krakowskie muzea Kraków Muzeum Etnograficzne w Krakowie
krakowskie muzea Kraków Muzeum Etnograficzne w Krakowie
w ,

Odwiedzamy Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie, po raz pierwszy zostało otwarte w dniu 19 lutego 1911 roku czyli ponad 100 lat temu. Powstało dzięki wysiłkom wielkiego społecznika krakowskiego, Seweryna Udzieli. Dzięki zgromadzonym eksponatom zwiedzający uzupełniają wiedzę dotyczącą wsi polskiej i poznają różnorodność kulturową jej mieszkańców

Początkowo był dział etnograficzny

Początkowo Seweryn Udziela próbował utworzyć dział etnograficzny, przy Muzeum Narodowym w krakowskich Sukiennicach. Okazało się, że w tym miejscu na zbiory etnograficzne szybko miejsca zabrakło. Udziela część zebranej kolekcji umieścił w składziku znajdującym się koło kaplicy Miejskiej Szkoły Ludowej w Podgórzu oraz w swym krakowskim mieszkaniu. Wraz z podzielającymi jego zamysły profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Julianem Talko-Hryncewiczem i Franciszkiem Bujakiem, opracował statut i program działania placówki muzealnej, która z czasem znalazła dla swoich zbiorów zacne miejsce.

Pierwszą wystawę pokazano turystom w trzech pokoikach, które znajdowały się w oficynie domu przy ulicy Studenckiej 12. W 1913 roku, zbiory te przeniesiono do budynku po dawnym seminarium św. Michała na Wawelu.

Wyjątkowy klimat muzeum

Od tego momentu, sukcesywnie otwierano kolejne sale ekspozycyjne. Wykorzystując klimat przygotowań do patriotycznych rocznic miasta, ta placówka muzealna apelowała do serc Polaków o ofiarność, aby muzeum sukcesywnie się rozrastało. Ogłaszano, że muzeum chce zgromadzić w swoim wnętrzu wytwory związane z życiem i twórczością ludu wiejskiego ziem polskich.

Na apel odpowiedziało wielu Polaków, którzy chętnie ofiarowywali tej placówce przedmioty, które stały się eksponatami. Wśród odpowiadających na ten apel znaleźli się lekarze, nauczyciele, młodzież szkolna, a przede wszystkim społecznicy, prowadzący zbiórkę wartościowych dla Muzeum przedmiotów.

ekspozycja Kraków Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Kraków Muzeum Etnograficzne w Krakowie – fragment ekspozycji

Zbiory polskości

Okres powstawania muzeum był epoką kolekcjonerów. Wszyscy gromadzili wszystko dla potomnych, chcąc im przedstawić Ojczyznę, której nie było na mapach politycznych świata. Wśród darczyńców znalazła się też Helena Dąbczańska – lwowianka, która w swoim mieszkaniu stworzyła prywatne muzeum z przedmiotów przywiezionych z licznych podróży po kraju i Europie.

Gromadzone z entuzjazmem eksponaty, tuż przed wybuchem II wojny światowej liczyły około 30 tysięcy sztuk. Najazd hitlerowców zagroził wywiezieniem kolekcji do Rzeszy. Dla jej ocalenia pracownicy Muzeum dokonywali cudów, by chować eksponaty swojej placówki. Chcieli, aby po wyzwoleniu mogły one cieszyć oczy i dusze Polaków. Ocalone zostały eksponaty, które do dziś mają swe miejsce w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie – tekst i zdjęcia: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o Krakowie
> Hejnał mariacki ciekawostki
> Historia dziecięcych zabawek

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

ratusz Muzeum Regionalne Kutno ciekawostki atrakcje zabytki

10 niezwykłych ciekawostek o Kutnie

Warszawa Wola Browary Warszawskie ciekawostki

Browary Warszawskie – 10 niesamowitych ciekawostek