Albert Einstein Nagroda Nobla ciekawostki
Albert Einstein Nagroda Nobla ciekawostki
w

Zasady przyznawania Nagrody Nobla

O Nagrodach Nobla słyszał każdy. Wielu jednak nie wie, jakimi zasadami kieruje się Komitet przyznający te prestiżowe nagrody. Oto najważniejsze zasady zgłaszania kandydatów i wyboru zwycięzców. Nagrody Nobla – ciekawostki, które warto znać.

Nagrody Nobla

* Procedury nominacji do nagród są rygorystyczne i skomplikowane. Dlatego Nagroda Nobla cieszy się tak dużym poważaniem w świecie.

* Nominacje do nagród przyznawane są wyłącznie osobom żyjącym. Kilkukrotnie zdarzyło się, że przyznano Nagrody Nobla osobom nieżyjącym, jednak w chwili nominacji jeszcze żyły.

* Nagrodę należy odebrać osobiście czyli przybyć do Sztokholmu na ceremonię wręczenia nagrody.

* Propozycje dotyczące nominacji może składać 3 tysiące osobistości. Są to osoby nieprzypadkowe, m.in. członkowie parlamentów i rządów, członkowie sądów międzynarodowych, rektorzy uniwersytetów, wcześniejsi laureaci nagrody, byli i aktualni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

* Ostateczny termin zgłaszania nominacji upływa 31 stycznia. Automatycznie dyskwalifikowane są nominacje własnej osoby oraz nominacje osób zmarłych.

* Po upłynięciu terminu zgłoszeń, Komitet wybiera około 200 kandydatów. Ich lista wysyłana jest do wybranych ekspertów z dziedzin nominowanych, po czym pozostaje 15 osób. Następnie Komitet przesyła swoje rekomendacje, w zależności od rodzaju nagrody, do Akademii lub odpowiedniej instytucji, której członkowie głosują nad wyborem zwycięzcy.

* Nominacje do Nagrody Nobla (nazwiska zgłoszonych kandydatów) nie są ujawniane publicznie przez 50 lat.

Nagrody Nobla: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Na ilustracji: Albert Einstein. Przyznano mu Nagrodę Nobla w 1921 roku, odebrał ją osobiście rok później

Zobacz też:
> Więcej ciekawostek o Nagrodzie Nobla
> Alfred Nobel ciekawostki

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

triki kuchenne gotowanie ciekawostki porady

10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne

Dambulla Sri Lanka atrakcje

Sri Lanka. Złota Świątynia Dambulla