Kwasy omega-3. Za to je lubimy?

Według dietetyków ryby powinniśmy spożywać co najmniej 2 razy w tygodniu, w tym co najmniej raz ryby tłuste (np. łosoś, makrela, czy śledź. Dlaczego? Bo ryby, to źródło nie tylko pełnowartościowego białka, ale przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3, w szczególności EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA (kwas dokozaheksaenowy). Czemu są tak ważne dla naszego organizmu?

Składniki odżywcze, przyjmowane wraz z pokarmem, wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów i całego organizmu, ale także na nasze samopoczucie. Kwasy omega-3 są tego najlepszym przykładem.

Czym są kwasy omega-3?

– Te związki chemiczne są jednymi z najlepszych budowniczych naszego organizmu – wyjaśnia Joanna Kopiszka, dietetyk i technolog w firmie SEKO. – Do kwasów omega-3 zaliczamy kwasy EPA i DHA, które znajdują się przede wszystkim w rybach morskich, oraz kwas ALA (linolenowy), występujący dodatkowo w produktach roślinnych, takich jak oleje, orzechy czy pestki dyni.

Te składniki odżywcze wpływają na odporność już na poziomie komórkowym, uczestniczą w budowaniu istoty białej mózgu, dzięki czemu poprawiają zdolność koncentracji oraz pamięć. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia depresji oraz poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wpływają nawet na hamowanie przyrostu tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie łaknienia, są więc idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o linię.

Omega-3 w walce z nowotworem

Według niektórych badań EPA, DHA i ALA wspomagają organizm w walce ze zmianami nowotworowymi. W piśmie naukowym The Journal of Nutritional Biochemistry przedstawiono wyniki, według których spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejsza rozmiar komórek rakowych nawet o 60-70%, zaś ryzyko przerzutów spada o około 30%. W trakcie przeprowadzania badań, naukowcy zwrócili uwagę, że kwasy DHA i EPA były aż 8 razy skuteczniejsze od kwasów pochodzenia roślinnego ALA. Dawka tego drugiego musiała zostać wielokrotnie zwiększona, aby przynieść efekty zbliżone do tych, które uzyskały kwasy pochodzenia rybnego.

W których rybach znajduje się najwięcej prozdrowotnych kwasów tłuszczowych omega-3?

– Warto z pewnością sięgnąć po makrelę oraz łososia, śledź atlantycki jest również zalecany ze względu na jego łatwą dostępność na rynku – wymienia Joanna Kopiszka. – Pamiętajmy jednak o ich regularnym spożywaniu. Jedzenie ryb 2 razy w tygodniu, to odpowiednia ochrona i wsparcie naszego organizmu, dostarczająca właściwych ilości kwasów omega-3.

Omega-3 w walce ze smogiem

Oprócz wielu zalet należy również wymienić właściwości antyoksydacyjne kwasów EPA, DHA oraz ALA. Obecnie bardzo dużo mówi się o negatywnych skutkach smogu, który prowadzi m.in. do powstawania w organizmie szkodliwych wolnych rodników. Zwiększają one ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się. Kwasy omega-3, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, zmniejszają liczbę wolnych rodników. To prawdziwa tarcza ochronna przeciw smogowi. Warto też dodać, że kwasy tłuszczowe mają także właściwości przeciwzapalne oraz antyalergiczne.

podobne wpisy

Kobiety i mężczyźni w kasynach online – różnice zachowania

Możliwość komentowania Kobiety i mężczyźni w kasynach online – różnice zachowania została wyłączona

Podróżowanie z psem za granicą – dokumenty, ubezpieczenia

Możliwość komentowania Podróżowanie z psem za granicą – dokumenty, ubezpieczenia została wyłączona

Dobry Humor ma 20 lat

Możliwość komentowania Dobry Humor ma 20 lat została wyłączona

Góry zimą. Jak przygotować się do wyprawy?

Możliwość komentowania Góry zimą. Jak przygotować się do wyprawy? została wyłączona

Co można robić podczas majówki?

Możliwość komentowania Co można robić podczas majówki? została wyłączona

V Manufaktura Satyry w Żyrardowie – rozstrzygnięcie

Możliwość komentowania V Manufaktura Satyry w Żyrardowie – rozstrzygnięcie została wyłączona

Ile spać, żeby się wyspać?

Możliwość komentowania Ile spać, żeby się wyspać? została wyłączona

Hazard: Równoważenie pasji i ryzyka

Możliwość komentowania Hazard: Równoważenie pasji i ryzyka została wyłączona

10 pomysłów na niecodzienne atrakcje weselne

Możliwość komentowania 10 pomysłów na niecodzienne atrakcje weselne została wyłączona

Wyjątkowa książka pod choinkę

Możliwość komentowania Wyjątkowa książka pod choinkę została wyłączona

Najpopularniejsze hobby 2022

Możliwość komentowania Najpopularniejsze hobby 2022 została wyłączona

Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne?

Możliwość komentowania Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account