Czy muzyka w sklepach przeszkadza?

Czy muzyka w sklepach przeszkadza?

Czy muzyka w sklepach przeszkadza?

Możliwość komentowania Czy muzyka w sklepach przeszkadza? została wyłączona

Ostatnie dni przed świętami Bożego Narodzenia, to czas intensywnych zakupów. Sklepy i centra handlowe przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie. To najlepszy okres w całym roku dla handlowców

Zakupy wśród kolęd

Stałym elementem towarzyszącym przedświątecznym zakupom jest grająca w sklepach muzyka. Kolędy i świąteczne przeboje mają umilać klientom czas zakupów. Czy jednak tak jest rzeczywiście? Reakcje klientów częstą są negatywne. Muzyka dosyć często jest zbyt głośnia, męcząca, wręcz odstraszająca.

Na problem głośniej muzyki w sklepach klienci zwracają szczególnie uwagę właśnie w grudniu. W punktach handlowych panuje wówczas bardziej odczuwalny niż zazwyczaj hałas związany ze zwiększoną liczbą klientów i układaniem towaru na półkach. Dodatkowo większość osób jest zmęczona dniem pracy. Głośna muzyka w sklepie staje się więc wyjątkowo irytująca i przekłada się na gorsze samopoczucie.

Akustyka i zakupy

W USA wpływ muzyki na zachowania konsumentów bada się od lat. Powstało na ten temat wiele obszernych analiz i książek. Julian Treasure, ekspert z dziedziny dźwięków twierdzi, że poprawienie akustyki punktu handlowego może zwiększyć wartość sprzedaży w sklepie o 5-10 procent.

W Polsce nikt dogłębnych badań nie prowadził, panuje przekonanie, że muzyka jest konieczna i umila zakupy. Jednak wielu klientów narzeka na sklepy i galerie handlowe. Nie bez powodu. Hałas wpływa negatywnie na zachowanie i samopoczucie. Poziom 70-80 dB jaki panuje w głośnym sklepie czy restauracji, powoduje psychologiczno-fizjologiczną reakcję organizmu. Osoby przebywające w takich warunkach zaczynają być zirytowane, wzrasta im ciśnienie krwi, są zdekoncentrowane i zmęczone. Te negatywne reakcje są jeszcze silniejsze, gdy hałaśliwe dźwięki są niechciane.

Muzyka, klienci i sprzedawcy

Klienci mają jednak alternatywę, mogą po prostu opuścić głośny sklep i zrobić zakupy w bardziej przyjaznym punkcie handlowym. Jednak takiej możliwości nie mają pracownicy sklepów i marketów. Dla nich słuchanie kilka godzin dziennie głośnych kolęd bywa nie tylko udręką, ale przekłada się także na zdrowie. Hałas trwający stale w miejscu pracy może powodować trwałe osłabienie słuchu. Problem bywa poruszany co jakiś czas w okresie świątecznym przez związki zawodowe. Jednak nie ma regulacji prawnych, by zabronić pracodawcom puszczania kolęd, lub choćby ustalić maksymalne natężenie hałasem.

Akustykę można zmienić

Świadomość właścicieli galerii handlowych i sklepów dotycząca odpowiednich warunków akustycznych wnętrz powoli się zmienia. Przykładem odpowiednio zaprojektowanej inwestycji jest na przykład warszawska galeria MODO Domy Mody. Aby zapewnić odpowiednią akustykę, zamontowano tam 530 szt. wyspowych sufitów w różnych kształtach (koła, elipsy, trójkąty, sześciokąty). Sufity wyspowe zainstalowane w ciągach komunikacyjnych skutecznie pochłaniają niepotrzebny szum i hałas. W innych częściach tego centrum handlowego zainstalowano też tradycyjne akustyczne sufity mineralne.

Podobne rozwiązania poprawiające akustykę można zamontować w istniejących sklepach i galeriach handlowych, a zakupy wśród muzyki mogą stać się przyjemnością.

Zobacz też:
> Torby foliowe ciekawostki
> Automaty vendingowe

podobne wpisy

Kołobrzeg – miasto wypoczynku

Możliwość komentowania Kołobrzeg – miasto wypoczynku została wyłączona

Mundial 2018. Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka

Możliwość komentowania Mundial 2018. Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka została wyłączona

Zadziwiające ciekawostki o zimie

Możliwość komentowania Zadziwiające ciekawostki o zimie została wyłączona

Konkurs rysunku satyrycznego – temat: Wielokulturowość

Możliwość komentowania Konkurs rysunku satyrycznego – temat: Wielokulturowość została wyłączona

Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce?

Możliwość komentowania Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce? została wyłączona

Jak płacić w zagranicznych sklepach on-line?

Możliwość komentowania Jak płacić w zagranicznych sklepach on-line? została wyłączona

Odzież robocza kierowcy od A do Z

Możliwość komentowania Odzież robocza kierowcy od A do Z została wyłączona

Imbir, czosnek, mięta i czarnuszka

Możliwość komentowania Imbir, czosnek, mięta i czarnuszka została wyłączona

Muzea w Warszawie – kiedy bezpłatne wejście

Możliwość komentowania Muzea w Warszawie – kiedy bezpłatne wejście została wyłączona

Targi Poznańskie w 2020 roku

Możliwość komentowania Targi Poznańskie w 2020 roku została wyłączona

Manufaktura Satyry 2015 – wyniki

Możliwość komentowania Manufaktura Satyry 2015 – wyniki została wyłączona

Jerzy Waszyngton – najlepsze cytaty

Możliwość komentowania Jerzy Waszyngton – najlepsze cytaty została wyłączona

Create AccountLog In Your Account