Nożyczki ciekawostki o nożyczkach i ich historii. Poznaj fascynujące fakty z nożyczkami w roli głównej
Uciąć papier, przyciąć wąsik…
Nożyczki w XIX wieku były u nas zwane przecinaczkami. Umożliwiały przycięcie papieru, kartonu, gumy, a nawet zawijanego wówczas (jak nakazywała moda) zawiniętego wąsika na twarzy mężczyzny.
We współczesnym świecie występują różnego typu nożyczki. Są nożyczki do manicure, krawieckie, kulinarne, a także ogrodowe. Jak świetnie wiemy, nożyczki to przedmiot bardzo przydatny, bez którego nie wyobrażamy sobie życia.
Starożytny wynalazek
Pierwsze nożyczki pojawiły się, gdy człowiek musiał ostrzyc owcę. Wynalazek sprawdził się w starożytnym Rzymie, trzy i pół tysiąca lat temu. Wówczas nożyczki przypominały znaną nam obecnie pensetę, która miała ostrza. Owce musiał strzyc tylko dobry specjalista, a gdy próbował to robić laik, owca znajdowała sposób aby wymigać się z tego zabiegu.
Nożyczki kilka stuleci temu nie był szczególnie udanym wynalazkiem. Gdy skracano nimi runo owcy, nożyczki sprawdzały się doskonale. Jednak gdy ktoś chciał tym narzędziem skrócić sobie paznokcie, niestety już nie. Podobno przed wiekami wspomnianymi już pensetowymi nożyczkami przycinano panom bródkę. A ponieważ nie każdy potrafił się nimi dobrze posługiwać, brodacz miewał na twarzy trudno gojące się rany.
Archimedes i nożyczki
Wielki matematyk Archimedes powiedział kiedyś: „Dajcie mi punkt podparcia, a zmienię cały świat”. Punktem, o którym mówił Archimedes wkrótce stała się… śrubka w nożyczkach.
W VIII stuleciu n.e. na Bliskim Wschodzie pewien rzemieślnik wymyślił, żeby połączyć dwa tnące noże specjalnym gwoździkiem, zginającym wspomniane ostrza w pierścienie. W taki zatem sposób stworzono nożyczki pierścienne, zwane okrąglakami. Z biegiem czasu różne cechy rzemieślnicze wykonujące nożyczki zaczęły ozdabiać je swoimi „autografami”. W Polsce takim cechem była firma „Maniek i wuj”. Może z powodu nazwy, nożyczki z tej firmy nie przekonywały do zakupu pań.
Nożyczki Leonarda da Vinci
Najstarsze nożyczki znaleziono w Rosji, niedaleko wsi Gniezdowo. Do dziś nie wiemy, kim był ich wynalazca. Służyły jedynie do cięcia papieru, bo do cięcia gumy były zbyt delikatne.
Słynny Leonardo da Vinci stworzył rysunek przyrządu podobnego do nożyczek. Przyrządy wykonane według jego rysunku, znalazły zastosowanie u fryzjerów oraz w gabinetach lekarskich. Były wykonane ze srebra i złota i nazywano je „vinci-kami”.
W gabinecie pana doktora
Gdy nożyczki znalazły zastosowanie w gabinetach lekarskich, musiały być wykonane ze stali. Fantazja rzemieślników wykonujących nożyczki, nie miała granic. Nieraz sprzęt ten wyglądał jak ptak w locie, a niekiedy jak smok z bajki. W Chinach znaleziono nożyczki wykonane z rogów barana. Ich mankament był taki, że nie były zbyt ostre.
W starożytnym Egipcie królowa Kleopatra stosowała nożyczki jedynie do podcinania włosów. Były one wysadzane klejnotami i zrobione złotem. Zawsze leżały na poduszeczce, koniecznie szytej z czerwonego aksamitu.
W Polsce Józefina Potocka, również chciała nożyczki układać na aksamitnej poduszeczce. Jednak nie przycinała sobie nimi włosów, ale paznokcie u nóg. A ponieważ cierpiała na grzybicę paznokci, aksamitna poduszeczka po odłożeniu na niej nożyczek nie wyglądała zachęcająco. Jej balwierz zwykł mawiać: „Aksamitów by się chciało, ale grzybem śmierdzi ciało”.
Nożyczki ciekawostki: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o fryzjerstwie
> Grooming