Pałac Blanka Warszawa historia ciekawostki Ministerstwo Sportu i Turystyki pałace Warszawy
Pałac Blanka Warszawa historia ciekawostki Ministerstwo Sportu i Turystyki pałace Warszawy
w ,

Zabytki Warszawy: Pałac Blanka

Na warszawskim Starym Mieście, przy ul. Senatorskiej 14 stoi Pałac Blanka. Obecnie jest siedzibą Ministerstwa Sportu i Turystyki. Poznaj niezwykłą historię tego budynku i jego właścicieli. Pałac Blanka Warszawa

Klasycystyczny pałac wzniesiono w latach 1762–1764 dla Filipa Nereusza Szaniawskiego. Architektem był pochodzący z Niemiec Szymon Bogumił Zug (1733-1807).

Kim był Piotr Blank

W 1776 r. pałac kupił Antoni Aleksander Soldenhoff, a rok później nabył go warszawski bankier pochodzenia francuskiego i kasjer Stanisława Augusta Poniatowskiego, Piotr Blank (1742-1797). To on rozbudował pałac, dobudował bramę wjazdową i upiększył wnętrza. Co sobotę wydawał w nich obiady, na które zapraszał ówczesne VIP-y, w tym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nie należy się dziwić, że w 1768 z rąk króla Blank otrzymał tytuł szlachecki.

Po śmierci Piotra Blanka (jego grób jest w Warszawie), pałac stał się kamienicą czynszową. Mieściły się w nim także sklepy. W 1896 r. budynek zakupił warszawski magistrat, urządzając w nim biura. Mieściła się tu Straż Obywatelska, a od 1919 r. Komenda Policji Państwowej miasta Warszawy. Wkrótce, do 1939 r. prezydent Warszawy Stefan Starzyński przyjmował tu gości.

Pałac Blanka Warszawa poeta Krzysztof Kamil Baczyński tablica
Podczas Powstania Warszawskiego zginął obok poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Pałac Blanka Warszawa

Pałac Blanka podczas wojny i okupacji

Od 4 października 1939 w budynku urzędował Komisarz Rzeszy na miasto stołeczne Warszawę Helmut Otto, potem starości miejscy: Oskar Dengel i Ludwig Leist. Obaj wywieźli z Warszawy (a mówiąc konkretnie: ukradli) część wyposażenia.

Podczas powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 r. pod pałacem przez niemieckiego snajpera został zastrzelony Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, żołnierz powstania. Dziś na ścianie budynku znajduje się tablica upamiętniająca ten fakt historyczny. W holu głównym we wnętrzu budynku, na postumencie znajduje się popiersie Baczyńskiego.

Wojenne uszkodzenia pałacu oceniono na 90%. W latach 1947–1949 został odbudowany. Obecnie jest własnością samorządu województwa mazowieckiego.

Pałac Blanka Warszawa ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Pole Mokotowskie
> Mosty warszawskie
> Pałace w woj. mazowieckim

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

anioły w Polsce ciekawostki aniołki

Polskie zwyczaje: kolorowe aniołki

katedra bazylika Trzemeszno ciekawostki atrakcje zabytki

Z czego słynie Trzemeszno – 10 ciekawostek