Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
VI edycja konkursu Manufaktura Satyry, organizowanego w Żyrardowie. Oto regulamin konkursu
Miasto Żyrardów po raz szósty organizuje Ogólnopolski Konkurs Satyryczny „Manufaktura Satyry”. Podobnie jak w latach ubiegłych tegoroczny temat konkursu nawiązuje do historii miasta. Ponieważ w tym roku przypada 170-lecie powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, temat konkursu brzmi: ,,Kolej”. Żyrardów w ten sposób włącza się w cykl imprez organizowanych przez szereg miejscowości leżących na trasie tej pierwszej na ziemiach polskich linii kolejowej.
Informacje o temacie konkursu
Kolej Warszawsko-Wiedeńska była pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego i drugą w Imperium Rosyjskim. Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku, choć sam projekt jej budowy powstał już w 1835 roku. Łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego (Galicją), a dalej przez Kraków docierała do Wiednia. Kolej warszawsko-wiedeńska była najdłuższą jednorazowo budowaną linią w Europie. Stała się też najbardziej dochodową spośród linii kolejowych w Imperium Rosyjskim.
28 listopada 1844 roku na trasie Warszawa – Pruszków przejechał pierwszy pociąg wiozący namiestnika Królestwa Polskiego i zaproszonych gości. Podróż trwała 26 minut, a powrotna 20 minut. 14 czerwca 1845 roku ukończono odcinek do Grodziska Mazowieckiego i wówczas otwarto oficjalnie kolej do użytku, zaś 9 września Ruda Guzowska otrzymała połączenie z Warszawą. Oficjalna nazwa stacji aż do roku 1907 brzmiała ,,Ruda Guzowska”. Później zmieniono ją na ,,Żyrardów”. Budynek stacyjny został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie w czasie I wojny światowej. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku powstał nowy dworzec zaprojektowany przez architekta Romualda Millera w stylu renesansowego dworu polskiego.
Trudno przecenić znaczenie linii kolejowej dla rozwoju żyrardowskiej fabryki, która pod koniec XIX wieku była największą fabryką lniarską w Europie. Kolej umożliwiała sprowadzanie surowców, oraz wysyłanie ogromnych ilości gotowych wyrobów lniarskich. Umożliwiła dotarcie do nowych, dalekich rynków zbytu. Towary produkowane w Żyrardowie można było nabyć w całej niemal Europie, w rozległym Imperium Rosyjskim, jak i w odległych zakątkach Azji. Kolej umożliwiła również ruch pasażerski, w tym turystyczny. Podobnie jak w innych miejscowościach obok dworca powstał park (,,Na Rudzie”) pełniący rolę rekreacyjno-kulturalną. Do budynku dworca prowadziła okazała promenada. W samym budynku założono też urząd pocztowo–telegraficzny.
Przeczytaj też: > Humor o kolei
REGULAMIN KONKURSU
1. Organizatorem i realizatorem konkursu jest Miasto Żyrardów.
2. Patronat honorowy nad imprezą objęło Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.
3. Konkurs ma charakter otwarty i kierowany jest do artystów profesjonalnie uprawiających karykaturę i rysunek satyryczny oraz do studentów Wyższych Uczelni Plastycznych.
Temat konkursu: KOLEJ. W 170. lecie powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej
Organizatorzy oczekują prac nawiązujących do tematu konkursu, a w szczególności do historii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i jej znaczenia dla rozwoju żyrardowskiej fabryki, jak i samego miasta. Tematem prac może być również historia, współczesność i przyszłość kolei, tabor kolejowy, dworce kolejowe, podróż koleją, itp.
Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia strony internetowej www.zyrardow.pl. Mile będą widziane prace nawiązujące do historii Żyrardowa.
4. Oryginały prac mogą być wykonane w dowolnej technice rysunkowej, malarskiej lub graficznej. Dopuszcza się collage i technikę komputerową. Wydruki prac wykonanych techniką komputerową muszą być odręcznie sygnowane. W przypadku prac wykonanych technikami komputerowymi prosimy o przesłanie na płycie CD ich zapisu elektronicznego (300 dpi, JPG, tiff). Wyklucza się przesyłanie prac drogą elektroniczną oraz kserokopii prac oryginalnych. Preferowany format A 3 (297 – 420 mm). W miarę możliwości prosimy o dołączenie do prac płytę CD ze skanem prac(y).
5. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 5 prac.
6. Wyklucza się prace nagradzane w innych konkursach.
7. Prace obrażające jakąkolwiek religię lub narodowość będą przez Organizatorów odrzucone.
8. Prace konkursowe z dopiskiem „Manufaktura Satyry” należy składać osobiście lub przesyłać na adres: Urząd Miasta Żyrardowa, Wydział Promocji i Kultury, Plac Jana Pawła II Nr 1, 96-300 Żyrardów. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia w czasie przesyłki.
9. Każdą z prac należy opatrzyć na odwrocie imieniem i nazwiskiem autora, jego adresem, telefonem i mailem. Należy również podać tytuł pracy. Do prac należy dołączyć Kartę Zgłoszenia.
TERMINARZ
Termin nadsyłania prac – 20 czerwca 2015 r.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie internetowej Urzędu Miasta Żyrardowa www.zyrardow.pl oraz partnerów konkursu: www.spak.art.pl, www.sadurski.com, www.hajnos.pl, www.superpolonia.info , www.linktopoland.com
Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom nastąpi na przełomie września i października 2015 roku w Żyrardowie.
NAGRODY
1. Jury dokona wyboru prac na wystawę pokonkursową i przyzna następujące nagrody rzeczowe:
– I nagroda o wartości 3.000 PLN
– II nagroda o wartości 2.000 PLN
– III nagroda o wartości 1.000 PLN
– Nagroda Prezydenta Żyrardowa
– Nagroda Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie,
– Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury,
– wyróżnienia honorowe
– ponadto przewidziane są nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez sponsorów i inne instytucje.
2. Werdykt Jury jest niepodważalny i ostateczny. Jury zastrzega sobie prawo innego podziału nagród.
PRZYWILEJE UCZESTNIKÓW
1. Autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy otrzymują bezpłatny katalog.
2. Laureaci zostaną zaproszeni na otwarcie wystawy i wręczenie nagród. Organizatorzy zapewniają laureatom zakwaterowanie na 1 noc. Nie będą zwracane koszty podróży.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na nieodpłatne reprodukowanie prac do celów reklamowych w/w imprezy oraz Urzędu Miasta Żyrardowa za pośrednictwem wszelkich mediów dowolną ilość razy w dowolnym czasie. Prace lub ich kopie mogą być prezentowane po zakończeniu wystawy na innych wystawach lub imprezach.
2. Wszystkie nadesłane prace przechodzą na własność Organizatora.
3. Nadesłanie prac na konkurs jest jednoznaczne z wyrażeniem przez autora zgody na warunki niniejszego regulaminu.
4. Organizatorzy dokonają wyboru prac, które znajda się w katalogu i na wystawie.