opłaty klimatyczne Niemcy plaża morze Bałtyckie ciekawostki
opłaty klimatyczne Niemcy plaża morze Bałtyckie ciekawostki
w

Morze Bałtyckie – garść informacji

Morze Bałtyckie ciekawostki i informacje. Wybrane fakty o związane z Morzem Bałtyckim

Bałtyckie Trasy Przyrodnicze i Kulturowe

1) Projekt Baltic Heritage Routes wdrażany jest od września 2017 roku przez grupę 11 partnerów z Polski, Szwecji, Niemiec oraz Litwy. Głównym celem projektu było zaprojektowanie oraz wdrożenie Bałtyckich Tras Przyrodniczych i Kulturowych (transgranicznych tras turystycznych), a także Podróży Marzeń Południowego Bałtyku. W tworzenie produktów turystycznych zaangażowane były również społeczności turystyczne.

W ramach projektu zaprojektowano 8 niezwykłych tras tematycznych, obfitych w różnorodne atrakcje.

a – Spływy kajakowe w regionie Południowego Bałtyku – Kajak to idealny sposób podróżowania po regionie Morza Bałtyckiego. Proponowana trasa prowadzi przez najpiękniejsze bałtyckie plaże, wydmy, dzikie lasy i malownicze jeziora.

b – Podróże z windsurfingiem – Idealny wybór dla windsurferów i kitesurferów. Trasa pozwoli odkryć zróżnicowane plaże, wybrzeża, klimaty i kolory morza. Zapewni niesamowitą scenerię, począwszy od białych plaż i wysokich klifów, po szwedzkie szkiery.

c – Śladami dawnych wierzeń i religii – W obszarze Południowego Bałtyku znajduje się kilka tysięcy świątyń i miejsc kultu związanych z wierzeniami i religią. Na potrzeby niniejszej trasy wybrano niemal 100 różnorodnych kościołów, świętych gór, sanktuariów i prehistorycznych cmentarzy znajdujących się w 18 lokalizacjach.

d – Malownicza trasa nad wybrzeżem Południowego Bałtyku – Najpiękniejsze panoramy wybrzeża Morza Bałtyckiego, różnorodne morskie krajobrazy, przystanie lub zatoki, malownicze wsie o unikalnej architekturze i słynne obiekty kulturalne, a także aktywny wypoczynek: żeglarstwo, wycieczki statkiem, wyprawy rowerowe i wiele innych możliwości.

e – Wyprawy do parków krajobrazowych – To najlepszy sposób na poznanie dzikiej strony przyrody. Trasa prowadzona jest w taki sposób, aby każdy mógł samodzielnie zaplanować własną podróż, zależnie od dostępnego czasu.

f – Szlak Gryfitów – Co łączy zamki znajdujące się na polskich i niemieckich wybrzeżach z historią Skandynawii? Przenieś się do świata tajemnic i przygód wybierając powyższą trasę i odkryj czemu symbolem Pomorza jest Gryf.

g – Tropem dzikiej przyrody – Piaszczyste plaże i pagórkowate tereny szwedzkiego regionu Skania, liczne rezerwaty przyrody, unikalne wyspy Ven i Ivö oraz wędkowanie nad rzeką Mörrum, która swoim wyjątkowym bogactwem przyciąga turystów z całego świata.

h – Świat rybołówstwa – Podróż prowadzi wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku przez małe porty rybackie, gdzie rybacy w dalszym ciągu spędzają dnie na lokalnych wodach i ciężko pracując, łowią świeże ryby.

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego

2) Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.

22 marca w krajach położonych nad Bałtykiem co roku obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego, ustanowiony przez Komisję Helsińską w 1997 roku. Ma on zwrócić uwagę na konieczność podjęcia działań w celu ochrony wód tego morza i jego zasobów.

Ryby z Morza Bałtyckiego

3) Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 14,5 kg ryb, czyli nawet trzykrotnie mniej niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Co istotne, rzadko też sięgamy po ryby z Bałtyku. Rodzime gatunki, takie jak śledź, szprot, flądra, łosoś, turbot czy sandacz, częściej trafiają na stoły w Skandynawii czy Europie Zachodniej, gdzie są lubiane i cenione przez konsumentów ze względu na swoje prozdrowotne właściwości: dużą zawartość białka, witamin A i D czy kwasów omega-3. Z kolei w Polsce wciąż jeszcze pokutuje mit dotyczący zanieczyszczenia chemikaliami bałtyckich ryb. Badania wykazują jednak, że ryby odławiane w Bałtyku spełniają rygorystyczne normy unijne.

Czy łosoś bałtycki wyginie?

4) W ciągu 40 lat niektóre gatunki ryb i owoców morza mogą wyginąć. Należą do nich m.in. halibut, węgorz, łosoś bałtycki i homar. Aby nie dopuścić do tego, Polacy powinni zmienić swoje nawyki żywieniowe i wykreślić zagrożone gatunki z jadłospisu.

Wybrzeże Bałtyckie i nieruchomości

5) Z raportu firmy doradczej EY „Analiza segmentu luksusowych nieruchomości wielorodzinnych w wybranych aglomeracjach miejskich na świecie i w Polsce” wynika, że nadmorskie kurorty, ze względu na swoją popularność, stwarzają dobre warunki do rozwoju rynku nieruchomości klasy premium. Doskonałym przykładem jest północno-zachodnia Polska, która przyciąga nie tylko rodzimych turystów, ale też tych zza zachodniej granicy. I tak, w ciągu ostatnich czterech lat, wzrost inwestycji klasy premium w Świnoujściu wyniósł 64 proc. a w Kołobrzegu 30 proc. Wyniki pokazują, że Wybrzeże Bałtyckie jest lokalizacją z ogromnym potencjałem inwestycyjnym – szczególnie dla osób, które rozważają zakup nieruchomości na wynajem.

Morze Bałtyckie ciekawostki wybrała: SuperPolonia.info

Zobacz też:
>
>

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Palo Alto ciekawostki Kalifornia Dolina Krzemowa

Palo Alto w Kalifornii – ciekawostki

miasto Calgary ciekawostki Kanada

Kanadyjskie miasto Calgary