Narrenturm – Wieża szaleńców w Wiedniu

Narrenturm Wiedeń ciekawostki

Pięć kondygnacji, dwadzieścia osiem celi i nieregularny dziedziniec wewnętrzny. Narrenturm intryguje architekturą pełną masońskich symboli oraz ciekawą historią. Co trzeba wiedzieć o wiedeńskiej wieży szaleńców i dlaczego warto ją zobaczyć?

Wieża Szaleńców, nazywana również Narrenturm, została wybudowana w 1784 roku z inicjatywy cesarza Józefa II. Budowa miała związek z planowanym przeprojektowaniem wiedeńskiego systemu medycznego. Była również wyrazem ówczesnego podejścia do chorób psychicznych. W historii budynku przeplatają się także wątki masońskie.

Reforma systemu medycznego

Józef II był pierworodnym synem cesarzowej Marii Teresy. Przyszły władca od wczesnych lat młodości dużo podróżował, często bez ujawniania swojej tożsamości. W ten sposób odwiedzał również liczne instytucje społeczne, m.in. we Francji. Zebrane w podróży doświadczenia sprawiły, że dostrzegł konieczność reformy wiedeńskiego systemu medycznego oraz budowy centrum medycznego. W ten sposób Wieża Szaleńców stanęła obok szpitala oraz izby porodowej. Budynki tworzyły spójny kompleks medyczny.

Architektura w służbie terapii

Narrentrum posiada charakterystyczną okrągłą bryłę. W budynku próżno szukać kątów ostrych. Taki projekt miał związek z ówczesnym podejściem do chorób psychicznych i zachowania osób uznawanych za obłąkanych. Niespokojni mieszkańcy Wieży mieli dużo chodzić. Okrągła konstrukcja wieży oraz liczne korytarze, miały stwarzać możliwość niekończonej się wędrówki i sprzyjać efektywnej terapii. Współcześnie taki układ wnętrz tworzy przygnębiające wrażenie, mimo otwartego charakteru większości cel.

Mieszkańcy Narrenturm

Do Wieży Szaleńców w Wiedniu kierowani byli mężczyźni i kobiety, którzy w zależności od statusu społecznego oraz rodzaju choroby, dostawali mniej lub bardziej komfortowe cele. W XVIII choroby psychiczne nie były jeszcze dobrze rozpoznane. Wyróżniano melancholię, szaleństwo oraz delirium tremens. Jedynie agresywni pacjenci byli krępowani pasami lub przykuwani łańcuchami. Reszta mogła swobodnie poruszać się w obrębie swojego piętra. Na każde z nich przypadał jeden medyk.

Motywy masońskie

Cześć historyków i badaczy dopatruje się w budowie i historii budynku motywów masońskich. Obwód charakterystycznej wieży wynosi 66 sążni wiedeńskich, a cel jest 28. W tradycji arabskiej 66 oznacza Boga, a 28 odnosi się do kabały, w której symbolizuje „Boga uzdrawiającego chorych” oraz jest liczbą miesiąca księżycowego. Wrażenie symbolizmu dopełnia oktagonalny drewniany taras na szczycie budynku, na którym znany z zainteresowania wolnomularstwem cesarz często spędzał czas. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że budynek był prywatnym projektem Józefa II, który opłacał także późniejsze leczenie pacjentów.

Muzeum Patologiczno-Anatomiczne

W 1869 roku budynek przestał pełnić role szpitala, stając się domem opieki i miejscem zamieszkania pielęgniarek. W 1971 roku w celach zostały zgromadzone i wyeksponowane zbiory Uniwersytetu Wiedeńskiego. Obecnie Muzeum Patologiczno-Anatomiczne jest częścią Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, a licząca ponad 50 tysięcy eksponatów kolekcja uznawana jest za największy zbiór tego typu na świecie. Budynek przyciąga także fanów zabytkowej architektury oraz masońskich tajemnic.

Narrenturm Wiedeń ciekawostki – tekst (c) we współpracy z: RynekPierwotny.pl
Na zdjęciu: obecny wygląd Narrenturm. Foto: Herbert Ortner / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o Wiedniu

podobne wpisy

Klasztor Kecharis w Armenii

Możliwość komentowania Klasztor Kecharis w Armenii została wyłączona

Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Możliwość komentowania Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii została wyłączona

Battery Park w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Battery Park w Nowym Jorku została wyłączona

Kopalnia Soli. Kaczyka w Rumunii

Możliwość komentowania Kopalnia Soli. Kaczyka w Rumunii została wyłączona

Jiczyn (Jičín) Czechy i rozbójnik Rumcajs

Możliwość komentowania Jiczyn (Jičín) Czechy i rozbójnik Rumcajs została wyłączona

Grecka wyspa Rodos – ciekawostki

Możliwość komentowania Grecka wyspa Rodos – ciekawostki została wyłączona

Puerto Penasco (Rocky Point), Meksyk

Możliwość komentowania Puerto Penasco (Rocky Point), Meksyk została wyłączona

Ascona, miasto w Szwajcarii

Możliwość komentowania Ascona, miasto w Szwajcarii została wyłączona

Za granicę z psem czy zostawić go w hoteliku?

Możliwość komentowania Za granicę z psem czy zostawić go w hoteliku? została wyłączona

Pałac Keraton w Yogyakarta

Możliwość komentowania Pałac Keraton w Yogyakarta została wyłączona

Z czego słynie Belgia – TOP 10

Możliwość komentowania Z czego słynie Belgia – TOP 10 została wyłączona

Ciekawostki o Tatarstanie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Tatarstanie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account