Kurytyba polskie miasto w Brazylii ciekawostki Brazylia Polonia Polacy
Kurytyba polskie miasto w Brazylii ciekawostki Brazylia Polonia Polacy
w

Kurytyba – polskie miasto w Brazylii

W najbardziej europejskim mieście Ameryki Południowej, można znaleźć wiele polskich śladów. Kurytyba w Brazylii

Miasto Kurytyba

Współczesna zabudowa Kurytyby (to miasto w południowej Brazylii jest stolicą stanu Paraná) swój obecny wygląd zawdzięcza Polakowi. Architekt i urbanista Jaimer Lerner (ur. 1937) pochodził z żydowskiej rodziny, która z Łodzi wyemigrowała za ocean. Był on nie tylko architektem. Trzykrotnie wybierano go na burmistrza miasta, a funkcję tę pełnił łącznie przez 13 lat (1971–75, 1979–84 i 1989–92). Wśród jego zrealizowanych pomysłów jest sieć autobusów „Bus Rapid Transit”, dzięki której 80 procent mieszkańców dojeżdża nimi do pracy, a emisja dwutlenku węgla jest o 25 proc. niższa niż średnia w Brazylii.

Jednym z największych parków miasta jest park Jana Pawła II, gdzie stoją pomniki dwóch Polaków: papieża Jana Pawła II i Mikołaja Kopernika (miejsca te odwiedzali m.in. Lech Wałęsa, Jan Paweł II i kardynał Józef Glemp). Można tu także podziwiać skansen z chatami pierwszych polskich emigrantów, którzy przypłynęli do Brazylii pod koniec XIX wieku. Wtedy to z Europy, w tym również z Polski, przybywało tu wiele rodzin emigrantów, którzy za darmo otrzymywali ziemię do osiedlenia. Obecnie w mieście jest 400 tys. potomków emigrantów z Polski, a w stanie Paraná jest ich ponad 1,5 miliona.

Król pierogów i Towarzystwo Kościuszki

W pobliżu parku Jana Pawła II jest restauracja, w której jak głosi fama, można kupić najlepsze pierogi w Brazylii. Firmę założył urodzony w Lublinie w 1953 r. i przybyły tu przed stanem wojennym, Tadeusz. Dzięki kilku występom w programach największej brazylijskiej telewizji Globo TV, okrzyknięto go „Królem Pierogów”, a w Brazylii zapanowała moda na pierogi.

Pierwszą polską organizacją w Kurytybie, było założone w 1890 roku Towarzystwo Tadeusza Kościuszki. Działająca przy nim do dziś grupa taneczna Wisła, to najstarszy zespół folklorystyczny na świecie. Druga fala emigracji z Polski miała miejsce zaraz po II wojnie światowej. Była wśród nich rodzina Lisickich ze Lwowa. Najstarszy Lisicki stworzył tu wkrótce pierwszą „współczesną” mleczarnię w Kurytybie, a potem został właścicielem własnej mleczarni.

– Polaków traktują tutaj z wielkim szacunkiem. Wszyscy wiedzą, że to my budowaliśmy Kurytybę, która jest teraz najlepszym miejscem do życia w kraju – mówi dyrektor parku im. Jana Pawła II, Danuta Lisicka-Abreu.

Kurytyba: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: pomnik Kopernika i fragment skansenu w parku Jana Pawła II w Kurytybie, foto: Andżelika Borys

Zobacz też:
> Kolejne ciekawostki o mieście Kurytyba

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

polska sztuka ludowa rzemiosło artystyczne

Polska sztuka ludowa – niestety zamiera

Polska polskie godło ciekawostki polski orzeł biały organizacje polonijne na świecie

Od 25. lat polski orzeł znów w koronie