Małe i duże miasta polskie, jak Polska długa i szeroka, w grudniu odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Te najbardziej atrakcyjne i bogate organizowane są w większych miastach. Czy poniższe jarmarki, to najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe? Oto przykłady z poprzedniego roku. Czy podobnie będzie podczas jarmarków bożonarodzeniowych w 2019 roku?
WROCŁAW
Największy na Dolnym Śląsku Jarmark Bożonarodzeniowy miał miejsce między 17 listopada a 22 grudnia w godz. 10.00-21.00 we Wrocławiu. Jak co roku na Rynku Głównym ustawiano drewniane domki, w których wystawcy z różnych zakątków Polski prezentowali swoje wyroby, ozdoby świąteczne. W punktach gastronomicznych można było zakupić przekąski, regionalne potrawy oraz trunki.
JELENIA GÓRA
W dniach 16– 17 grudnia, w godz. 10.00-16.00 w salach i dziedzińcu Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60 po raz szesnasty odbył się doroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, najstarsza tego typu impreza w regionie. Na specjalnych stoiskach lokalni artyści i rzemieślnicy prezentowali swoje dzieła związane z tematyką świąteczną. Były ozdoby – ręcznie malowane bombki, aniołki ze szkła, domki i serduszka z piernika, stroiki, drewniane zabawki, a także świąteczne przysmaki. 15 grudnia w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 odbył się koncert charytatywny „Przytulić Święta”.
TORUŃ
W dniach 1-23 grudnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczyście został zainaugurowany 1 grudnia o godz. 18, kiedy to rozbłysła wielka oraz bożonarodzeniowe iluminacje w całym mieście. Oprócz specjalnych stoisk przygotowano wiele atrakcji, m.in. Wielka Świąteczna Parada z bajkowymi postaciami, koncert toruńskiego muzyka Rafała „Zwierzaka” Zielińskiego. Jarmark był czynny od niedzieli do czwartku w godz. 11.00-18.00, a w piątki i soboty w godz. 11.00-21.00.
WARSZAWA
Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowano na Bulwarach Wiślanych oraz na dziedzińcu Hotelu Bellotto przy ulicy Senatorskiej. Były regionalne potrawy, ozdoby choinkowe i inne produkty. Wszystko w atmosferze kolęd i udekorowanych choinek. W Parku Rozrywki w Julinku zorganizowano warsztaty z tworzenia łańcucha na choinkę oraz mini choinek świątecznych, były też warsztaty z robienia ciasta i sklejania pierogów. Można było napisać list do św. Mikołaja. Jak zwykle jarmark zorganizowano na warszawskiej Starówce.
ŁÓDŹ
W dniach 1-23 grudnia odbył się coroczny jarmark bożonarodzeniowy na słynnym łódzkim deptaku – ulicy Piotrkowskiej (odcinek pomiędzy ul.Tuwima a ul. Zamenhofa). Stanęło co najmniej 45 drewnianych, świątecznie udekorowanych domków, w których zorganizowano stoiska wystawców z całej Polski. Można było nabyć m.in. świąteczne wypieki, bakalie, chleby, wędliny, produkty regionalne oraz rękodzieło. Było też stoisko ze zdrową żywnością. Były potrawy typowo polskie, ale także serwowane przez gości z Ukrainy i Białorusi. Były wydarzenia związane ze świętami: konkursy, koncerty i pokazy, m.in. występ kapeli góralskiej, kolędy łowickie, występ chóru, jasełka, wspólne kolędowanie.
Był Zakątek pod jemiołą (pocałunek pod jemiołą podobno zapewnia szczęście w miłości), była wioska świętego Mikołaja (a w niej animacje dla dzieci). W pasażu Schillera stanął „anielski młyn” z punktem gastronomicznym. 1 grudnia o godz. 17 spod choinki stojącej na placu Wolności wyruszył w kierunku jarmark świąteczny korowód. 6 grudnia odbył się konkurs na najlepszego św. Mikołaja. Nagrodą dla zwycięzcy był m.in. oraz angaż na jeden dzień pracy na jarmarku. Wśród innych atrakcji były m.in.: pokaz rzeźb lodowych i występy z ogniem. 4 i 5 grudnia w domku św. Mikołaja 12 łódzkich firm wydawało zupę dla potrzebujących. Na organizację jarmarku miasto przeznaczyło 100 tys. zł.
GDAŃSK
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym w tym roku potrwał od 2 do 23 grudnia, był czynny w godz. 11-20, a w soboty i niedziele do godz. 21. Atrakcje zorganizowano także wewnątrz Zbrojowni, przy kole widokowym na Wyspie Spichrzów i przy wejściu do Parku Oliwskiego. 2 grudnia w całym mieście rozbłysły iluminacje (Gdańsk wydał na nie 1,2 mln zł). Centrum jarmarku był anielski młyn – 8-metrowa, trójpoziomowa szopka z ruchomymi figurami. W domku obok zamieszkał duży łoś imieniem Lucek, mówiący głosem aktora Jarosława Boberka. Na 4-metrowej wysokości górce lodowej były trzy tory saneczkowe o długości 35 metrów, a sprzęt do zjazdów był dostępny w wypożyczalni. W Gdańsku-Oliwie jak co roku znów przygotowano oryginalną szopkę z piasku. Były wigilie dla potrzebujących, Mikołaje na motocyklach i świąteczny tramwaj.
WŁOCŁAWEK
16 i 17 grudnia w godz. 10-18 na placu Wolności we Włocławku odbył się III Włocławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Były stoiska twórców ludowych i rękodzielników. Można było kupić zabawki, ozdoby i upominki świąteczne. Zorganizowano pokaz rzeźbienia w lodzie. Najmłodsi za darmo mogli przejechać się kolejką św. Mikołaja, można było posłuchać kolęd i pastorałek.
ZIELONA GÓRA
Jak co roku w grudniu, na zielonogórskim deptaku odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy. Rozpoczął się 15 grudnia (trwał do 22 grudnia) i były tu m.in. haftowane obrusy, ozdoby choinkowe, stroiki, anioły oraz świąteczne przysmaki, a nawet grzane wino. Stoiska były czynne w godzinach 12.00 – 19.00. W namiotach Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej była Świąteczna Warsztatownia czyli warsztaty plastyczne dla dzieci. Wykonywano ozdoby choinkowe, którymi potem udekorowano choinki na zielonogórskim deptaku. W tych w specjalnym namiocie Św. Mikołaja wręczał słodycze i pozował do zdjęć ze wszystkimi chętnymi. 17 grudnia przy Ratuszu, Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Lityński oraz prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki zaprosili mieszkańców i gości na Miejską Wigilię. Był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu wokalistów Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, koncert kolęd w wykonaniu zespołu Arka Noego, a harcerze przekazali mieszkańcom światełko betlejemskie.
10 grudnia w godz. 9-16 na Zielonogórskim Rynku Rolno-Towarowym przy al. Zjednoczenia 102 odbył się jarmark bożonarodzeniowy. Serwowano darmowy świąteczny bigos oraz czerwony barszcz, były stoiska z produktami regionalnymi, strefa dla dzieci, a nawet… choinki za złotówkę. 2 grudnia w godz. 9.00-16.00, w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze zorganizowano kiermasz świąteczny. Była okazja kupienia niepowtarzalnych prezentów i ozdób wykonanych przez uczniów.
RZESZÓW
19 grudnia na rzeszowskim Rynku wystartowało świąteczne miasteczko i rozpoczął się jarmark bożonarodzeniowy, który trwał do 30 grudnia w godz. 12-20. Oczywiście można było zrobić świąteczne zakupy. Na scenie wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, artyści z Centrum Sztuki Wokalnej, zespoły Guitar Force, The Freeborn Brothers, Dzikie Wino, Loka. Był poczęstunek i degustacja regionalnych potraw wigilijnych przygotowanych przez Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, wspólna modlitwa i dzielenie się opłatkiem, pokaz taneczny i fireshow. 26 grudnia był Imprezowy Szczepan czyli muzyka z DJ-em.
KATOWICE
Już 24 listopada na katowickim rynku zaczął się Jarmark Bożonarodzeniowy, który trwał do 23 grudnia. Niemal 50 wystawców z Polski, Francji, Węgier, Białorusi i Litwy, a na stoiskach rękodzieło, świąteczne ozdoby, ręcznie malowane bombki, ceramika, wędliny i wiele innych produktów. Wśród atrakcji nie-handlowych, miały miejsce m.in. (bezpłatne) kino plenerowe dla dzieci i parada mikołajkowa. Jarmark bożonarodzeniowy zorganizowano też w dzielnicy Nikiszowiec (przy pl. Wyzwolenia), w dniach 8–10 grudnia. Było aż 230 wystawców oraz 18 punktów gastronomicznych. Można było skorzystać karuzeli wiedeńskiej i pociągu Świętego Mikołaja, przygotowano widowisko „Pingwiny z zimowej krainy”, a w kościele św. Anny odbył się koncert Józefa Skrzeka.
Zobacz też:
> Historia Bożego Narodzenia
> Wigilijny stół – dekoracje
> Karp – wigilijna ryba