pomnik konny książę Kazimierz Opolczyk rynek Opole zabytki
pomnik konny książę Kazimierz Opolczyk rynek Opole zabytki
w ,

Zabytki Opola

Opole zabytki, kościoły, ciekawe miejsca. Poznaj Opole i jego zabytki, które dotrwały do naszych czasów

1. Wieża Piastowska

Została zbudowana w stylu gotyckim ok. 1300 roku lub w połowie XIV wieku. Była częścią Zamku Piastowskiego, rozebranego w latach 20. i 30. XX wieku. To jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Mury w dolnej części mają grubość 3. metrów.

Wieża Piastowska Opole zabytki atrakcje ciekawostki
Wieża Piastowska w Opolu

2. Bazylika katedralna

Bazylika Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego została zbudowana w XV wieku, w stylu gotyckim. Stoi w miejscu, gdzie Bolesław Chrobry polecił zbudowanie drewnianego kościoła. Obie wieże bazyliki mają 73 metry wysokości, a w podziemiach są groby Piastów Śląskich.

bazylika w Opolu kościoły opolskie
Opole zabytki: bazylika na Starym Mieście

3. Opole zabytki: Kościół św. Sebastiana

Jak głosi legenda, w miejscu, gdzie znajduje się dzisiaj kościół Św. Sebastiana stała kiedyś karczma. Zawitał do niej pewnego dnia wędrowiec, który na tyle źle się poczuł, że przez kolejne dni nie opuszczał pokoju gościnnego, który znajdował się tuż nad karczmą. Okazało się, ze wędrowiec ten przyniósł do miasta „czarną zarazę”, czyli dżumę. Zaraza bardzo szybko się rozprzestrzeniła po mieście. Na jej skutek do końca grudnia 1680 r. zmarło ok. 900 osób, tj. blisko połowa ówczesnych mieszkańców Opola.

Kościół św. Sebastiana w Opolu kościoły Opolszczyzna
Opole. Kościół św. Sebastiana wciśnięty między kamienice na Starym Mieście

4. Zamek Górny w Opolu

Zamek Górny wzniesiono w latach 1382-1387 na najwyższym wzniesieniu Opola, tzw. Górce. Został zbudowany dla Władysława II Opolskiego. Mieszkał tu z żoną Ofką do swojej śmierci, w 1401 roku. Książę miał wówczas ugruntowaną pozycję w Europie i był bardzo bogaty. Był najważniejszym śląskim Piastem, namiestnikiem Rusi Halickiej i palatynem Węgier. To on ufundował klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie oraz sprowadził obraz Czarnej Madonny – Matki Boskiej Częstochowskiej, a w 1382 r. sprowadzi do Polski białych paulinów. Dodajmy, że przegrał walkę o tron z Władysławem Jagiełłą, co uszczupliło jego majątek. Książę wraz z żoną Ofką został pochowany w podziemiach klasztoru franciszkanów, nekropolii opolskich Piastów. Nie zachował się jego nagrobek.

Zamek Górny w Opolu pomnik Władysław III Opolski
Zamek Górny w Opolu oraz pomnik Władysława III Opolskiego

Był to drugi zamek książęcy w Opolu, a ponieważ był zbudowany później niż Zamek Dolny na Ostrówku, nazwano go Zamkiem Górnym. Stał w pobliżu Bramy Gosławskiej. W kolejnych wiekach obiekt stopniowo ulegał degradacji, w połowie XIX w. była w nim szkoła.

W 2018 r. otwarto wieżę Zamku Górnego. Restauracja obiektu kosztowała 5,3 mln złotych. Ekspozycja na piętrze przedstawia historię Zamku Górnego, na drugi pietrze są ryciny zamku i dokumenty. Można też zwiedzać podziemny loch. Miejsce jest dostępne dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00, w soboty i w niedziele od 11.00 do 16.00.

W 2021 r. przed Zamkiem Górnym stanął pomnik księcia Władysława II Opolskiego, o którym napisaliśmy wyżej.

Kościół Trójcy Świętej franciszkanów w Opolu
Kościół franciszkanów pw. Trójcy Świętej

5. Kościół Trójcy Świętej (franciszkanów)

Gotycki kościół Świętej Trójcy zbudowano w 1309 roku. Kilka razy ulegał zniszczeniom (wojny, pożary), po których go odbudowywano.

ratusz na rynku Opole zabytki
Ratusz stoi na środku opolskiego rynku

6. Ratusz i opolski rynek

Rynek w Opolu istniał już w XIV wieku i początkowo stały przy nim domy drewniane. Zbudowano też wtedy dom kupiecki, który potem pełnił funkcje ratusza miejskiego. Po wielu przebudowach zyskał kształt przypominający budynki Wenecji. W 1933 r. runęła wieża ratusza. W 1936 r. zbudowano nową wieżę, a ratusz otrzymał południowe skrzydło wraz z arkadami. Po zniszczeniach wojennych w 1945 r. przy rynku stanęły nowe kamienice, architektonicznie nawiązujące do baroku.

Opole zabytki kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha Na górce
Opole zabytki: kościół „Na górce” pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

7. Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

To najstarsza świątynia w Opolu. Zbudowano ją w XIV/XV wieku, choć inny kościół stał tu już w X wieku. To budowla gotycka, z neoromańską fasadą i barokowym wnętrzem. Adres: pl. Kopernika 12.

fontanna Ceres Opole zabytki atrakcje
Fontanna Ceres w Opolu. Foto: Kazimierz S. Ożóg / cc-by sa 3.0

8. Fontanna Ceres

Fontanna Ceres stoi na placu Daszyńskiego 3C. Została zbudowana w 1907 roku. Na jej szczycie stoi postać bogini urodzaju Ceres, a poniżej jest kilka postaci alegorycznych.

Opole zabytki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: pomnik konny księcia Władysława Opolczyka na opolskim rynku

Zobacz też:
> Atrakcje Opola
> Opole ciekawostki

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

wycieczka w góry co zabrać na wycieczkę plecak turysta

Co zabrać ze sobą w góry?

Mikołajki miasto Mazury atrakcje niezapomniane wakacje

Poznaj Mikołajki na Mazurach