Klub Polski Orła Białego w Newcastle, Anglia

Klub Polski Orła Białego w Newcastle, Anglia

Klub Polski Orła Białego w Newcastle, Anglia

Możliwość komentowania Klub Polski Orła Białego w Newcastle, Anglia została wyłączona

Powstał, gdy polscy żołnierze osiedlili się w północnej Anglii po II Wojnie Światowej i działa do dziś

Polskie organizacje, sklepy, szkoły sobotnie to fenomen polskiej migracji zarobkowej w UK. Społeczność polska oraz jej ośrodki kształtują się i rozwijają obecnie prawie w każdym większym mieście w Wielkiej Brytanii. Nie każde jednak miasto posiada swój Polski Klub, którego istnienie i powstanie sięga II Wojny Światowej oraz emigracji powojennej.

Takim Klubem jest Polski Klub Orła Białego w Newcastle upon Tyne, który powstał kiedy to polscy żołnierze osiedlili się na terenach północnej Anglii po II Wojnie Światowej i w raz ze swym wojskowym kapelanem ks. Żelichowskim rozpoczęli poszukiwanie swego miejsca na ziemi brytyjskiej.

Kapelan Żelichowski był ich podporą duchową i patriotyczną, a także organizatorem życia kulturalnego wśród ówczesnej Polonii. Wtedy to w latach 50-tych dzięki wkładowi ówczesnej Polonii wyremontowano dom i przeznaczono go na kaplicę oraz miejsce spotkań dla Polaków, gdzie odbywały się wspólne modlitwy, potańcówki, wesela i chrzty. Miejsce to szybko stało się niewystarczające i wtedy powstał pomysł na budowę kościoła i Klubu Polskiego, co było efektem otrzymanego Polskiego Funduszu Dobroczynności, a także zebranych od Polaków cegiełek na ten cel. Misja Katolicka dołączyła się również do tej inicjatywy i zagwarantowała, że kościół w Newcastle zawsze będzie miał polskiego księdza.

Przez lata Klub Polski Orła Białego tętnił życiem, odbywały się tam zabawy, wesela, przyjęcia, dożynki, chrzciny i pogrzeby, dbano też o to, aby każdy mógł dostać polski obiad i dobrze spędzić czas. Z biegiem czasu jego członkowie zaczęli się wykruszać i zaistniała stagnacja w klubie, który coraz częściej był odwiedzany przez lokalnych Anglików.

Gdy po raz pierwszy przyjechałam do Anglii w 1993 r. i zamieszkałam w Newcastle, moje pierwsze kroki zaprowadziły mnie do Klubu Polskiego. Był to mały zaniedbany, przepełniony starszym pokoleniem Anglików klub, którzy grali w bingo i głośno dyskutowali po angielsku przy barze popijając brytyjskie piwo Brown Ale. Jedyne, co przypominało mi Polskę, to wiszące na ścianie zdjęcie Jana Pawła II oraz piękny centralnie umieszczony krzyż z białym orłem w koronie.

Jako dwudziestoletnia Polka próbowałam nawiązać kontakt z osiemdziesięcioletnimi Polakami, którzy mówili już tylko po angielsku, ale nie było to dla mnie osobiście zbyt zachęcające. Różnica pokoleniowa była zbyt wielka.

Do klubu wróciłam ponownie po dziesięciu latach. Stał już całkowicie pusty, a panów których wcześniej poznałam przy barze, już nie było. To był rok 2003.

Od 2004 r. wraz z kolejną falą migracyjną, tym razem zarobkową, Klub Orła Białego ponownie tętni życiem i znowu jest ośrodkiem kulturalnym społeczności polskiej w Newcastle upon Tyne. Dzięki nowym gospodarzom młodego pokolenia, odbywają się tu spotkania rodzinne, imprezy okolicznościowe, zabawy, a od niedawna również spotkania artystyczne i wystawy. Klub Polski wraz z polskim kościołem wspólnie wspierają Polonię. Stał się miejscem wsparcia dla każdego Polaka oraz współpartnerem dla każdej organizacji polonijnej, której celem jest promocja polskości i integracja.

Klub podtrzymuje dziedzictwo i spuściznę polską, krzewi kulturę, zrzesza Polonię, reprezentuje jej interesy w Anglii, a przede wszystkim dba o przetrwanie jego powojennej historii i odrobiny polskości w północnej Anglii.

Tekst:
Kasia Bobrzak

podobne wpisy

Wesoły Wieżowiec na polonijnym kongresie

Możliwość komentowania Wesoły Wieżowiec na polonijnym kongresie została wyłączona

Polonijne Centrum Pomocy Rodzinie – Włochy

Możliwość komentowania Polonijne Centrum Pomocy Rodzinie – Włochy została wyłączona

Polonia Ludenscheid – Ludenscheid, Niemcy

Możliwość komentowania Polonia Ludenscheid – Ludenscheid, Niemcy została wyłączona

Rynek na EURO 2012

Możliwość komentowania Rynek na EURO 2012 została wyłączona

Kanada bardziej przyjazna dla imigrantów

Możliwość komentowania Kanada bardziej przyjazna dla imigrantów została wyłączona

Polskie Radio Paryż

Możliwość komentowania Polskie Radio Paryż została wyłączona

Pegaz i Polacy w północnej Anglii

Możliwość komentowania Pegaz i Polacy w północnej Anglii została wyłączona

Niedźwiedź spod Monte Cassino ma pomnik

Możliwość komentowania Niedźwiedź spod Monte Cassino ma pomnik została wyłączona

Polonia w Arizonie, USA

Możliwość komentowania Polonia w Arizonie, USA została wyłączona

Greenpoint. Przemiany – polski festiwal w NYC

Możliwość komentowania Greenpoint. Przemiany – polski festiwal w NYC została wyłączona

Polonia w Argentynie – informacje

Możliwość komentowania Polonia w Argentynie – informacje została wyłączona

Muzeum Polskie w Ameryce (MPA), Chicago

Możliwość komentowania Muzeum Polskie w Ameryce (MPA), Chicago została wyłączona

Create AccountLog In Your Account