Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
* W 1929 r. niedawno powstała firma Linje Lotnicze LOT ogłosiła konkurs na symbol firmy. Zwyciężył projekt Tadeusza Gronowskiego, wybitnego grafika dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawiało znanego już lecącego żurawia w okręgu.
* Logo po raz pierwszy znalazło się w miesięczniku LOT Polski. Na samolotach zaczęto je umieszczać od 1931 roku.
* Powstawały plakaty reklamowe polskiego przewoźnika. Tu też każdorazowo trafiały logotypy LOT-u. Na pierwszym powojennym plakacie z 1945 r. przedstawiającym dwa lecące bociany i samolot pasażerski, a w dole zgliszcza wojenne oraz odbudowywane domy, oprócz logo znalazło się hasło: Skrzydła pomogą w odbudowie.
* W 1971 r. wydrukowano plakaty, zaprojektowane przez Janusza Grabińskiego – autora ilustracji do słynnego Elementarza Mariana Falskiego.
* W końcu lat 70. wraz ze zmianą identyfikacji wizualnej LOT-u, zdecydowano się odświeżyć dotychczasowe logo. Zachowano jednak wizerunek lecącego żurawia.
Logo PLL LOT ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Foto na górze: BriYYZ / cc-by-2.0
Do 25 sierpnia 2019 r. w warszawskich Łazienkach można oglądać rocznicową wystawę plakatów reklamowych Polskich Linii Lotniczych LOT. Przewoźnik obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia. Podczas tych 90. lat LOT reklamowało ponad 100 plakatów zaprojektowanych przez artystów należących do cenionej na świecie Polskiej Szkoły Plakatu, w tym Janusza Grabiańskiego, Tomasza Rumińskiego, Macieja Hibnera, Janusza Stannego i wielu innych.
Wystawa w Łazienkach, to 52 najciekawsze plakaty, w tym dwa nowe, wybrane w konkursie zorganizowanym w 2018 roku. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie (ogrodzenie wzdłuż Alej Ujazdowskich w Warszawie).