falafel co to ciekawostki potrawy kuchnia dla wegan
falafel co to ciekawostki potrawy kuchnia dla wegan
w

Orientalna kuchnia dla wegetarian

Kuchnia dla wegetarian

Orientalna kuchnia obfituje w dania oparte na warzywach i aromatycznych przyprawach. To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy nie jedzą mięsa, lub z różnych przyczyn starają się ograniczyć jego spożycie. Na szczęście nie musi się to odbywać ani kosztem smaku, ani zdrowia. Bliskowschodnie smakołyki pełne są nie tylko charakterystycznych przypraw, ale i wartości odżywczych

Falafel

Idealna mieszanka wartościowego warzywnego białka, orientalnych przypraw i odrobiny zieleniny w postaci pietruszki. Własne falafele możemy przyrządzić zarówno z cieciorki, jak i z dodatkiem bobu, buraka czy marchwi. Dużo łatwiej skorzystać jednak z naturalnej mieszanki suszonych składników, które pozwolą ci przygotować autentyczne falafele w dużo krótszym czasie. Chrupiące medaliony lub kuleczki to idealna baza dania głównego lub dodatek do sałatki lub warzyw w picie. To także danie odpowiednie dla ludzi o bardzo różnych potrzebach. Falafel z natury jest pozbawiony laktozy, glutenu czy pszenicy, będąc jednocześnie odpowiedni dla wegetarian i wegan.

Hummus

Kiedyś nowalijka, dziś nie sposób sobie bez niego wyobrazić życia. Hummus, czyli gęsta pasta z ciecierzycy i sezamu, smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło. Sprawdza się jako samodzielne danie – wystarczy przygotować dla niego smakowity „nośnik”, najczęściej pieczywo lub ulubione surowe warzywa. Cienka warstwa hummusu (np. Hummusu z tahini marki Jasmeen, puszka 380g) na chlebku pita lub tortilli, zwiąże swoim charakterystycznym smakiem wszystkie pozostałe składniki, zastępując sos. Rodzajów hummusu jest tyle, co jego miłośników. Wśród najpopularniejszych dodatków do bliskowschodniego specjału znajdują się papryka, suszone pomidory, czarnuszka, ale także burak czy chrzan.

Cieciorka

Niekwestionowana królowa bliskowschodniej kuchni. Podstawa zarówno hummusu, jak i tradycyjnych falafeli. Jest niezwykle wszechstronna: można ją gotować, mielić na mąkę, blendować, smażyć i piec, a w każdej formie otwiera drogę do dalszych kulinarnych eksperymentów. Doskonała w roli głównej i jako dodatek do sałatki.

Kuchnia dla wegetarian. Baba ghanoush

Kolejnym składnikiem, który dzięki tahini nabiera nowej jakości, jest pieczony bakłażan. Wraz z dodatkiem oliwy z oliwek i odrobiny cytryny, tworzą pastę baba ghanoush. Podobnie jak hummus, baba ghanoush lubi różne dodatki – świeżą kolendrę, miętę, pietruszkę. Swój niepowtarzalny smak zawdzięcza przypalaniu bakłażana nad płomieniem. Swoim smakiem przekona nawet tych, którzy na co dzień unikają tego warzywa.

Bobik

Uwielbiany na Bliskim Wschodzie bobik, jest krewniakiem bobu znanego z rodzimych przepisów. Ten skromny składnik zawiera tak dużo białka (ponad 25%), że z powodzeniem zastępować może mięso. Dzięki zamknięciu w zalewie, można rozkoszować się jego smakiem nie tylko wiosną. Bobik jest doskonałym dodatkiem do sałatek i zup, które dzięki niemu staną się bardziej sycące. Nie obejdzie się bez niego jedna z flagowych potraw Egiptu, ful medames – gęsta pasta z bobiku, oliwy i czosnku.

Tahini

Gęsta, gładka i sezamowa – pasta tahini, to kluczowy składnik hummusu, ale jej wykorzystanie w kuchni nie ogranicza się do produkcji tego sztandarowego arabskiego smakołyka. Pasta tahini urozmaici zarówno wytrawne, jak i deserowe dania. Na słono można wykorzystać ją przy tworzeniu rozmaitych dipów i dressingów. Świetnie pasuje do niej czosnek, jogurt i cytryna. Na słodko zaś pasta tahini przywołuje smak chałwy, stanowiąc świetny dodatek do wypieków i lodów. Można również smarować nią pieczywo – tahini ma więcej żelaza i wapnia niż masło orzechowe.

Harissa

Ostra i aromatyczna pasta, której podstawą są papryczki chilli i czosnek. Na Bliskim Wschodzie serwuje się ją jako gęsty sos lub dip, a także jako dodatek do wielu zup i marynat. Przyprawa ta doskonale komponuje się ze składnikami o delikatnym smaku – hummusem, grillowanymi warzywami i sosem pomidorowym. Miłośnicy ostrych smaków mogą jej użyć także jako dodatek do warzywnych farszy, falafeli i kotlecików.

Zatar

Podobnie jak harissa, zatar jest bardzo wszechstronną przyprawą, wobec której nie powinien przejść obojętnie żaden wegetarianin. Swój ciekawy, kwaskowy smak zatar zawdzięcza sumakowi, a intensywny zapach – tymiankowi, który w orientalnym towarzystwie prezentuje się zupełnie inaczej, niż np. w kuchni włoskiej. Zatar jest ważnym składnikiem wielu dań, marynat i sosów. Doskonale sprawdza się także jako przyprawa do chleba lub twarożku.

Kuchnia dla wegetarian w SuperPolonia.info
Na zdjęciu: falafel

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Turcja Polonia w Turcji

Polonia w Turcji

atrakcje na wesele mazowieckie nazwy rocznic ślubu rocznica ślubu wesele jesienią w zimie na wiosnę latem

Czy brać wesele w zimie? Poradnik