Najbardziej znanymi roślinami których używamy jako ozdoby w Boże Narodzenie, są świerki i jodły. Drzewa te pełnią rolę choinek, a ich gałęzie mogą być podstawą stroików. Jednak dom w święta warto też ozdobić roślinami kwitnącymi. Oto zestawienie najpopularniejszych świątecznych kwiatów
Gwiazda betlejemska
Najbardziej znaną rośliną, kwitnącą w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jest gwiazda betlejemska. Czasami można ją spotkać pod dawną nazwą poinsecja (Poinsettia). Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ambasadora w Meksyku, który jako pierwszy wysłał roślinę do USA. Poprawna nazwa botaniczna kwiatu, to: wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima). Jakby tych nazw było mało, to jeszcze czasem roślinie tej przypisywano błędnie nazwę wilczomlecz piękny, która odnosi się jednak do zupełnie innego gatunku wilczomlecza. Najlepiej zatem pozostać przy obecnie najpopularniejszej nazwie: gwiazda betlejemska.

Główną ozdobą gwiazdy betlejemskiej są przebarwiające się zimą liście, rosnące w górnej części pędu, tuż pod kwiatostanem. W zależności od odmiany, liście są czerwone, żółte, pomarańczowe lub białe. Roślinę tę w grudniu można znaleźć w niemal każdej kwiaciarni. Floryści zestawiają gwiazdę betlejemską w rozmaitych kompozycjach barwnych z innymi roślinami, tworząc wspaniałe dekoracje bożonarodzeniowe.
Gwiazda betlejemska stała się nie tylko wspaniałą rośliną do ozdoby wigilijnego stołu, ale też doskonałym pomysłem na prezent, szczególnie chętnie wręczanym gdy wybieramy się do kogoś ze świąteczną wizytą. Kupując tę roślinę, pamiętajmy jednak, że gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na wahania temperatury i powiewy zimnego powietrza, więc często zdarza się przeziębić ją już w drodze z kwiaciarni do domu. Wtedy roślina jest już nie do uratowania. Dlatego zadbajmy o to, aby ją odpowiednio zapakowano.

Cyklamen perski i zwartnica
Święta Bożego Narodzenia moją też ozdobić kwiaty cyklamena perskiego (Cyclamen persicum) lub zwartnicy (Hipperastrum hybridum), której cebule podpędza się, aby zakwitły już w grudniu. Obie te rośliny należy podlewać na podstawkę podstawioną pod doniczkę, gdyż podlewanie ziemi od góry powoduje gnicie części podziemnej roślin. W przypadku cyklamena gnije jego bulwa korzeniowa, a u zwartnicy – cebula. Troskę włożoną we właściwą pielęgnację, rośliny te odwzajemniają pięknymi kwiatami.
Azalia indyjska
W kwiaciarniach można też kupić azalie indyjskie (Rhododendron simsii). To dość nowatorski pomysł na rośliny zdobiące dom na święta, zdobywający jednak coraz większą rzeszę zwolenników. Szczególnie pięknie wyglądają azalie szczepione na pniu, wyglądające jak miniaturowe, obsypane kwiatami drzewka. Decydując się na nie należy wiedzieć, że w mieszkaniu lubią chłód (15 – 18 st. C) i dużą wilgotność powietrza (muszą stać z dala od kaloryfera).

Szlumbergera
Propozycją dla miłośników kaktusów jest natomiast szlumbergera, zwana też grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym. Barwne kwiaty pojawiają się zimą, na zwisających pędach tego kaktusa. Czasem bywa on mylony z Ripsalidopsisem, podobnym gatunkiem kaktusa, zakwitającym na Wielkanoc. Dlatego kupując kaktusa bożonarodzeniowego, najlepiej kupić już kwitnący egzemplarz, co da nam pewność co do terminu jego kwitnienia.
Kwiaty na Boże Narodzenie: SuperPolonia.info
publikuj .org
Zobacz też:
> Poisencja betlejeska
> Historia Bożego Narodzenia