalazca, pionier elektroniki. Na ścianie apteki jest specjalna tablica, a na oficjalnych tablicach informacyjnych miasta jest napis: Kcynia – miasto Jana Czochralskiego. W 2019 r. w Warszawie, Kcyni i Berlinie miały miejsce uroczystości nadania Janowi Czochralskiemu wyróżnienia IEEE Milestone. Nadało je międzynarodowe stowarzyszenie naukowców i inżynierów IEEE. Z tej okazji w centrum Kcyni zamontowano specjalną tablicę informacyjną.

5) W 2006 r. odsłonięto w Kcyni pomnik Janusza Korczaka (1878-1942) – lekarza, publicysty, działacza społecznego który mieszkał w Kcyni. Jest patronem tutejszej szkoły.
6) W 2018 r. przed budynkiem ratusza Kcyni, z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, umieszczono pod ziemią tzw. kapsułę czasu. Ma być otwarta za 50 lat.
7) Przy ul. Jana Kantego 1 w centrum Kcyni mieści się Zakład Poprawczy. Znajduje się w budynku dawnego seminarium nauczycielskiego, zbudowanego w latach 1860-1865.

Kcynia ciekawostki z historii
8) Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1262 roku. Wiadomo, że kościół św. Idziego stał tu sporo wcześniej, już w XI wieku.
9) W XV wieku w Kcyni stał zamek, a miasto było otoczone murami.
10) Wiadomo, że Żydzi mieszkali w Kcyni już na początku XVI wieku.
11) Bitwa pod Kcynią miała miejsce 29 stycznia 1770 r. Starły się ze sobą wojska konfederatów barskich z Rosjanami. Bitwa o Kcynię odbyła się w nocy z 7 na 8 maja 1848 r. Walczyli ze sobą powstańcy wielkopolscy i żołnierze pruscy.

Zabytki Kcyni
12) Najstarszą świątynią miasta jest Kościół Świętego Michała Archanioła, stojący przy ul. Farnej. Został wybudowany w 1631 r. w stylu późnogotyckim, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła.

13) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Rynek 28, patrz: zdjęcie na samej górze) wzniesiono w latach 1788-1790 dla braci Karmelitów. Obie wieże kościoła mają 37 metrów wysokości. Świątynia nie ma wyraźnego stylu architektonicznego, przeważają elementy baroku i klasycyzmu. Wewnątrz znajduje się późnogotycki krucyfiks z 1 połowy XVI wieku.
14) Przy ul. Libelta 27 stoi klasycystyczny dworek z pierwszej połowy XIX wieku, tzw. Wujostwo. Obecnie jest w nim biblioteka oraz siedziba Gminnego Centrum Kultury.
Kcynia ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info