Kurzętnik ruiny zamku
Miłośnicy historii i średniowiecznych budowli obronnych świetnie kojarzą nazwę Kurzętnik. We wsi znajdującej się w województwie warmińsko-mazurskim znajdują się ruiny zamku. Poznaj jego historię
Zamek w Kurzętniku
Wiadomo, że przed 1361 r. na górze Kurnik (wysokość 142 m n.p.m.) nad rzeką Drwęcą, stał zamek biskupa chełmińskiego (zamek kapituły chełmińskiej). Został zbudowany z kamienic i cegieł. Ze względu na nierówność terenu, postawiono go na nieregularnym planie.
Wraz z murami był długi na 110 metrów i miał szerokość 42 metry. Główny budynek mieszkalny rozmiarów 25×28 metrów był kilkupiętrowy i został zbudowany około 1340 roku. 1,5-metrowej grubości mury były z granitu, były na nich dwie wieże, na dziedzińcu stała kaplica św. Krzyża, a do zamku prowadził most zwodzony.

Przez jakiś czas w zamku byli Krzyżacy. Został zniszczony w 1414 r., potem w 1454 r. został spalony przez rycerzy zaciężnych, walczących po stronie Krzyżaków. W 1659 r. zamek uszkodziły wojska szwedzkie. To, co po nim zostało, w XIX w. sukcesywnie było rozbierane i służyło okolicznej ludności jako materiał budowlany. Do obecnych czasów pozostały resztki dawnych murów.
Kurzętnik ruiny zamku i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com