Zawodowi kierowcy bardzo często muszą pracować w odzieży ochronnej, o czym wielu pracodawców nie ma pojęcia. W jakich sytuacjach konieczne jest stosowanie się do przepisów?
Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej?
Odzież ochronna to ubranie zastępujące lub zakrywające osobistą odzież pracownika. Chroni ją ono przed ewentualnymi uszkodzeniami, powodowanymi przez zagrożenia:
– mechaniczne,
– termiczne,
– atmosferyczne.
Odzież robocza przeznaczona jest natomiast do noszenia podczas prac, które mogą powodować zniszczenie lub trwałe zabrudzenie ubrania poprzez kontakt z substancjami szkodliwymi oraz czynnikami wymagającymi zachowania czystości środowiska wytwarzanego produktu.
Kiedy konieczne jest wyposażenie pracownika w odzież roboczą?
Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracodawcy mają obowiązek wyposażania zatrudnionych osób w odzież roboczą oraz obuwie robocze. Jest to konieczne wówczas, gdy własna odzież pracownika mogłaby w trakcie świadczenia obowiązków ulec zauważalnemu zabrudzeniu lub zniszczeniu. Mogą tego wymagać także względy:
– sanitarne,
– technologiczne,
– higieny i bezpieczeństwa pracy.
Przekazane pracownikowi ubrania robocze pozostają własnością pracodawcy. Kierowca musi być wyposażony w odzież i obuwie robocze, jeżeli poza kierowaniem pojazdem wykonuje również inne, dodatkowe zadania zwiększające ryzyko zabrudzenia lub zniszczenia jego własnych ubrań. Dostarczane pracownikowi wyposażenie powinno spełniać określone w Polskich Normach wymagania.
W jakich sytuacjach kierowca korzysta z odzieży roboczej?
Kierowca może potrzebować osobnej odzieży roboczej przy wykonywaniu różnego rodzaju prac. Do najbardziej typowych należy rozładunek oraz załadunek samochodu, a także pomoc przy realizowaniu tych czynności. Pracownik może być też zmuszony do samodzielnego przeprowadzenia niektórych drobnych prac naprawczych w pojeździe. Przykładowo, kierowca zatrudniony w firmie budowlanej bardzo często zajmuje się załadunkiem i rozładunkiem cementu, zapraw budowlanych oraz innych towarów sypkich.
Zazwyczaj materiały te przechowywane są w workach, które podczas ładowania i transportu mogą ulec zniszczeniu. Towar może się w takiej sytuacji rozsypać, przez co istnieje zwiększone ryzyko zabrudzenia odzieży. Kierowca zaopatrzony w ubrania i buty robocze nie musi jednak przejmować się tym problemem.
Czy dozwolone jest korzystanie z odzieży własnej zamiast roboczej?
W niektórych przypadkach profesjonalna odzież robocza kierowcy nie może zostać zastąpiona osobistymi ubraniami osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Dotyczy to nawet sytuacji, w których pracownik wyrazi na to swoją zgodę. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, takie działania są zabronione w przy jakichkolwiek pracach powodujących intensywne zabrudzenie, a także skażenie odzieży i obuwia:
– środkami chemicznymi,
– środkami promieniotwórczymi,
– materiałami zakaźnymi biologicznie.
Zasadniczo, jeżeli stanowisko zajmowane przez kierowcę w firmie wymusza na nim korzystanie z odzieży roboczej, pracownik ten ma możliwość noszenia osobistych ubrań jedynie w wyjątkowych sytuacjach. W zarządzeniu lub regulaminie pracy musi ponadto znaleźć się wykaz stanowisk, na których nie można funkcjonować we własnej odzieży. Zatrudniony kierowca powinien również wyrazić zgodę na używanie własnego obuwia oraz odzieży, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Kiedy kierowca ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego?
Jeżeli na stanowisku zajmowanym przez kierowcę prawdopodobieństwo uszkodzenia lub zabrudzenia odzieży jest znikome lub nie występuje, pracownik ten może być ubrany w rzeczy osobiste. Ubiór ten powinien jednak zapewniać mu całkowite bezpieczeństwo oraz pełną higienę pracy. Kierowca wykorzystujący do pracy osobiste ubrania zyskuje również prawo do zwrotu pieniężnego ekwiwalentu. Jego wysokość musi być adekwatna do aktualnych cen rynkowych odzieży roboczej.
Niezależnie od typu zawartej z pracownikiem umowy, w zakresie obowiązków pracodawcy pozostaje zapewnienie prania, czyszczenia oraz konserwacji wydawanej kierowcy odzieży oraz obuwia. Jeżeli aspekty te pozostawione zostaną w gestii pracownika, również należy mu się wypłata pieniężnego ekwiwalentu. Wówczas jego wartość powinna być równa kwocie ponoszonej na rzecz wykonywania danych czynności.
Jakie ubrania i buty robocze powinien posiadać kierowca?
Odzież robocza kierowcy powinna przede wszystkim ułatwiać mu pracę. Jednocześnie ubrania nie mogą powodować żadnego dyskomfortu podczas realizowania załadunków i rozładunków czy też prowadzenia pojazdu. Robocza odzież wierzchnia powinna chronić przed zabrudzeniami, a także mechanicznymi uszkodzeniami ciała oraz innymi poważnymi urazami. Istotne pozostają także buty ochronne, które muszą dobrze zabezpieczać palce stóp przed uderzeniami. Obuwie powinno być odporne na:
– benzynę,
– oleje,
– rozpuszczalniki organiczne.
Najlepsze buty robocze dla kierowców to modele elektrostatyczne. Powinny również posiadać antypoślizgowe podeszwy i wyjmowane wyściółki profilowane, które wykazują odporność na ścieranie i cechują się wysoką higroskopijnością.
Przy powstaniu artykułu pomogła firma Mspro, producent m.in. odzieży roboczej.
Link zdjęty 21.02.2921. W przypadku chęci przedłużenia prosimy o kontakt