Na warszawskim Starym Mieście, przy ul. Senatorskiej 14 stoi Pałac Blanka. Obecnie jest siedzibą Ministerstwa Sportu i Turystyki. Poznaj niezwykłą historię tego budynku i jego właścicieli. Pałac Blanka Warszawa
Klasycystyczny pałac wzniesiono w latach 1762–1764 dla Filipa Nereusza Szaniawskiego. Architektem był pochodzący z Niemiec Szymon Bogumił Zug (1733-1807).
Kim był Piotr Blank
W 1776 r. pałac kupił Antoni Aleksander Soldenhoff, a rok później nabył go warszawski bankier pochodzenia francuskiego i kasjer Stanisława Augusta Poniatowskiego, Piotr Blank (1742-1797). To on rozbudował pałac, dobudował bramę wjazdową i upiększył wnętrza. Co sobotę wydawał w nich obiady, na które zapraszał ówczesne VIP-y, w tym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nie należy się dziwić, że w 1768 z rąk króla Blank otrzymał tytuł szlachecki.
Po śmierci Piotra Blanka (jego grób jest w Warszawie), pałac stał się kamienicą czynszową. Mieściły się w nim także sklepy. W 1896 r. budynek zakupił warszawski magistrat, urządzając w nim biura. Mieściła się tu Straż Obywatelska, a od 1919 r. Komenda Policji Państwowej miasta Warszawy. Wkrótce, do 1939 r. prezydent Warszawy Stefan Starzyński przyjmował tu gości.
Pałac Blanka podczas wojny i okupacji
Od 4 października 1939 w budynku urzędował Komisarz Rzeszy na miasto stołeczne Warszawę Helmut Otto, potem starości miejscy: Oskar Dengel i Ludwig Leist. Obaj wywieźli z Warszawy (a mówiąc konkretnie: ukradli) część wyposażenia.
Podczas powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 r. pod pałacem przez niemieckiego snajpera został zastrzelony Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, żołnierz powstania. Dziś na ścianie budynku znajduje się tablica upamiętniająca ten fakt historyczny. W holu głównym we wnętrzu budynku, na postumencie znajduje się popiersie Baczyńskiego.
Wojenne uszkodzenia pałacu oceniono na 90%. W latach 1947–1949 został odbudowany. Obecnie jest własnością samorządu województwa mazowieckiego.
Pałac Blanka Warszawa ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Pole Mokotowskie
> Mosty warszawskie
> Pałace w woj. mazowieckim