Skarbnica tradycji narodowej Ormian
Matendaran czyli Instytut Matenadaran im. Św. Mesropa Masztoca, to zbiór dawnych rękopisów ormiańskich. Podstawą tej kolekcji był gromadzony przez wiele stuleci księgozbiór Katolikosatu Autokefalicznego Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Eczmiadzynie. W roku 1920 księgozbiór został skonfiskowany i upaństwowiony, a w 1939 roku przeniesiono go do Erywania. W latach 1945–1957 wzniesiono monumentalny budynek, a przed jego wejściem stanął pomnik Mesropa Masztoca (359-440), twórcy alfabetu ormiańskiego.
W Matenadaranie (adres: Aleja Masztoca 53), który jest skarbnicą tradycji narodowej Ormian, znajduje się 13 tysięcy rękopisów w języku ormiańskim. Są tu również rękopisy łacińskie, arabskie, hebrajskie, greckie, perskie i inne. Najstarsze z nich pochodzą z V wieku. Jest tu m.in. Kodeks Eczmiadzyński pochodzący z VI-VII wieku. Jest on uważany za świętość narodową.

Nieopodal Matenadaranu, w Parku Zwycięstwa w Erywaniu stoi słynny pomnik Matki Armenii. Stoi na wzniesieniu i jest widoczny z części Erywania. To symbol tego kraju, często uwieczniany na zdjęciach.
Na zdjęciu: front gmachu Matendaran, foto: Sadurski.com
Zobacz też:
> Więcej ciekawostek o Erywaniu