Narrenturm – Wieża szaleńców w Wiedniu

Narrenturm Wiedeń ciekawostki

Pięć kondygnacji, dwadzieścia osiem celi i nieregularny dziedziniec wewnętrzny. Narrenturm intryguje architekturą pełną masońskich symboli oraz ciekawą historią. Co trzeba wiedzieć o wiedeńskiej wieży szaleńców i dlaczego warto ją zobaczyć?

Wieża Szaleńców, nazywana również Narrenturm, została wybudowana w 1784 roku z inicjatywy cesarza Józefa II. Budowa miała związek z planowanym przeprojektowaniem wiedeńskiego systemu medycznego. Była również wyrazem ówczesnego podejścia do chorób psychicznych. W historii budynku przeplatają się także wątki masońskie.

Reforma systemu medycznego

Józef II był pierworodnym synem cesarzowej Marii Teresy. Przyszły władca od wczesnych lat młodości dużo podróżował, często bez ujawniania swojej tożsamości. W ten sposób odwiedzał również liczne instytucje społeczne, m.in. we Francji. Zebrane w podróży doświadczenia sprawiły, że dostrzegł konieczność reformy wiedeńskiego systemu medycznego oraz budowy centrum medycznego. W ten sposób Wieża Szaleńców stanęła obok szpitala oraz izby porodowej. Budynki tworzyły spójny kompleks medyczny.

Architektura w służbie terapii

Narrentrum posiada charakterystyczną okrągłą bryłę. W budynku próżno szukać kątów ostrych. Taki projekt miał związek z ówczesnym podejściem do chorób psychicznych i zachowania osób uznawanych za obłąkanych. Niespokojni mieszkańcy Wieży mieli dużo chodzić. Okrągła konstrukcja wieży oraz liczne korytarze, miały stwarzać możliwość niekończonej się wędrówki i sprzyjać efektywnej terapii. Współcześnie taki układ wnętrz tworzy przygnębiające wrażenie, mimo otwartego charakteru większości cel.

Mieszkańcy Narrenturm

Do Wieży Szaleńców w Wiedniu kierowani byli mężczyźni i kobiety, którzy w zależności od statusu społecznego oraz rodzaju choroby, dostawali mniej lub bardziej komfortowe cele. W XVIII choroby psychiczne nie były jeszcze dobrze rozpoznane. Wyróżniano melancholię, szaleństwo oraz delirium tremens. Jedynie agresywni pacjenci byli krępowani pasami lub przykuwani łańcuchami. Reszta mogła swobodnie poruszać się w obrębie swojego piętra. Na każde z nich przypadał jeden medyk.

Motywy masońskie

Cześć historyków i badaczy dopatruje się w budowie i historii budynku motywów masońskich. Obwód charakterystycznej wieży wynosi 66 sążni wiedeńskich, a cel jest 28. W tradycji arabskiej 66 oznacza Boga, a 28 odnosi się do kabały, w której symbolizuje „Boga uzdrawiającego chorych” oraz jest liczbą miesiąca księżycowego. Wrażenie symbolizmu dopełnia oktagonalny drewniany taras na szczycie budynku, na którym znany z zainteresowania wolnomularstwem cesarz często spędzał czas. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że budynek był prywatnym projektem Józefa II, który opłacał także późniejsze leczenie pacjentów.

Muzeum Patologiczno-Anatomiczne

W 1869 roku budynek przestał pełnić role szpitala, stając się domem opieki i miejscem zamieszkania pielęgniarek. W 1971 roku w celach zostały zgromadzone i wyeksponowane zbiory Uniwersytetu Wiedeńskiego. Obecnie Muzeum Patologiczno-Anatomiczne jest częścią Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, a licząca ponad 50 tysięcy eksponatów kolekcja uznawana jest za największy zbiór tego typu na świecie. Budynek przyciąga także fanów zabytkowej architektury oraz masońskich tajemnic.

Narrenturm Wiedeń ciekawostki – tekst (c) we współpracy z: RynekPierwotny.pl
Na zdjęciu: obecny wygląd Narrenturm. Foto: Herbert Ortner / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o Wiedniu

podobne wpisy

Time Warner Center, Nowy Jork

Możliwość komentowania Time Warner Center, Nowy Jork została wyłączona

Moherowe Klify w Irlandii

Możliwość komentowania Moherowe Klify w Irlandii została wyłączona

Trump World Tower, Nowy Jork

Możliwość komentowania Trump World Tower, Nowy Jork została wyłączona

Kanały Amsterdamu mają 400 lat

Możliwość komentowania Kanały Amsterdamu mają 400 lat została wyłączona

Najczęściej fotografowane miejsca świata

Możliwość komentowania Najczęściej fotografowane miejsca świata została wyłączona

Zamek Otella w Famagusta, Cypr

Możliwość komentowania Zamek Otella w Famagusta, Cypr została wyłączona

Kopuła na Skale – Jerozolima, Izrael

Możliwość komentowania Kopuła na Skale – Jerozolima, Izrael została wyłączona

Jedziesz na Bali? Zapłacisz podatek

Możliwość komentowania Jedziesz na Bali? Zapłacisz podatek została wyłączona

Poznaj atrakcje chorwackiej Slavonii

Możliwość komentowania Poznaj atrakcje chorwackiej Slavonii została wyłączona

Ciekawostki turystyka: USA, Wenecja, San Francisco

Możliwość komentowania Ciekawostki turystyka: USA, Wenecja, San Francisco została wyłączona

Kenia w Afryce – co warto wiedzieć

Możliwość komentowania Kenia w Afryce – co warto wiedzieć została wyłączona

Praga – stolica Republiki Czeskiej

Możliwość komentowania Praga – stolica Republiki Czeskiej została wyłączona

Create AccountLog In Your Account