Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Starożytny Egipt. Ciekawostki o mumiach egipskich
Mumia (mumija) – w języku arabskim oznacza bitumin czyli smołę. Jest to zabalsamowane (zmumifikowane) czyli zabezpieczone przed rozkładem ciało zmarłego człowieka. Wierzono, że dzięki mumifikacji, w przyszłości człowiek powróci do świata żywych.
Gdy słyszymy słowo mumia, zwykle to określenie kojarzymy z mumią egipską, jednak mumifikacji niegdyś dokonywali również Inkowie – Indianie żyjcy w Ameryce Środkowej.
W Egipcie mumifikowano ciała faraonów i ich rodzin oraz wysokich dostojników. Wyjmowano wnętrzności zmarłych, które konserwowano i umieszczano w kanopach (urnach kanopskich). Wnętrze ciała wypełniano szmatami i sianem, potem ciało było smarowane olejkami, a na końcu bandażowane.
Ciała zmarłych faraonów umieszczano w mastabach, a później w specjalnych budowlach – piramidach. Najbardziej okazałymi piramidami egipskimi, w dodatku zachowanymi do dziś, są piramidy Cheopsa i Chefrena.
Do dziś zachowało się niewiele mumii. Duża ich część została zniszczona przez chciwych złodziei, którzy plądrowali miejsce pochówku, w poszukiwaniu cennych przedmiotów.
Mumie do dziś budzą duże zainteresowanie, możemy oglądać je w filmach i komiksach, czytać o nich w książkach.
Na zdjęciu: turyści na ścianie jednej z piramid egipskich. Foto: Super Polonia