Nie tylko włoska Piza ma swoją krzywą wieżę. Poznaj Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich, woj. dolnośląskie
Symbolem Ząbkowic Śląskich jest Krzywa Wieża, stojąca przy ul. św. Wojciecha, blisko rynku. Nie wiadomo na pewno do czego początkowo służyła. Być może była bramą miejską. Na pewno do 1944 r. była dzwonnicą stojącego obok kościoła.
Najniższa część Krzywej Wieży ma ok. 10 metrów wysokości i jest zbudowana z kamienia. Część ceglaną dobudowano powyżej, na przełomie XIV/XV wieku, gdy powstał obok kościół św. Anny. Kiedyś wejście do wieży było na poziomie pierwszego piętra, więc aby zadzwonił dzwon, wchodzono do wieży po drabinie lub zewnętrznymi schodami. Później, w 1507 r. wieżę połączono z kościołem krytym gankiem, co pomagało dzwonnikowi wchodzić do środka. W tym samym XVI wieku ganek rozebrano.
Z dokumentów wynika, że wieża przechyliła się pod koniec XVI wieku. Zapewne z powodu rozmoknięcia gruntu. Obecnie odchylenie od pionu wynosi 2,14 metra.
W 1858 r. część wieży została zniszczona podczas wielkiego pożaru miasta. Zdecydowano się jej nie rozbierać i dobudowano zwieńczenie, w kształcie jaskółczych ogonów. Obecnie, wraz z tym zwieńczeniem, wieża ma 34 metry wysokości. Pełni funkcje punktu widokowego, po wejściu 139-oma schodami w górę. Można z niej oglądać panoramę Sudetów. W wieży można też oglądać wystawę „Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym”.
Krzywa Wieża, Ząbkowice Śląskie – tekst i foto: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o Ząbkowicach Śląskich