Lalibela, to 20-tysięczna miejscowość w Etiopii. Leży na pograniczu Wyżyny Abisyńskiej i Kotliny Danakilskiej, na wschód od jeziora Tana. Niemal 700 kilometrów od stolicy Etiopii, Addis Abeby
To miejsce szczególne dla wyznawców Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Jest tu 11 wykutych w skale kamiennych kościołów. Znajdują się pod ziemią i są połączone podziemnymi tunelami. Powstały na przełomie XII i XIII wieku i najprawdopodobniej zostały zbudowane na zlecenie cesarza Lalibeli (1181–1221). Obecnie znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Gdy te monumentalne kościoły powstawały, obecna Lalibela nazywała się Roha i była stolicą królestwa dynastii Zagwe, obejmującego tereny obecnej Etiopii.
Nazwa Lalibela oznacza „pszczoły uznały jego władzę” i wiąże się z legendą. Według niej, nowo narodzonego cesarza otoczył rój pszczół. Jego matka uznała to za zapowiedź, iż w przyszłości zostanie „królem królów”. Według innej legendy, jeden z kościołów wykuły w skale anioły i zajęło im to jeden dzień.
Do Lalibeli ciagną pielgrzymki wiernych, liczące nawet 50 tys. ludzi. Miasto i jego niezwykłe świątynie rocznie odwiedza ponad 10 tys. turystów.
Tekst: SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o Etiopii