Kwiaty na Boże Narodzenie

Najbardziej znanymi roślinami których używamy jako ozdoby w Boże Narodzenie, są świerki i jodły. Drzewa te pełnią rolę choinek, a ich gałęzie mogą być podstawą stroików. Jednak dom w święta warto też ozdobić roślinami kwitnącymi. Oto zestawienie najpopularniejszych świątecznych kwiatów

Gwiazda betlejemska

Najbardziej znaną rośliną, kwitnącą w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jest gwiazda betlejemska. Czasami można ją spotkać pod dawną nazwą poinsecja (Poinsettia). Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ambasadora w Meksyku, który jako pierwszy wysłał roślinę do USA. Poprawna nazwa botaniczna kwiatu, to: wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima). Jakby tych nazw było mało, to jeszcze czasem roślinie tej przypisywano błędnie nazwę wilczomlecz piękny, która odnosi się jednak do zupełnie innego gatunku wilczomlecza. Najlepiej zatem pozostać przy obecnie najpopularniejszej nazwie: gwiazda betlejemska.

poinsecja gwiazda betlejemska rośliny Boże Narodzenie kwiaty święta
Kwiaty na Boże Narodzenie: Poinsecja czyli popularna Gwiazda betlejemska

Główną ozdobą gwiazdy betlejemskiej są przebarwiające się zimą liście, rosnące w górnej części pędu, tuż pod kwiatostanem. W zależności od odmiany, liście są czerwone, żółte, pomarańczowe lub białe. Roślinę tę w grudniu można znaleźć w niemal każdej kwiaciarni. Floryści zestawiają gwiazdę betlejemską w rozmaitych kompozycjach barwnych z innymi roślinami, tworząc wspaniałe dekoracje bożonarodzeniowe.

Gwiazda betlejemska stała się nie tylko wspaniałą rośliną do ozdoby wigilijnego stołu, ale też doskonałym pomysłem na prezent, szczególnie chętnie wręczanym gdy wybieramy się do kogoś ze świąteczną wizytą. Kupując tę roślinę, pamiętajmy jednak, że gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na wahania temperatury i powiewy zimnego powietrza, więc często zdarza się przeziębić ją już w drodze z kwiaciarni do domu. Wtedy roślina jest już nie do uratowania. Dlatego zadbajmy o to, aby ją odpowiednio zapakowano.

cyklamen perski rośliny Boże Narodzenie kwiaty święta
Kwiaty na Boże Narodzenie: Cyklamen perski

Cyklamen perski i zwartnica

Święta Bożego Narodzenia moją też ozdobić kwiaty cyklamena perskiego (Cyclamen persicum) lub zwartnicy (Hipperastrum hybridum), której cebule podpędza się, aby zakwitły już w grudniu. Obie te rośliny należy podlewać na podstawkę podstawioną pod doniczkę, gdyż podlewanie ziemi od góry powoduje gnicie części podziemnej roślin. W przypadku cyklamena gnije jego bulwa korzeniowa, a u zwartnicy – cebula. Troskę włożoną we właściwą pielęgnację, rośliny te odwzajemniają pięknymi kwiatami.

Azalia indyjska

W kwiaciarniach można też kupić azalie indyjskie (Rhododendron simsii). To dość nowatorski pomysł na rośliny zdobiące dom na święta, zdobywający jednak coraz większą rzeszę zwolenników. Szczególnie pięknie wyglądają azalie szczepione na pniu, wyglądające jak miniaturowe, obsypane kwiatami drzewka. Decydując się na nie należy wiedzieć, że w mieszkaniu lubią chłód (15 – 18 st. C) i dużą wilgotność powietrza (muszą stać z dala od kaloryfera).

szlumbergera kaktus wielkanocny rośliny Boże Narodzenie kwiaty święta
Kwiaty na Boże Narodzenie: szlumbergera czyli kaktus wielkanocny

Szlumbergera

Propozycją dla miłośników kaktusów jest natomiast szlumbergera, zwana też grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym. Barwne kwiaty pojawiają się zimą, na zwisających pędach tego kaktusa. Czasem bywa on mylony z Ripsalidopsisem, podobnym gatunkiem kaktusa, zakwitającym na Wielkanoc. Dlatego kupując kaktusa bożonarodzeniowego, najlepiej kupić już kwitnący egzemplarz, co da nam pewność co do terminu jego kwitnienia.

publikuj.org

Zobacz też:
> Poisencja betlejeska
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Historia Bożego Narodzenia

podobne wpisy

Poker w Polsce. Czy można grać w pokera?

Możliwość komentowania Poker w Polsce. Czy można grać w pokera? została wyłączona

Czy brać wesele wiosną? Poradnik

Możliwość komentowania Czy brać wesele wiosną? Poradnik została wyłączona

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

Kiedy Gdańsk i Nowy Jork znikną pod wodą?

Możliwość komentowania Kiedy Gdańsk i Nowy Jork znikną pod wodą? została wyłączona

Najpopularniejsze hobby 2022

Możliwość komentowania Najpopularniejsze hobby 2022 została wyłączona

10 year challange i media społecznościowe

Możliwość komentowania 10 year challange i media społecznościowe została wyłączona

Słynne zabawki: Monopoly

Możliwość komentowania Słynne zabawki: Monopoly została wyłączona

Mundial 2018. Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka

Możliwość komentowania Mundial 2018. Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka została wyłączona

Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Możliwość komentowania Trzy wystawy i Eryki w Rampie została wyłączona

Zima – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Zima – 10 ciekawostek została wyłączona

Niecodzienne atrakcje weselne

Możliwość komentowania Niecodzienne atrakcje weselne została wyłączona

Satyra „W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

Możliwość komentowania Satyra „W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” została wyłączona

Create AccountLog In Your Account