Kościół św. Anny Warszawa ciekawostki i informacje z historii, które warto znać
Akademicki kościół św. Anny
1) Widzą go wszystkie wycieczki odwiedzające warszawską Starówkę, gdyż stoi obok słynnej Kolumny Zygmunta i zamku królewskiego. Rzymskokatolicki kościół św. Anny stoi przy ul. Krakowskie Przedmieście 68.
2) Świątynia jest głównym ośrodkiem duszpasterstwa akademickiego w Warszawie, więc często nazywany jest kościołem akademickim. W pobliżu są 4 uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz Akademia Teatralna.
3) Dzwonnica stojąca obok kościoła, obecnie jest tarasem widokowym i można tu wchodzić, za opłatą.
Kościół św. Anny ciekawostki z historii
4) W 1454 r. zakonników bernardynów sprowadziła do Warszawy księżna mazowiecka Anna Fiodorówna. To ona ufundowała kościół, który zaczęto budować od razu, w 1454 roku, za murami miejskimi. Zbudowano go w stylu gotyckim, z cegły. Obok wkrótce stanął klasztor bernardynów.
5) Obok kościoła powstał cmentarz. Początkowo dla zmarłych zakonników, od 1643 roku był cmentarzem publicznym.
6) Po pożarze w 1507 r., kościół odbudowano. Niestety, już w 1515 r. przedmieście Warszawy wraz z odbudowanym właśnie kościołem, spłonęło.
7) Kolejna świątynię zbudowaną w jego miejscu, otwarto w 1533 roku. Miejsce miało coraz większe znaczenie, więc wkrótce najbliższe okolice nazywano przedmieściem bernardyńskim. Gdy po jakimś czasie stanęła brama wyjazdowa, kierująca w stronę Krakowa, miejsce zaczęto nazywać krakowskim przedmieściem. I już wiesz, skąd nazwa ulicy Krakowskie Przedmieście.
> Ulice Warszawy ciekawostki
8) W 1578 r. obok kościoła stanęła okazała dzwonnica. Fundatorką była królowa Anna Jagiellonka (1523-1596).
9) W II połowie XVIII wieku (1778-1788) przebudowano fasadę kościoła, a w 1830 r. zbudowano kaplicę Matki Bożej Sokalskiej. Wkrótce też zmieniono kształt dzwonnicy, aby architekturą bardziej nawiązywała do barokowej fasady kościoła.
10) Rok 1944 przyniósł zniszczenia kościoła, na szczęście ocalały mury i dzwonnica. Kościół św. Anny odbudowano w latach 1946–1962.
Kościół św. Anny ciekawostki
11) Klasztor bernardynów, jaki zbudowano obok kościoła św. Anny był drugim po krakowskim, klasztorem bernardynów w Polsce.
12) W 1949 r. podczas budowy trasy WZ, skarpa wiślana zaczęła się obsuwać, co zagroziło odbudowywanemu wtedy kościołowi. W ciągu 20 dni dokonano skomplikowanych prac (m.in. w skarpę wbito żelbetonowe słupy, zrobiono zastrzyki cementowe), dzięki czemu kościół stoi do dziś.
13) Rzeźbę Matki Bożej która od 1837 r. znajduje się w koście św. Anny, sprowadzono z Pragi.
14) 3 czerwca w kościele św. Anny mszę odprawił papież Jan Paweł II, podczas swej pielgrzymki do Polski, w 1979 roku. Papież wygłosił wówczas homilię i spotkał się z młodzieżą, co obecnie upamiętnia tablica umieszczona przy wejściu do kościoła.
Kościół św. Anny Warszawa ciekawostki i zdjęcia (4): (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Pałac Blanka
> Port Czerniakowski