Kwasy omega-3. Za to je lubimy?

Według dietetyków ryby powinniśmy spożywać co najmniej 2 razy w tygodniu, w tym co najmniej raz ryby tłuste (np. łosoś, makrela, czy śledź. Dlaczego? Bo ryby, to źródło nie tylko pełnowartościowego białka, ale przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3, w szczególności EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA (kwas dokozaheksaenowy). Czemu są tak ważne dla naszego organizmu?

Składniki odżywcze, przyjmowane wraz z pokarmem, wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów i całego organizmu, ale także na nasze samopoczucie. Kwasy omega-3 są tego najlepszym przykładem.

Czym są kwasy omega-3?

– Te związki chemiczne są jednymi z najlepszych budowniczych naszego organizmu – wyjaśnia Joanna Kopiszka, dietetyk i technolog w firmie SEKO. – Do kwasów omega-3 zaliczamy kwasy EPA i DHA, które znajdują się przede wszystkim w rybach morskich, oraz kwas ALA (linolenowy), występujący dodatkowo w produktach roślinnych, takich jak oleje, orzechy czy pestki dyni.

Te składniki odżywcze wpływają na odporność już na poziomie komórkowym, uczestniczą w budowaniu istoty białej mózgu, dzięki czemu poprawiają zdolność koncentracji oraz pamięć. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia depresji oraz poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wpływają nawet na hamowanie przyrostu tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie łaknienia, są więc idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o linię.

Omega-3 w walce z nowotworem

Według niektórych badań EPA, DHA i ALA wspomagają organizm w walce ze zmianami nowotworowymi. W piśmie naukowym The Journal of Nutritional Biochemistry przedstawiono wyniki, według których spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejsza rozmiar komórek rakowych nawet o 60-70%, zaś ryzyko przerzutów spada o około 30%. W trakcie przeprowadzania badań, naukowcy zwrócili uwagę, że kwasy DHA i EPA były aż 8 razy skuteczniejsze od kwasów pochodzenia roślinnego ALA. Dawka tego drugiego musiała zostać wielokrotnie zwiększona, aby przynieść efekty zbliżone do tych, które uzyskały kwasy pochodzenia rybnego.

W których rybach znajduje się najwięcej prozdrowotnych kwasów tłuszczowych omega-3?

– Warto z pewnością sięgnąć po makrelę oraz łososia, śledź atlantycki jest również zalecany ze względu na jego łatwą dostępność na rynku – wymienia Joanna Kopiszka. – Pamiętajmy jednak o ich regularnym spożywaniu. Jedzenie ryb 2 razy w tygodniu, to odpowiednia ochrona i wsparcie naszego organizmu, dostarczająca właściwych ilości kwasów omega-3.

Omega-3 w walce ze smogiem

Oprócz wielu zalet należy również wymienić właściwości antyoksydacyjne kwasów EPA, DHA oraz ALA. Obecnie bardzo dużo mówi się o negatywnych skutkach smogu, który prowadzi m.in. do powstawania w organizmie szkodliwych wolnych rodników. Zwiększają one ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się. Kwasy omega-3, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, zmniejszają liczbę wolnych rodników. To prawdziwa tarcza ochronna przeciw smogowi. Warto też dodać, że kwasy tłuszczowe mają także właściwości przeciwzapalne oraz antyalergiczne.

podobne wpisy

Początki kasyna w Polsce – fakty i ciekawostki

Możliwość komentowania Początki kasyna w Polsce – fakty i ciekawostki została wyłączona

Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Możliwość komentowania Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale została wyłączona

Jak walczyć z zagrożeniami w sieci?

Możliwość komentowania Jak walczyć z zagrożeniami w sieci? została wyłączona

Czy korzystanie z Facebooka jest bezpieczne?

Możliwość komentowania Czy korzystanie z Facebooka jest bezpieczne? została wyłączona

Bonus powitalny w kasynie online

Możliwość komentowania Bonus powitalny w kasynie online została wyłączona

Najdroższe apartamenty świata – ranking

Możliwość komentowania Najdroższe apartamenty świata – ranking została wyłączona

Najpopularniejsze napoje w kasynach

Możliwość komentowania Najpopularniejsze napoje w kasynach została wyłączona

Jak szybciej nauczyć się języka obcego

Możliwość komentowania Jak szybciej nauczyć się języka obcego została wyłączona

Tenis 2022: Nick Kyrgios dostał pozew sądowy, finał Wimbledonu

Możliwość komentowania Tenis 2022: Nick Kyrgios dostał pozew sądowy, finał Wimbledonu została wyłączona

Jak podróżować podczas pandemii?

Możliwość komentowania Jak podróżować podczas pandemii? została wyłączona

Too Good Too Go Warszawa – 10 zakupów

Możliwość komentowania Too Good Too Go Warszawa – 10 zakupów została wyłączona

Latarnie morskie – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Latarnie morskie – 10 ciekawostek została wyłączona

Create AccountLog In Your Account